مدیركل دفتر احیای تالاب ها سازمان محیط زیست:

ادامه آزمایش های طرح بایوجمی منوط به مجوز دادستانی است

ادامه آزمایش های طرح بایوجمی منوط به مجوز دادستانی است به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیركل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست می گوید كه هم اكنون دادستانی انجام آزمایش ها جهت بررسی اثرات روش بایوجمی بر اكوسیستم تالاب انزلی را ممنوع كرده است، در صورتیكه برای تبدیل كردن تردیدها به یقین لازم است كه این آزمایش ها صورت گیرد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، خرداد ماه امسال بود كه دادستانی احیای تالاب انزلی به روش بایوجمی را متوقف كرد چونكه نگرانی هایی درباره سمی و سرطان زا بودن دی اكسیدتیتاینوم موجود در این روش وجود دارد. هر چند كه عیسی كلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - معتقد می باشد كه طرح بایوجمی بدون دلیل متوقف شده اما دادستانی انزلی می گوید كه حدود ۶۰۰ صفحه اسناد و مقالات در این زمینه وجود دارد كه به سازمان محیط زیست ارائه شده است.

اما حالا بعد از گذشت حدود چهار ماه از توقف عملیات احیای تالاب انزلی به روش بایوجمی سازمان حفاظت محیط زیست می گوید كه علاوه بر توقف عملیات احیا، دادستانی انجام آزمایش ها جهت بررسی اثرات این روش بر اكوسیستم تالاب را هم ممنوع كرده است.

مسعود باقرزاده كریمی - مدیركل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست- در گفت و گو با ایسنا - با اشاره به اینكه ما انتظار داشتیم كه حداقل اجازه دهند آزمایش های بررسی اثرات این روش صورت گیرد، اظهار نمود: هم اكنون باید بررسی نماییم كه آیا نانو بودن دی اكسید تیتانیوم و كلراید نقره در طرح بایوجمی اثرات منفی بر تالاب انزلی دارد یا خیر؟

باقرزاده كریمی با اشاره به اینكه در رسوبات تالاب انزلی هزاران برابر ماده ای كه در آن ریخته می شود تركیبات تیتانیوم وجود دارد، اشاره كرد: آزمایش ها می تواند نشان دهد كه اكسیدتیتانیوم چه اثراتی بر تالاب انزلی دارد اما متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست اجازه انجام این آزمایش ها را ندارد.

مدیركل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست افزود: هم اكنون ما به دنبال مجوزی هستیم كه بتوانیم تحقیقات خودرا تكمیل نماییم. نمونه اكسیدتیتانیوم حتما باید در خارج از كشور بررسی شود بدین سبب با كشور دانمارك هماهنگ كرده ایم كه در صورت ارسال نمونه آزمایشات لازم را انجام دهند.

به گفته وی هزینه این كار برای سازمان حفاظت محیط زیست زیاد است اما به جهت اینكه تمام شك و تردیدها به یقین تبدیل گردد لازم است كه این آزمایش ها صورت گیرد.

باقرزاده كریمی درانتها اظهار داشت: از طرف دیگر برخی، گزارش های ناظران طرح بایوجمی كه از دانشگاه تهران هستند را ناكافی می دانند بدین سبب سازمان حفاظت محیط زیست برای اطمینان بیشتر و رفع شبهات ناظرانی را نیز از سایر دانشگاه های معتبر انتخاب نموده است.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، روش بایوجمی یك روش بیولوژیك تسریع یافته است كه موجب حذف لجن ها از كف تالاب و در این روش از دی اكسیدتیتانیوم، كلرید نقره، پلی ساكارید و كود استفاده می شود.
1398/08/11
11:14:25
5.0 / 5
4672
تگهای خبر: حفاظت , دام , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک