رئیس سازمان محیط زیست در حاشیه جلسه دولت:

با رعایت شش شرط انتقال آب خزر بلامانع است

با رعایت شش شرط انتقال آب خزر بلامانع است به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: از نظر ما انتقال آب خزر به فلات مركزی ایران با رعایت شش شرط اعلام شده بلامانع است.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری در حاشیه جلسه امروز هیات دولت درباره انتقادات به طرح انتقال آب خزر به فلات مركزی اظهار نمود: تخصیص آب توسط وزارت نیرو انجام می شود و این وزارتخانه از ما درخواست می كند كه ارزیابی زیست محیطی انجام دهیم و این طرح را به لحاظ زیست محیطی تایید نماییم یا نه؟ اگر ما ظرف دو ماه پاسخ ندهیم طبق برنامه ششم توسعه طرح بعنوان مصوبه تلقی می شود.

وی افزود: وزارت نیرو مرداد ماه از ما چنین درخواستی كرد و ما هم اعلام نموده ایم اگر شش شرط ما را رعایت نمایند، اجرای این طرح از نظر ما بلامانع است. این شروط در زمینه طرح انتقال آب وجود دارد و ما هم حین اجرا باید نظارت نماییم كه این شروط محقق شده است یا خیر؟

كلانتری در پاسخ به انتقادی درباره تكرار مشكلات دریاچه ارومیه برای دریای خزر اظهار داشت: حجم دریای خزر ۸۶ هزار میلیارد مترمكعب است. در صورت اجرای این طرح در سال ۲۰۰ میلیون مترمكعب آب برداشت می شود كه عده ای می گویند این كار ممكنست آب دریای خزر را شور كند اما اگر در سال ۲۰۰ میلیون مترمكعب برداشت شود، ۲.۶ میلیون نمك به خزر برمی گردد یعنی ۰.۰۰۳ درصد در سال.

وی افزود: برخی اطلاعات غلط داده است و سوژه را سیاسی می كنند. در سال ۹۳ وزارت نیرو و محیط زیست تصویب كرده بود كه سالی سه میلیارد مترمكعب آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه منتقل شود یعنی ۱۵ برابر میزان طرحی كه می خواهد اجرا شود. آن زمان صدای هیچ كسی درنیامد اما ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح را رد كرد برای اینكه املاح دریای خزر و دریاچه ارومیه تفاوت داشت.

كلانتری با اشاره به اینكه به هر حال تغییر حتی یك سنگ هم تأثیرات زیست محیطی دارد، اشاره كرد: دولت و وزارت نیرو موظف است كه آب آشامیدنی، بهداشت و صنعت شهروندان را در سراسر كشور تأمین كند. وزارت نیرو هم راهش را بلد است و ما هم بررسی های زیست محیطی را انجام دادیم.

وی در پاسخ به اینكه آیا شروط مطرح شده توسط سازمان محیط زیست پیشنهادی بوده یا گردنگیر آور است، اظهار داشت: این شروط گردنگیر آور است.

منبع:

1398/08/01
17:17:23
5.0 / 5
4464
تگهای خبر: آب , بهداشت , حفاظت , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک