پاهای سوخته در ارسباران

پاهای سوخته در ارسباران خرید و فروش حیوان خانگی: او را در تصویری كه توسط «سعید قاسمی، عكاس» به ثبت رسیده باید شناخت، فلاح همان دلیرمردی است كه با دست خالی اما دلی پرامید با آتش و دود به جدال برمی خیزد، تا تن سوخته درختان ارسباران را از آتش برهاند، اما مگر آتش مجال می دهد؟ با این وجود او پای در بین دود و آتش می گذارد تا غیرت و عشق را در تاریخ این سرزمین به یادگار بگذارد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، «ارسباران» در جریان آتش سوزی های خود دل های بسیاری را سوزاند و همپای خود خاكستر كرد، دل هایی كه تحمل جگرسوخته شان را داشتند، اما سوختن جنگل های ارسباران را نه! سیروس فلاح یكی از روستاییانی است كه داغ جنگل های ارسباران را بر دل نشانده و همپای ارسباران، دل سوزاند.

در تصویری كه انتشار یافته، فلاح پیراهن خودرا درآورده و با همان تكه پارچه مشغول خاموش كردن شعله های آتش است، او با دستان خالی و با هرآنچه در توان دارد میان دود و آتش در «ایستی دره» می جنگد. این عكس، پیوند دیرین ریشه های «ارسباران» به حیات روستاییان آن منطقه را به تصویر می كشد.
فلاح فداكار جنگل های ارسباران، جوان 29 ساله ای است كه ساكن روستای ابراهیم بیگلو(كریم خانلو) خداآفرین بوده و به دامپروری مشغول می باشد.فلاح می اظهار داشت كه اینجا غیرت و ناموس من است

سعید قاسمی، عكاسی كه تصویر را به ثبت رسانده در شرح عكس به ایسنا می گوید: فلاح، جوان ساكن روستای ابراهیم بیگلو خداآفرین است، در جریان آتش سوزی مناطقی از جنگل های ارسباران در اطراف روستای ابراهیم بیگلو برای گروه امدادی آب و... آورده بود، بی تاب بود و بی قراری می كرد، گویی كه چیزی گم كرده باشد. نمی توانست منتظر بالگرد بماند، مدام می خواست به محل آتش سوزی برود. مسیر را هم می شناخت، زمانی كه به او گفتم به محل آتش سوزی می روی؟ بی درنگ قبول كرد و راه افتادیم.
قاسمی ادامه می دهد: پس از حدود سه ساعت پیاده روی به محل آتش سوزی رسیدیم، یكی از درختان به كلی سوخته و شاخ و برگ هایش ریخته بود. آنجا چیزی برای خاموش كردن نبود، در این حال فلاح پیراهنش را درآورد و آغاز به خاموش كردن آتش كرد، او میان دود غلیظ گم شده بود و من ناگاه متوجه این صحنه شده و تصویر را به ثبت رساندم. فلاح می اظهار داشت: «اینجا ناموس و غیرت من است، چگونه سوختنش را برتابم؟ اینجا محل رفت و آمد و چرای گوسفندان من است».زندگی ما به ارسباران پیوند خورده است


سیروس فلاح، جوان فداكار روستای كریم خانلو نیز در این خصوص به ایسنا می گوید: ما دامپروری می نماییم و طبیعت محل زندگی ماست، مگر می توانیم بی تفاوت باشیم؟ این جنگل ها سرمایه و حیات ما هستند. آتش سوزی هم در وهله اول طبیعتمان را می گیرد، باید هم با جان و دل می شتافتم. اینجا ناموس و شرف ماست.

او به ماجرای رفتنش به محل آتش سوزی نیز اشاره می كند: با آقای قاسمی(عكاس) و یك نفر از روستاییان عازم شدیم و پس از درنوردیدن دو الی سه ساعت مسیر در جنگل، به محل آتش سوزی رسیدیم. آتش را كه دیدم گویا جگرم آتش گرفته باشد، ابزاری هم برای خاموش كردن نبود و نمی توانستم این صحنه ها را تحمل كنم. پیراهنم را درآوردم و بر روی شعله های آتش كوبیدم.

فلاح در خاتمه با بیان این كه جنگل های ارسباران ارزش و اهمیت بسیاری برای ما دارد، خاطرنشان می كند: زندگی ما به این طبیعت زیبا پیوند خورده و "ارسباران" سرمایه ارزشمندی برای ماست، علاوه بر آن گردشگران بسیاری نیز از سایر نقاط كشور میهمان این طبیعت زیبا و بكر می شوند و در حقیقت اینجا یك منطقه گردشگری و باارزش برای ماست كه باید مراقب آن باشیم.

و این ماجرا تنها گوشه ای از دلیرمردی هایی است كه در جریان آتش سوزی های ارسباران خودنمایی می كرد.

گفت و گو از مهری هاشم زاده- خبرنگار ایسنا در آذربایجان شرقی

منبع:

1398/06/11
14:33:32
5.0 / 5
4983
تگهای خبر: آب , آتش , ثبت , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک