آشنایی با عامل آلودگی هوای این روزهای تهران بعلاوه سفارش های بهداشتی

آشنایی با عامل آلودگی هوای این روزهای تهران بعلاوه سفارش های بهداشتی خرید و فروش حیوان خانگی: مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران ضمن اشاره به چگونگی تولید آلاینده ازن و تفاوت آن با لایه ازن اظهار داشت: آلاینده ازن طی ظهر و عصر روزهای تابستانی به بیشترین مقدار خود می رسد. بدین جهت به افراد جامعه خصوصاً گروه های حساس سفارش می نماییم كه بین ساعات 12 تا 18 فعالیت خود در فضاهای باز را كاهش دهند.كیفیت هوای تهران از شروع سال تابحال ۱۶ روز در شرایط نامطلوب قرار داشته كه علت آن در تمام روزها افزایش غلظت آلاینده ازن بود. هوای تهران قبل از این عموماً در پاییز و زمستان تحت تأثیر آلاینده هایی همچون ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون قرار می گرفت و در بعضی روزها نیز ذرات معلق كمتر از ۱۰ میكرون هوای پایتخت را آلوده می كرد. در این میان كمتر صحبت از آلاینده ای به نام ازن بود. این آلاینده حدود سه سال است كه در ماه های گرم سال هوای پایتخت را آلوده می كند. بدین جهت طی سال قبل ۱۶ روز از هوای تهران را برای حساس ها ناسالم كرد اما امسال تابحال ۱۵ روز از هوا را ناسالم برای گروه های حساس و یك روز را ناسالم برای همه افراد كرده است.

محسن روشنی در گفت و گو با ایسنا درباره چگونگی تولید آلاینده ازن توضیح داد: آلاینده هایی مانند اكسیدهای نیتروژن و تركیبات آلی فرار در حضور نور خورشید تولید آلاینده ازن(O3) می كنند. اكسیدهای نیتروژن محصول احتراق خودرو ها، موتور سیكلت ها و خودرو های دیزلی است. تركیبات آلی فرار نیز از بخارات بنزین و از فعل و انفعلات سوخت رسانی تولید می شود.
منابع تولید آلاینده ازن چیست؟
وی در ادامه با اشاره به اینكه خودرو های دیزلی، موتورسیكلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای آلاینده ازن هستند، اشاره كرد: تمام این منابع در حضور گرما و نور خورشید، ازن تولید می كنند. در كنار این عوامل می توان به كاهش ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون در هوای تهران نیز اشاره نمود. در واقع كاهش این ذرات سبب می شود كه نور خورشید بطور مستقیم به سطح شهر بتابد البته نمی توان پیش بینی نمود كدام یك از این عوامل، تأثیر بیشتری رو تولید ازن دارند بلكه تنها می توان تمام این عوامل را بعنوان «پیش سازهای ازن» در نظر داشت.
ازن در زمستان نیز حضور دارد
مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران با اشاره به اینكه ازن در هوای تهران طی فصل زمستان نیز وجود دارد، اظهار داشت: به سبب اینكه در این فصل نور خورشید و دما به اندازه كافی بالا نیست ازن از حد استاندارد خود بالاتر نمی رود.
چرا آلاینده ازن قبل از این در تهران نبود؟
روشنی در پاسخ به این سوال كه چرا ازن حدود دو سال است كه سبب آلودگی هوای تهران می شود و قبل از این پای این آلاینده در آلودگی هوای تهران در بین نبود، اظهار نمود: در درجه اول می توان به افزایش گرما و تابش نور خورشید طی سه سال اخیر اشاره نمود. در كنار این، دقیق تر شدن سیستم های سنجش آلودگی هوا طی سه سال اخیر در اندازه گیری دقیق آلاینده ازن در تهران كمك كرده است.
توصیه های بهداشتی برای روزهایی كه ازن فراتر از حد مجاز است
وی افزود: آلاینده ازن تقریباً از نیمه خرداد ماه تا نیمه مرداد ماه از ساعت ۱۲ تا ۱۸ افزوده می شود. بدین جهت سفارش ما به افراد جامعه این است كه در این ساعات حضور خود در فضاهای باز را كاهش دهند. گروه های حساس شامل كودكان، زنان باردار، سالمندان و بیماران نسبت به افزایش آلاینده ازن حساس تر از سایر گروه ها هستند، بنا بر این این افراد نیز باید از فعالیت های طولانی و سنگین در این بازه زمانی در فضاهای باز اجتناب كنند.
لایه ازن همان آلاینده ازن است؟
مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران درانتها با اشاره به اینكه آلاینده ازن و ازنی كه در لایه های بالای جوی حضور دارد، از یك نوع هستند، اشاره كرد: ازن در لایه های بالای جو مانع ورود اشعه ماورا بنفش به زمین می شود و بدین جهت حضور آن در جو لازم و لازم است اما ازن در سطح زمین خودرا به صورت آلاینده ای سمی نشان داده است.

منبع:

1398/04/17
13:28:03
5.0 / 5
4560
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , دام , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک