بیابان زایی عامل فروپاشی سرزمین ها

بیابان زایی عامل فروپاشی سرزمین ها خرید و فروش حیوان خانگی: بیابان زایی، تخریب زمین ها در مناطق خشك و نیمه خشك است كه فروپاشی سرزمین را به دنبال دارد. این وضعیت عمدتاً به سبب فعالیت های انسانی و تغییرات آب وهوایی ایجاد می شود.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بیابان زایی نوعی تخریب زمین است كه به دنبال آن منطقه به زمینی خشك و لم یزرع تبدیل می شود. معمولاً چنین منطقه ای آب، پوشش گیاهی و حیات وحش خودرا از دست می دهد. عوامل گوناگونی مانند تغییر اقلیم و فعالیت های انسانی در این زمینه مؤثرهستند. بیابانی شدن یكی از مسائل قابل ملاحظه بوم شناسی و زیست محیطی در جهان است.

بیابان زایی به گسترش بیابان های موجود اشاره نمی كند بلكه به این علت رخ می دهد كه اكوسیستم های خشك - كه بیشتر از یك سوم مناطق زمین را پوشش می دهند - به شدت لطمه پذیر و نامناسب می شوند. تضعیف و بی ثباتی خاك، جنگل زدایی، رشد بیش از اندازه كشاورزی و روش های آبیاری نادرست، كارایی زمین را از بین می برد.

روز جهانی مبارزه با بیابان زایی و خشكسالی هر سال هفدهم ژوئن، به منظور ارتقای آگاهی عمومی از تلاش های بین المللی برای مبارزه با بیابان زایی انجام می شود. امسال بیست و پنجمین سالگرد این روز است و شعار روز مبارزه با بیابان زدایی سال ۲۰۱۹ «بیایید با هم آینده را رشد دهیم» انتخاب شده است. مدیریت پایدار زمین برای همگان ضروری می باشد. با هم می توانیم بهره وری بیشتر از ۲ میلیارد هكتار زمین های تخریب شده را بهبود و معیشت بیشتر از ۱.۳ میلیارد نفر در سراسر جهان را بهبود ببخشیم.

آمارها حاكی از این است كه تا سال ۲۰۲۵، ۱.۸ میلیارد نفر كمبود آب مطلق را تجربه خواهند كرد و بخش های بسیاری در جهان تحت شرایط آب و هوایی سخت قرار می گیرند. تا سال ۲۰۴۵، حدود ۱۳۵ میلیون نفر امكان دارد به سبب بیابان زایی آواره شوند.

دستور كار ۲۰۳۰ توسعه پایدار اعلام می كند كه «ما مصمم هستیم از نابودی سیاره بوسیله تولید پایدار، مدیریت منابع طبیعی بطور مداوم و اقدام فوری برای تغییرات آب و هوایی به منظور پشتیبانی از نیازهای كنونی و نسل های آینده جلوگیری نماییم.» از زمان تصویب آن در سال 1994، UNCCD به پیشرفت مدیریت پایدار زمین كمك كرده است. امروزه، ۱۹۷ تن از طرفین این كنوانسیون تحت اقدامات هماهنگ و نتایج محور با اهداف مشخص برای بازگرداندن زمین های تخریب شده فعالیت می نمایند. هدف نهایی حفاظت از سرزمین ما پیش گیری از استفاده بیش از اندازه از زمین های موجود و كاهش خشكسالی است.

جهان به دنبال راهی برای مبارزه بیشتر با پدیده بیابان زایی است. رشد مجدد جنگل در مزارع سراسر جهان، یكی از مواردی است كه در برزیل، اندونزی، چین و هند افزایش یافته است.

یافته ها نشان داده است كه رشد جمعیت و تغییر الگوهای مصرف، فشار بی سابقه ای بر منابع طبیعی این سیاره وارد كرده است. آمارهای جهانی می گوید تقریباً ۱۷۰ كشور همچنان تحت تأثیر بیابان زایی، ویرانی زمین و یا خشكسالی قرار دارند. تهدیدات مكرر و رو به رشد آتش سوزی جنگل ها، موج گرما، مهاجرت ها، سیلاب، افزایش سطح دریا و عدم امنیت غذا و آب بیشتر مشهود است. بیشتر از ۷۵ درصد از زمین های موجود هم اكنون تخریب شده اند و بیشتر از ۹۰ درصد آنها تا سال ۲۰۵۰ كاهش می یابند. در كل نیمی از حجم اتحادیه اروپا (۴.۱۸ میلیون كیلومتر مربع) سالانه تخریب می شود، بیشترین لطمه در آفریقا و آسیا رخ می دهد.

در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۸، نسخه جدیدی از اطلس جهانی بیابانزایی توسط (JRC) منتشر گردید. مسئول مركز تحقیقات مشترك (JRC)، می گوید: طی 20 سال گذشته، از زمان انتشار آخرین نسخه اطلس جهانی بیابان زایی، فشار روی زمین بطور شایان توجهی افزایش یافته است. برای حفظ سیاره به شدت نیازمند تغییر در نحوه برخورد با این منابع گرانبها هستیم. این نسخه جدید و بسیار پیشرفته اطلس به سیاستگذاران سراسر جهان بینش جامع و قابل دسترسی در زمینه تخریب زمین، علل آن و راهكارهای بالقوه برای مقابله با بیابان زایی و بازگرداندن زمین های تخریب شده ارائه می دهد."

هر ساله در جهان، ۱۲۰ هزار كیلومتر مربع زمین كه معادل نیمی از حجم انگلستان است، به سبب بیابان زایی نابارور می شود. هزینه اقتصادی تخریب خاك برای اتحادیه اروپا سالانه ده ها میلیارد یورو برآورد می شود. تخمین می شود كه تغییرات آب و هوایی، میزان تولید جهانی محصولات كشاورزی را تا سال ۲۰۵۰ حدود ۱۰ درصد كم كند. بیشتر این موارد در هند، چین و كشورهای جنوب صحرای آفریقا اتفاق می افتد، در صورتیكه تخریب زمین تولید محصول را به نصف می كاهد.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، در صورتیكه تخریب زمین یك مشكل جهانی است، مهار آن به راهكارهای محلی نیاز دارد. تعهد و همكاری مؤثر در سطح محلی برای جلوگیری از تخریب زمین و از دست دادن تنوع زیستی ضروری می باشد. گسترش كشاورزی، یكی از دلیلهای اصلی تخریب زمین است كه باید برای آن چاره ای جدی اندیشید. بیابان زایی، فاجعه ای خاموش است كه اثرات شدیدی بر طبیعت و انسانی دارد كه در آن زندگی می كند.

منابع: unccd، reliefweb

منبع:

1398/03/26
14:49:28
5.0 / 5
4719
تگهای خبر: آب , آتش , اقلیم , پوشش گیاهی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک