غارنشین سیاه پوش را بشناسیم

غارنشین سیاه پوش را بشناسیم به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی غارنشین سیاه پوش یا همان خرس سیاه كه در گویش بلوچی، به «مَم» یا «هرس» مشهور است در بعضی مناطق استان كرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان پراكنده است و معمولاً در مناطق كوهستانی و جنگلی در ارتفاعات ۵۰۰ متر تا ۲۷۰۰ متر زندگی می كند.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، خرس سیاه كه به آن خرس سیاه بلوچی هم گفته می شود، دو سال یك مرتبه زادآوری می كند كه در هر بار زادآوری یك یا دو توله دارد. مدت آبستنی این گونه هفت تا هشت ماه است. خرس سیاه نر دارای ۱۱۰ تا ۱۵۰ كیلوگرم وزن و ماده ۶۵ تا ۹۰ كیلوگرم است.

طول دم خرس سیاه ۷ تا ۷۰ سانتی متر و طول بدن این گونه ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتی متر است. گوش های نسبتاً بزرگ و گرد و موهای بلند و سیاه رنگ دارد همینطور یك لكه سفید به شكل ۷ روی سینه خرس سیاه وجود دارد. به صورت معمول طول عمر خرس سیاه ۲۵ سال است.

خرس سیاه به لحاظ رفتارشناختی، شبگرد است ولی در صورت داشتن توله و یا احساس امنیت در روز هم دیده می شود. به صورت معمول روزها در غار یا بین شكاف سنگ ها و یا زیر سایه درختان استراحت می كند. معمولاً خواب زمستانی دارد و هنگام خواب از چربی ذخیره شده در طول زمان فعالیت خود استفاده می نماید.

خرس سیاه قابلیت بالا رفتن از درخت را به خوبی دارد. این گونه با ادرار كردن، مدفوع، مالیدن خود به درختان بوی خویش را بر جای می گذارد تا حضور خودشان را برای سایر خرس ها نشان دهد.

اهمیت خرس سیاه برای انسان و نقش بوم شناختی از منظر طبیعت گردی و ارزش زیستی، احیای زیستگاه های جنگلی (انتقال و انتشار بذر گونه های گیاهی)، كنترل جمعیت حشرات و جوندگان قابل ذكر و بررسی است.

خرس های سیاه در طبیعت گونه همه چیزخوار به شمار می آیند و همچون خوراكی این گونه پسته وحشی، خرما، كنار، انگور، زردآلو، گیاهان علفی، انجیر، حشرات، جوندگان، خزندگان، ماهیان، پرندگان، لاشه خواری و عسل است.

متأسفانه روند جمعیت این گونه در آسیا نزولی است كه شكار و صید گونه، استفاده از اجزای بدن خرس در طب سنتی، فروش توله ها در بازار سیاه، سمی كردن لاشه حیوانات اهلی، ناآگاهی مردم نسبت به ارزش های گونه، افزایش نگرش منفی نسبت به حضور گونه مهمترین عوامل تهدید جمعیت خرس سیاه است. برپایه بررسی های صورت گرفته تعداد خرس سیاه در سال ۱۳۹۴ در استان كرمان ۶۰ تا ۱۲۰، هرمزگان ۲۰ تا ۵۰، سیستان و بلوچستان ۵۰ تا ۱۰۰ تخمین زده شده است.

لازم به ذكرست كه تعداد خرس سیاه كشته شده توسط انسان از سال ۹۰ تا ۹۴ در استان كرمان ۱۰ تا ۲۵، استان هرمزگان ۹ تا ۱۵ و استان سیستان و بلوچستان ۵ تا ۲۰ قلاده بوده است.

بر اساس اعلام سازمان محیط زیست تكه تكه شدن زیستگاه، بهره برداری از جنگل ها برای زغالگیری، معدن كاوی، راه اندازی جاده های روستایی و شهری و چرای بی رویه مهمترین عوامل تخریب زیستگاه خرس سیاه است.
1398/04/28
11:29:38
5.0 / 5
4847
تگهای خبر: آب , پرندگان , جنگل , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک