به مناسبت روز جهانی لاك پشت

۴۰ درصد لاك پشت های دنیا در آستانه انقراض

۴۰ درصد لاك پشت های دنیا در آستانه انقراض خرید و فروش حیوان خانگی: فردا (23 مه و دوم خرداد) روز جهانی لاك پشت است. یك كارشناس محیط زیست با اشاره به اینكه 40 درصد از 400 گونه و زیرگونه لاك پشت جهان در معرض تهدید انقراض قرار دارند، لاك پشت های ایران را معرفی نمود.



الهام آبتین با اشاره به اینكه از سال ۱۹۹۰ میلادی (۱۳۶۹ شمسی)، روز ۲۳ ماه مه بعنوان روز «جهانی لاك پشت» نامگذاری شده است، به ایسنا گفت: بیشتر از ۴۰۰ گونه و زیرگونه لاك پشت در جهان وجود دارد كه از این تعداد حدود ۴۰ درصد آنها در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) بعنوان گونه های در معرض تهدید قرار گرفته اند.

وی با اشاره به اینكه گونه های مختلف لاك پشت موجود در جهان در ۱۴ خانواده جای دارند، اظهاركرد: از بین همه گونه های موجود در جهان، هفت گونه از لاك پشت ها جزو گونه های دریایی و آب شور و بقیه آنها متعلق به آب شیرین و یا زیستگاه های خشكی هستند.



این متخصص حوزه تنوع زیستی با اشاره به اینكه در ایران ۱۰ گونه لاك پشت از شش خانواده وجود دارد، توضیح داد: پنج گونه از لاك پشت های موجود در ایران در گروه دریایی جای می گیرند كه شامل لاك پشت های سبز، سرخ، عقابی زیتونی و پشت چرمی است همین طور دو گونه از لاك پشت های ایران متعلق به خانواده لاك پشت های خشكی هستند كه لاك پشت مهمیزدار و لاك پشت افغانی نامیده می شوند و یك گونه لاك پشت آب شیرین با نام لاك پشت فراتی متعلق به خانواده لاك پشت لاك نرم در ایران وجود دارد كه تنها در خوزستان دیده می شود. افزون بر اینها دو گونه از خانواده لاك پشت های بركه ای در ایران وجود دارد به اسامی لاك پشت خزری و لاك پشت بركه ای اروپایی.

آبتین در ادامه با تاكید بر این نكته كه روز جهانی لاك پشت با هدف افزایش آگاهی عمومی برای حمایت و حفاظت از این گونه جانوری نامگذاری شده است، اظهار داشت: لاك پشت ها با عنایت به شكل ظاهری، عملكرد و جایگاه اكولوژیك نقش قابل توجهی در تنوع زیستی جهان ایفا می كنند. نامگذاری روزی برای لاك پشت ها، با این هدف است كه ضمن افزایش آگاهی در مورد خطرات و تهدیدات لاك پشت ها، اقدامات حفاظتی برای حفظ و نگهداشت جمعیت گونه های لاك پشت در معرض خطر انقراض و در معرض تهدید بیشتر و جدی تر شود.



این كارشناس تنوع زیستی و محیط زیست درانتها گفت و گو تهدیدهای لاك پشت ها را در ایران و جهان برشمرد و اظهار داشت: تخریب زیستگاه های آبی و خشكی، آلودگی زیستگاه های تالابی و اقیانوس ها، توسعه فعالیت های منجر به گرمایش زمین، تجارت غیرقانونی و برداشت تخم گونه های لاك پشت، تخریب پوشش گیاهی در زیستگاه های خشكی، ورود گونه های لاك پشت غیر بومی به زیستگاه های گونه های بومی مورادی است كه بقای لاك پشت ها را تحت تاثیر قرار می دهد.





منبع:

1398/03/01
23:59:39
5.0 / 5
4784
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک