جنگل های هیركانی را چگونه محافظت كنیم؟

جنگل های هیركانی را چگونه محافظت كنیم؟ به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی استاندار گیلان، یكی از مهم ترین اهداف اجرای طرح زراعت چوب را جبران كاهش بهره برداری از جنگل های هیركانی دانست و اضافه كرد: حفاظت از جنگل های هیركانی بعنوان یك اثر طبیعی ثبت شده بین المللی ضروری می باشد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، ارسلان زارع در اولین جلسه ستاد زراعت چوب استان گیلان، با اشاره به ظرفیت های بالای این استان در زراعت چوب، اظهار نمود: ظرفیت های گیلان باید بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
استاندار گیلان زراعت چوب را یك فرصت اقتصادی اشتغالزا و درآمدزا دانست و خاطرنشان كرد: امروز مساله بیكاری یكی از چالش های استان و كشور است و باید به دنبال كاهش نرخ بیكاری و افزایش اشتغال باشیم.
زارع یكی از خصوصیت های اجرای طرح زراعت چوب را حفاظت از محیط زیست دانست و عنوان كرد: كاهش بهره برداری از جنگل های طبیعی از یك طرف و نیاز صنایع سلولزی به چوب از سوی دیگر، جنگل ها را با تهدید برداشت غیر مجاز و قاچاق مواجه می كند.
وی با اشاره به اینكه زراعت چوب باید با نگاه رونق معیشت و درآمد، تامین اقتصادی و ایجاد اشتغال اجرا شود، تصریح كرد: از راه زراعت چوب می توانیم تولید ناخالص ملی را افزایش دهیم و از خروج ارز برای واردات چوب مورد نیاز صنایع و كارخانجات جلوگیری نماییم.
این مقام مسئول خواهان تصویب شیوه نامه اجرایی طرح مذكور و اصلاح مقررات و دستورالعمل ها شد و تصریح كرد: بر مبنای تكلیف قانونی تا آخر برنامه ششم باید 6600 هكتار صنوبركاری در گیلان داشته باشیم بنابراین فرمانداران با شناسایی اراضی ملی و مشتثنیات مغفول مانده كه مستعد زراعت چوب است باعث تسریع در اجرای این طرح شوند.
زارع با اشاره به اینكه زراعت چوب باید برای كشاورزان توجیه اقتصادی داشته باشد، اظهار داشت: توجیه دار بودن زراعت چوب متاثر از اقتصاد ملی است، اما كمك رسانی به تولید نهال با مشاركت بخش خصوصی در استان می تواند زراعت چوب را توجیه دارتر كند.
وی با اشاره به نیاز پنج میلیون تنی صنایع سلولزی استان به مواد اولیه چوب، افزود: زراعت چوب در گیلان مواد اولیه این صنایع را تامین می كند بنابراین باید زمینه تامین مواد اولیه كارخانجات ایجاد شود تا دغدغه واردات و قاچاق چوب را نداشته باشیم.
استاندار گیلان كشت تلفیقی، متراكم و گون های سریع الرشد را مورد تاكید قرار داد و خاطرنشان كرد: كشاورزان با كمك اداره كل منابع طبیعی و مركز تحقیقات كشاورزی استان آموزش های لازم را جهت توجیه اقتصادی زراعت چوب كسب كنند.
وی با اشاره به اینكه زراعت چوب نباید دولتی شود، عنوان كرد: مجموعه دولت به واسطه اراضی ملی باید نقش نظارتی خویش را ایفا كند و اراضی فاقد پوشش را برای زراعت چوب در اختیار بخش خصوصی قرار دهد.1398/06/22
16:52:07
5.0 / 5
4678
تگهای خبر: آموزش , ثبت , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک