در گفت وگو با خرید و فروش حیوان خانگی اعلام شد

چگونگی اندازه گیری آلاینده ازن، بازبینی دستورالعمل اعلام شاخص آلودگی هوای تهران

چگونگی اندازه گیری آلاینده ازن، بازبینی دستورالعمل اعلام شاخص آلودگی هوای تهران خرید و فروش حیوان خانگی: مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران ضمن توضیح اینكه آلاینده ازن در تهران چگونه اندازه گیری و اعلام می شود، اظهار داشت: مقرر است كه در دستورالعمل اعلام آلودگی هوا در تهران تغییراتی صورت گیرد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، ازن آلاینده ای ثانویه است كه بوسیله واكنش شیمیایی بر اثر تابش آفتاب و برخورد با عناصری مانند تركیبات آلی فرار (VOC) تولید می شود. این آلاینده حدود دو سال است كه هوای تهران را در فصل گرم سال آلوده می كند. آلاینده ازن سال قبل ۱۶ روز از هوای پایتخت را در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داد و طی امسال نیز تابحال هوای تهران را ۱۱ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و یك روز در شرایط ناسالم برای همه گروه ها قرار داده است.

محسن روشنی مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران درباره چگونگی اندازه گیری آلاینده ازن و نام شاخص آن به ایسنا اظهار داشت: غلظت آلاینده ازن مانند هر آلاینده دیگری قابل تبدیل به شاخص كیفیت هوا (AQI) است. برای تسهیل در اطلاع رسانی وضعیت آلودگی هوا برای همه اقشار جامعه بجای استفاده از غلظت ها و واحدهای مختلف و پیچیده از شاخص AQI كه عددی بدون بُعد است، استفاده می شود.

روشنی اضافه كرد: این شاخص بر طبق حدود مجاز هر آلاینده محاسبه می شود و طبقه بندی آن نیز برای مشخص كردن غلظت آلاینده ها با هم یكسان است. بدین جهت شاخص ازن نیز مانند ذرات معلق و آلاینده های دیگر زمانی كه بین صفر تا ۵۰ باشد در شرایط پاك، بین ۵۱ تا ۱۰۰ سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای همه و ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم می باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینكه برای اعلام شاخص كیفیت هوا در تهران شاخص هر آلاینده بطور جداگانه برای تمامی ایستگاه های شهر تهران محاسبه می شود، اشاره كرد: پس از این كار بیشترین میزان شاخص در هر ایستگاه بعنوان شاخص آن ایستگاه اعلام می شود و در واقع شاخص هر آلاینده ای كه بالاتر باشد بعنوان آلاینده شاخص آن ایستگاه گزارش می شود.

مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوا در ادامه اظهار داشت: برای محاسبه شاخص آلودگی هوا در شهر تهران میانگین شاخص هر یك از آلاینده ها در تمامی ایستگاه ها محاسبه و گزارش می شود البته شهروندان می توانند میزان بیشینه و جزئیات وضعیت شاخص آلاینده های مختلف در هر یك از ایستگاه های شركت كنترل كیفیت هوا را بوسیله وبسایت و اپلیكیشن موبایلی این شركت مشاهده كنند.

روشنی اضافه كرد: برای مثال اگر در یك روز غلظت ذرات معلق و ازن فراتر از حد مجاز باشد شاخص میانگین آلاینده ای در آن روز بعنوان آلاینده معیار اعلام می شود كه عدد بالاتری داشته باشد چونكه آلاینده ای كه عدد بالاتری داشته باشد تأثیر منفی بیشتری روی سلامت افراد می گذارد البته جزئیات اطلاعات تمامی آلاینده ها به تفكیك ایستگاه ها در بولتن های مربوطه گزارش می شود.

مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران با اشاره به اینكه اندازه گیری آلاینده ازن نسبت به سایر آلاینده ها سخت تر است، اظهار داشت: نگهداری و دقیق تر شدن ایستگاه های سنجش كیفیت هوا سبب شده كه طی چند سال اخیر ازن بعنوان یك آلاینده در فصل گرم سال معرفی شود. از طرف دیگر كاهش ذرات معلق در هوا سبب تولید بیشتر ازن می شود چونكه نور خورشید مستقیم جذب زمین می شود و در نتیجه ازن افزایش می یابد.

روشنی افزود: شاخص ازن نیز مانند سایر آلاینده ها به صورت میانگین اعلام می شود چونكه بر طبق دستورالعمل موجود و مورد توافق وزارت بهداشت، سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه ها، اعلام شاخص كل شهر بر طبق میانگین شاخص صورت می گیرد.

روشنی درانتها اشاره كرد: با عنایت به اینكه شاخص آلودگی هوای تهران در هر منطقه متفاوت با منطقه دیگر است، قرار شده كه این دستورالعمل بازبینی شود و در اعلام میزان شاخص آلاینده تغییراتی صورت گیرد.

منبع:

1398/04/11
13:44:17
5.0 / 5
4255
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , حفاظت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک