لزوم تعریف بانك اطلاعاتی جدید برای جنگل های هیركانی

لزوم تعریف بانك اطلاعاتی جدید برای جنگل های هیركانی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی یك استاد دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران با بیان این كه با ثبت جهانی جنگل های هیركانی مسئولیت حفاظت از این میراث طبیعی سنگین تر شده است، اظهار داشت: جنگل های هیركانی باقی مانده دوران «ژوراسیك» و به شكلی میراث طبیعی ۴۰ میلیون ساله است.دكتر احمد نوحه گر در گفت و گو با ایسنا اظهاركرد: جنگل های هیركانی یك زیست منطقه در زیست بوم جنگل های مختلطِ پهن برگِ حاشیهٔ جنوبی دریای خزر است كه در حاشیهٔ جنوبی و جنوب غربی دریای خزر در بخش هایی از ۵ استان شمالی ایران قرار گرفته است.

این دكترای هیدروژئومورفولوژی دانشگاه تهران با ابراز خرسندی از ثبت جهانی جنگل های هیركانی در سازمان علمی فرهنگی سازمان ملل (یونسكو) اظهار داشت: بدین ترتیب وظایف ما در قبال حفاظت از این میراث طبیعی سنگین تر شده است و وقتی «لند اسكیپ اكولوژی» (سیمای سرزمین) جنگل ها را بررسی می نماییم، درمی یابیم كه باید برای حفاظت بیشتر در ابتدا مطالعات دقیق و پایه ای از این جنگل ها انجام داد همینطور بانك اطلاعاتی جدیدی برای این جنگل ها تعریف و نتیجه این مطالعات به استراتژی یا راهبرد تبدیل گردد.

وی افزود: برپایه این استراتژی باید سیاستگذاری صحیحی انجام و منجر به تدوین برنامه ای برای حفاظت از میراث طبیعی شود تا این میراث طبیعی با كمترین صدمه ها به نسل های آینده سپرده شود.

این دكترای هیدروژئومورفولوژی دانشگاه تهران با اشاره به اینكه باید از ظرفیت های محیطی این زیستگاه طبیعی با برنامه ای دقیق به درستی استفاده شود، اظهاركرد: متأسفانه به علت توسعه شهرها در ۵۰ سال گذشته، امانت دار خوبی برای این جنگل ها نبوده ایم اما امید می رود از این پس با پیشگیری از دخالت های بی مورد مانع از تخریب این امانت الهی شویم.

نوحه گر با اشاره به اینكه توسعه و پیشرفت باید با در نظر گرفتن حفظ ظرفیت های محیطی باشد، اظهار داشت: توسعه یعنی رسیدن به جایگاهی كه سبب رفاه، آسایش و آرامش پایدار مردم شود كه در این جهت باید به حفظ زیستگاه های طبیعی هم توجه ویژه داشته باشیم.

وی با اشاره به اینكه دستیابی به توسعه باید بر اساس حفظ عوامل طبیعی و زیستگاه ها باشد، اظهاركرد: با ثبت جهانی جنگل های هیركانی حفظ، حراست، تقویت و توسعه این زیستگاه طبیعی اهمیت ویژه ای پیدا می كند و كنترل و نظارت كار دوچندان می شود و اگر به این موارد توجه شایان نداشته باشیم از لیست آثار ثبت شده یونسكو حذف خواهیم شد.

این استاد گروه مهندسی و مدیریت در سوانح طبیعی دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به اینكه با ثبت جهانی این جنگل ها كار تبلیغ برای این زیستگاه طبیعی آسان تر شده است، اظهار داشت: آنچه مهم به نظر می آید این است كه باید برای حفظ و حراست از این جنگل ها از ذینفعان یعنی مردم محلی بهره برد كه این امر با ارائه آموزش های بنیادی شیوه حفاظت از میراث طبیعی به مردم میسر می شود.

به گفته نوحه گر، باید بخش های از دست رفته جنگل های هیركانی طی ۵۰ سال قبل باردیگر احیا و برای حفظ بخش های موجود هم بیشتر از پیش اهتمام ورزیده شود.

منبع:

1398/04/23
14:49:27
5.0 / 5
4669
تگهای خبر: آموزش , جنگل , حفاظت , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک