حال هامون چطور است؟

حال هامون چطور است؟ به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی با عنایت به آبگیری تالاب هامون در یك ماه گذشته، مدیر كل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینكه وضعیت هامون مثل بیماری است كه از ICU به بخش منتقل شده است، اظهار داشت: حدود ۲۰ درصد كل مساحت هامون آبگیری شده است.وحید پورمردان در گفتگو با ایسنا در مورد آخرین وضعیت آبی هامون خاطرنشان كرد: در حدود ۴۵ روز گذشته، بارش برف و باران در بالادست هامون در افغانستان، سیلاب ها را به سمت هامون در بخش ایرانی هدایت كرد و سبب آبگیری این تالاب شد. هم اكنون هم این آب ها به سمت هامون ایران می آید اما سرعت و حجم ورودی آب پایین است.

وی با اشاره به اینكه گنجایش آبی كل تالاب هامون در دو بخش ایران و افغانستان بالغ بر ۱۱ میلیارد متر مكعب است، اظهار داشت: هم اكنون در بخش ایران به لحاظ مساحت، تنها حدود ۲۰ درصد مساحت كل تالاب آبگیری شده است كه عدد بالایی نیست البته با عنایت به اینكه در دو دهه اخیر هامون با خشكسالی مواجه می باشد، همین قدر آب هم به شدت در اكوسیستم تالاب و نشاط اجتماعی اثرگذار بوده است. آخرین باری كه تالاب هامون تا همین ۲۰ درصد هم آبگیری كرد، سال ۹۱ بود. پس از آن دوره ورودی آب هامون به تدریج كم شده است.

مدیر كل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در پاسخ به این پرسش كه آیا آبگیری تالاب هامون در بخش افغانستان تكمیل شده است، با اشاره به اینكه هامون به سه قسمت هیرمند، صابوری و پوزك تقسیم می شود، خاطرنشان كرد: آبگیری در هامون افغانستان به نسبت هامون ایران بیشتر است اما هنوز كامل نیست. بخش هیرمند به صورت كامل در ایران واقع شده است و تابحال هامون ایران بیشترین آب را در بخش هیرمند گرفته است اما بخش پوزك ایران اصلاً آب نگرفته است، ولی پوزك افغانستان آب دارد.

پورمردان با اشاره به اینكه بخش هامون صابوری بخش شمالی تالاب را تشكیل می دهد كه نیمی از آن در ایران و نیمی در افغانستان است و آب خوبی دریافت كرده است، تصریح كرد: ورود آب هامون صابوری به علت مجاورت با كانون های گرد و غبار است، در كنترل این پدیده كه به شدت سیستان را تحت تاثیر قرار می دهد، اثرگذار خواهد بود البته از آنجائیكه كانون های گرد و غبار بالاتر از سطح بستر است و به صورت متوسط دو متر ارتفاع دارد، تلاش داریم از راه كانال هایی و رفع اختلاف ارتفاع، آب را به این نقاط برسانیم و آب وارد شده به هامون صابوری از این جهت اثر مثبتی داشته است.

وی در مورد میزان تاثیر آبگیری هامون در كنترل كانون های گرد و غبار با تاكید بر اینكه كم بارشی و خشكسالی در دو دهه گذشته سبب فقر در پوشش گیاهی و فرسایش شدید خاك در سیستان و بلوچستان شده اظهار داشت: سیستان و بلوچستان كم بارش ترین استان كشور است و امسال هم با وجود ترسالی و بارش بالای نرمال در برخی از استان ها سیستان و بلوچستان همچنان با كمبود بارش مواجه بوده است ازاین رو با وجود آبگیری تالاب هامون، نمی توانم ادعا نماییم كه امسال مشكل گرد و غبار در سیستان نخواهیم داشت. وضعیت هامون مثل بیماری است كه از ICU به بخش منتقل شده است و تا بهبودی كامل فاصله دارد.

مدیر كل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان تصریح كرد: شاید اگر آبگیری هامون بر اثر ذوب شدن برف ها در بالادست ادامه یابد و ورودی آب به هامون بیشتر شود، تا حدی بتواند بر كاهش خیزش خاك در این منطقه اثر بگذارد.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، هامون یك تالاب مشترك بین ایران و افغانستان است كه دو سوم آن در ایران واقع شده است. هامون ایران یك تالاب پایین دستی بشمار می رود كه از بالادست یعنی از افغانستان تغذیه می شود. فراه رود و هیرمند دو مسیر ورودی آب به تالاب های هامون است. آب ورودی هامون از هیرمند ابتدا وارد چاه نیمه ها می شود كه برای مدیریت آب آشامیدنی زابل و زاهدان مورد استفاده قرار می گیرد.1398/01/29
14:20:59
5.0 / 5
5301
تگهای خبر: آب , بارش , بیماری , پوشش گیاهی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک