جدیدترین وضعیت ذخیره سدهای ایران

جدیدترین وضعیت ذخیره سدهای ایران به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی ذخیره سدهای ایران زیر سایه بارندگی های اخیر افزایش یافت؛ به صورتی كه ورودی مناسب به مخزن سدها سبب شده تا از میان ۱۷۸ سد بزرگ، تعداد ۸۶ سد مهم كه حدود ۶۰ درصد از ظرفیت كل مخازن سدهای ایران را شامل می شوند، بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پرشده باشند. الان ۴۱ سد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد، ۲۱ سد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد، چهار سد بین ۴۰ تا ۵۰ درصد و ۲۶ سد كمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بارندگی های مناسب سال آبی جاری سبب شده هم اكنون ایران یكی از پر بارش ترین بازه های زمانی نیم قرن خویش را تجربه كند و همه استان های ایران بارندگی فراتر از مدت متوسط بلندمدت را به ثبت برسانند. میزان بارندگی ها از آغاز سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تابحال به حدود ۳۲۲ میلیمتر رسیده است كه این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۱۱۴ درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت ۴۳ درصد افزایش یافته است.

پرشدگی ۹۰ تا ۱۰۰ درصدی ۸۶ سد
آمارها از آن حكایت می كند كه این بارندگی ها سبب شده تا از میان ۱۷۸ سد بزرگ كشور هم اكنون ۸۶ سد مهم همچون سدهای شهید رجایی، طالقان، ساوه، البرز، ساوه و شیرین دره بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پر شده باشند. بنا بر اعلام وزارت نیرو، میزان آب ورودی به مخزن سدها هم تحت تأثیر نزولات جوی بسیار مناسب چند ماه اخیر روند صعودی قابل ملاحظه ای به خود گرفته است.
به صورتی كه میزان ورودی به سدهای كشور از آغاز سال آبی جاری تابحال با رشد ۲۹۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶۸.۴۶ میلیارد مترمكعب رسیده است.
میزان آب موجود در مخزن سدها هم با رشد ۵۹ درصدی نسبت به سال قبل به ۴۰.۴۴ میلیارد مترمكعب رسیده است و الان ۸۱ درصد مخزن سدهای كشور پر شده است. میزان آب خروجی از سدها هم به منظور كنترل سیلاب های اخیر رشد ۲۱۱ درصدی نسبت به سال قبل داشته و به ۴۷.۹۹ میلیارد مترمكعب رسیده است.

حال خوب سدهای پنجگانه تهران
در این میان، سدهای تهران هم از وضعیت خوبی برخوردار می باشند و مخازن این سدها حدود یك میلیارد و ۳۰ میلیون مترمكعب آب دارند. تقریباً تا اواخر خردادماه همه سدهای این استان به استثنای سد لار، سرریز می كنند. به صورت كلی حجم كل سدهای تهران دو میلیارد مترمكعب است و از آنجایی كه سد لار فرار آب دارد و ظرفیت آن ۴۵۰ میلیون مترمكعب است. از یك میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمكعب مخزن حدود یك میلیارد و ۳۰ میلیون مترمكعب خالی است و پیش بینی می شود مابقی آن یعنی یك میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمكعب تا آخر خردادماه پر شود.
طبق آماری كه هفته گذشته اعلام شد، ذخیره آب در سد كرج ۱۴۸ میلیون مترمكعب، در سد طالقان ۴۰۷ میلیون مترمكعب، سد لتیان ۶۶ میلیون مترمكعب، سد لار ۱۰۵ میلیون مترمكعب و سد ماملو ۲۱۱ میلیون مترمكعب است. به صورت كلی ذخیره منابع سدهای پنج گانه تهران در ۱۷ اردیبهشت ماه، ۹۳۷ میلیون مترمكعب تخمین زده شد كه این عدد نسبت به روز مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزایش داشته است.
سال قبل ذخیره سد كرج ۱۳۸ میلیون مترمكعب، سد طالقان ۲۹۱ میلیون مترمكعب، سد لتیان ۴۱ میلیون مترمكعب، سد لار ۳۸ میلیون مترمكعب و سد ماملو ۱۶۸ میلیون مترمكعب بوده است. در این راستا در سد كرج شاهد ۷.۲ درصد، در سد طالقان ۳۹.۹ درصد، سد لتیان ۶۱ درصد، سد لار ۱۷۶.۳ درصد و در سد ماملو ۲۶.۳ درصد افزایش ذخیره منابع آبی هستیم.1398/02/23
14:46:50
5.0 / 5
4744
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک