از صرفه جویی آب تا همكاری با پاكبانان سفارش های محیط زیستی محرم

از صرفه جویی آب تا همكاری با پاكبانان سفارش های محیط زیستی محرم خرید و فروش حیوان خانگی: با عنایت به برگزاری مراسم های عزاداری حسینی، توجه به نكات زیست محیطی ضروری می باشد. صرفه جویی در مصرف آب در هیأت ها وتكایا، جمع آوری زباله های تولیدی، استفاده از لیوان شیشه ای و قاشق و چنگال شخصی بجای ظروف یك بار مصرف همچون این موارد است.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، در كشور ما سالانه حدودا ۱۸۵ هزار تن پلاستیك تولید می شود و از این منظر ایران جزو ۱۰ كشور پر مصرف ظروف یك بار مصرف در دنیا است. طبق تحقیقات صورت گرفته زمان برگشت ظروف پلاستیكی یك بار مصرف به طبیعت ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال است ازاین رو باید هر یك از ما شهروندان باید در مصرف كمتر ظروف یك بار مصرف كوشا باشیم.

با توجه به اظهارات كارشناسان مختلف، توجه به سفارش های زیر به منظور داشتن محرمی محیط زیستی تر ضروری است:

جایگزین های ظروف یك بار مصرف

استفاده از ظروف یك بار مصرف پلی استایرینی برای موادغذایی و نوشیدنی گرم و داغ (بالای۶۵درجه سانتیگراد) مناسب نمی باشد. این نوع ظروف به علت اینكه دیر در طبیعت تجزیه می شوند سبب تخریب محیط می شوند، آلودگی پایداری را به وجود می آورند و آب و خاك را تحت تاثیر قرار می دهند ازاین رو توجه به نكات زیر در كاهش مصرف پلاستیك در روزهای محرم ضروری است:

*جایگزینی لیوان های شیشه ای بجای لیوان های پلاستیكی به خصوص در نذری های مربوط به نوشیدنی های گرم

*استفاده از پارچه نویسی بجای بنزهای پلاستیكی

*حذف آب و نوشیدنی های با ظرف پلاستیكی (PET) از سفره های نذری

*استفاده از سفره های پارچه ای یا پلاستیكی پایدار بجای استفاده از سفره یك بار مصرف

*جایگزینی ظرف های چند بار مصرف با ظروف یك بار مصرف

*جایگزینی كیسه های پارچه ای برای نگهداری كفش در هیأت ها

*همراه داشتن لیوان، قاشق و چنگال شخصی بجای استفاده پرتعداد از لیوان، قاشق و چنگال یك بار مصرف

ظروف گیاهی جایگزین نسبتا مناسب برای یك بار مصرف ها

در موقعیتی كه امكان حذف كامل ظروف یك بار مصرف وجود نداشت، شاید ظروف گیاهی جایگزین مناسبی برای ظروف یك بار مصرف پلاستیكی باشند. شكل و ظاهر این ظروف كاملا مشابه ظروف پلاستیكی است با این تفاوت كه زیست تخریب پذیر هستند. ظروف قابل بازیافت از پلیمرهای زیست تخریب پذیر بر دو پایه طبیعی و سنتزی تولید می شوند. پلیمرهایی بر پایه مواد طبیعی برمبنای پلیمرهای با منشاء حیوانی یا گیاهی هستند. عمده ترین و شاخص ترین مواد اولیه طبیعی كه در دنیا برای تولید پلیمرهای زیست تخریب پذیر مورد استفاده قرار می گیرد، پلی ساكاریدها و خصوصاً انواع نشاسته ها هستند. نشاسته نیز از گندم، ذرت، سیب زمینی، برنج و غیره قابل حصول است.

پاكبان ها را دریابیم

در ایام محرم می توانیم ار از پخش كردن پسماندها داخل جوی های آب، بلوارها، پیاده روها و خیابان ها خودداری نماییم البته معمولا هیأت ها یك یا چند متولی دارند. این افراد - كه زحمت بسیاری هم برای برگزاری هر چه بهتر مراسم عزاداری حسینی می كشند - می توانند برای پاكسازی اطراف تكیه و هیأت ها نیز برنامه ریزی كنند تا بوسیله جمع آوری زباله ها، نظافت محله ها حفظ شود همین طور می توان با استقرار چند سطل زباله در اطراف تكایا و هیأت ها، عزاداران را به ریختن زباله های خود داخل سطل ها تشویق كرد.

در مصرف آب و برق صرفه جویی كنیم

در ایام محرم متأسفانه شاهدیم كه برخی شهروندان، شلنگ آب را در معابر رها می كنند یا كل یك خیابان را چراغ می زنند، درحالی كه می توان به اندازه نیاز از چراغ بهره برد ازاین رو لازم است مدیریت مصرف آب و برق در روزهای محرم مورد توجه و دقت عزاداران و مسئولان هیأت ها قرار گیرد. در این روزها سازمان مدیریت پسماند سفارش هایی برای كاهش مصرف آب عرضه كرده است كه به شرح زیر است:

*از كلمن آب یرای خنك نگهداشتن آب برای عزاداران هیأت استفاده نماییم تا مجبور نباشیم شیر آب را برای خنك شدن باز نگه داریم.

*آب برای جارو كردن نیست جلوی تكیه ها و هیأت ها را با جارو تمیز نماییم و در صورت نیاز از آب های خاكستری استفاده نماییم.

*بستن بموقع شیر آب را در بین اهالی هیأت فرهنگسازی نماییم.

*در آشپزخانه هیأت ها از جریان آب برای ذوب شدن یخ گوشت یا سایر مواد غذایی منجمد استفاده نكنیم.

* در آشپزخانه هیأت هنگام آماده سازی مواد غذایی برای طبخ نذری مصرف آب را مدیریت و پساب حاصل از مواد را ذخیره نماییم.

*هنگام شستن ظروف غذای نذری در صرفه جویی آب تلاش نماییم.

منبع:

1398/06/18
12:52:00
5.0 / 5
4444
تگهای خبر: آب , آلودگی , حیوان , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک