فروش یك گیاه سرطان زا در تهرانبعلاوه عكس

فروش یك گیاه سرطان زا در تهرانبعلاوه عكس خرید و فروش حیوان خانگی: سنبل آبی گیاهی سرطان زا است. این گیاه كه گونه ای مهاجم در كشور ما بشمار می رود نه تنها به اكوسیستم های آبی آزار وارد میكند بلكه سلامت افراد را نیز در حالی به خطر می اندازد كه توسط دستفروشان در معابر و مراكز خرید تهران به فروش می رسد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سنبل آبی به «شیطان بنفش» مشهور و ریشه های آن جاذب آلاینده ها، فلزات سنگین و مواد سمی است بدین سبب بعنوان گیاهی سمی و سرطان زا شناخته شده است. این گیاه با نام علمی Solms Eichhornia crassipes، بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است كه بعنوان گیاه زینتی وارد كشور شده است و در مناطق خارج از محدوده بومی خود اغلب بعنوان یك گونه مهاجم شناخته می شود.

سنبل آبی همین طور دارای برگ های گسترده، ضخیم، براق و تخم مرغی شكل ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتری است كه در سطح آب شناور و دارای ریشه های ارغوانی سیاه آزاد است و سنبله ای با ۸ تا ۱۵ گل زیبا دارد و عمدتاً رنگ گل ها طیفی از رنگ های بنفش، صورتی و ارغوانی است.

با وجود هشدارهای محیط زیست این گیاه همچنان در بعضی معابر شهری در تهران به قیمتی بسیار نازل به فروش می رسد و خریداران و حتی فروشندگان آن به مضرات این گیاه برای سلامتی آگاه نیستند.
محیط زیست وظیفه قانونی برای برخورد با فروشندگان سنبل آبی ندارد
محمدرضا خویشتندار - فرمانده یگان محیط زیست استان تهران - در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه سنبل آبی یك نوع گیاه مهاجم است البته محیط زیست وظیفه قانونی برای برخورد با فروشندگان و عرضه كنندگان آنرا ندارد، اظهار نمود: در واقع سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه برخورد با خرید و فروش گونه های جانوری و گیاهی مورد حمایت و حفاظت این سازمان را دارد.

وی افزود: برای مثال «لاله واژگون» گیاهی است كه در طبیعت ایران بعنوان یك گونه شاخص شناخته می شود و به منظورحفاظت از این گونه، خرید و فروش آن ممنوع اعلام شده است و محیط زیست با متخلفان برخورد می كند اما سنبل آبی كاملا بر عكس این مساله است.


ضرورت حذف سنبل آبی از كشور
خویشتندار با تاكید بر اینكه سنبل آبی باید هر چه سریع تر از كشور حذف شود، اشاره كرد: این گیاه نه تنها برای محیط زیست بلكه برای سلامتی افراد خطرناك می باشد و دستگاه هایی مانند وزارت جهاد كشاورزی باید جلوی تكثیر و فروش این گیاه در كشور را بگیرد.

فرمانده یگان محیط زیست استان تهران در ادامه اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست تنها می تواند به هموطنان سفارش كند كه از خرید این گیاه اجتناب كنند و آنرا در اكوسیستم های آبی كشور رها نكنند.
پیشنهاد تشكیل كارگروهی برای مقابله با سنبل آبی در كشور
وی درانتها با اشاره به اینكه بهتر است برای مدیریت سنبل آبی كارگروه و كمیته ای تشكیل گردد و نمایندگانی از دستگاه های مختلف در آن حضور داشته باشند، اظهار نمود: در این صورت می توان وظیفه دستگاه های مختلف همچون محیط زیست، وزارت جهاد كشاورزی و وزارت بهداشت را مشخص و برای مقابله با سنبل آبی اصولی تر عمل كرد.

منبع:

1398/03/10
14:01:51
5.0 / 5
4286
تگهای خبر: آب , بهداشت , حفاظت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک