علت گرد و خاك سیستان و بلوچستان چیست؟

علت گرد و خاك سیستان و بلوچستان چیست؟ به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیر كل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی اظهار داشت: گرد و خاك سیستان و بلوچستان ریشه در بادهای 120 روزه دارد.با توجه به تداوم خیزش گرد و خاك در استان سیستان و بلوچستان خصوصاً منطقه زابل، احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا با تاكید بر اینكه گرد و غبارهای اخیر در سیستان و بلوچستان به سبب وزش بادهای ۱۲۰ روزه است، اشاره كرد: بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان به خصوص در شمال این استان بسیار مشهور است و در همه جای دنیا بعنوان یك مقوله خاص هواشناختی قلمداد می شود.

وی با اشاره به جریان حركت بادهای ۱۲۰ روزه اظهار داشت: وقتی در شمال منطقه میزان فشار بالا و در جنوب، فشار پایین باشد، هوا از منطقه پرفشار به منطقه كم فشار حركت می كند و از آنجائیكه میدان باد یا همان مسیر حركت باد، تالاب و اراضی خشك است سبب خیزش گرد و خاك می شود.

مدیر كل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی با بیان این نكته كه بادهای ۱۲۰ روزه در تابستان هر سال اتفاق می افتد و معمولا تا اختتام شهریور و اواسط مهرماه به طول می انجامد، اشاره كرد: خشك بودن تالاب هامون در وقوع گرد و خاك سیستان و بلوچستان به شدت موثر است. ضمن اینكه چسبندگی این خاك پایین و مستعد خیزش گرد و خاك است.

وظیفه با اشاره به اینكه بادهای ۱۲۰ روزه و وقوع گرد و خاك در سیستان و بلوچستان پدیده دائمی تابستانه است، اظهار داشت: امكان دارد تاثیر این بادها در بعضی سال ها شدید و در بعضی سال ها كمتر باشد كه بطور قطع میزان آبدار بودن تالاب هامون و رطوبت دشت و اراضی سیستان در شدت گرد و غبار منطقه تاثیر مستقیم دارد. در سال هایی كه بستر هامون خشك بوده، پدیده گرد و خاك نیز شدیدتر بوده است.

این كارشناس سازمان هواشناسی اضافه كرد: با اینكه در سال زراعی جاری میزان بارش ها به نسبت سال های قبل بیشتر بوده است اما به سبب خاصیت های اقلیمی استان سیستان و بلوچستان همچون بالا بودن شدت تبخیر، تابش عمودی آفتاب و دریافت نكردن بارش از اواخراردیبهشت هر سال تا اواخر مهر ماه، شرایط برای وقوع گرد و خاك مستعدتر است.

وظیفه درانتها به تاثیر افزایش غلظت گرد و خاك بر كاهش دید افقی اشاره نمود.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، روز جمعه (۲۵ مرداد) علی محمد طهماسبی بیرگانی - دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار- در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه طوفان ماسه با منشا خارجی و گرد و غبار با منشا داخلی هوای این روزهای سیستان و بلوچستان را به شرایط بحرانی رسانده است از اختصاص ۸۶.۵ میلیارد تومان برای مقابله با گرد و غبار سیستان امسال آگاهی داد.

منبع:

1398/05/27
13:18:18
5.0 / 5
4686
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک