تجهیزات ماهیگیری، منشا اصلی آلودگی های پلاستیكی اقیانوس ها

تجهیزات ماهیگیری، منشا اصلی آلودگی های پلاستیكی اقیانوس ها خرید و فروش حیوان خانگی: بر طبق اعلام سازمان زیست محیطی ˮصلح سبزˮ، وسایل ماهیگیری رها شده كه برای حیات دریایی مرگبار هستند، بیشترین آلودگی های پلاستیكی را در اقیانوس ها می سازند.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سالانه بیشتر از ۶۴۰ هزار تُن تور، ریسمان، سبد و تله های ماهیگیری مورد استفاده در صیدهای تجاری در دریا رها می شود كه وزنی معادل ۵۵ هزار اتوبوس دو طبقه دارند.

این گزارش، به روزترین تحقیق در مورد "وسایل ماهیگیری سرگردان" آلاینده اقیانوس ها است و خواهان اقدام بین المللی برای متوقف كردن آلودگی های پلاستیكی شده است كه برای حیات دریایی كشنده به حساب می آید.

سال گذشته حدود ۳۰۰ لاك پشت دریایی بر اثر گرفتاری در "وسایل ماهیگیری سرگردان" در سواحل اواكساكای مكزیك كشته شدند. در ماه اكتبر نیز یك نهنگ حامله در سواحل "اوركنی" در حالی پیدا شد كه یك قلاب ماهیگیری به باله او چسبیده، یك سیستم فیلتر صیادی درون دهانش گیر كرده و میزان زیادی تور ماهیگیری وارد سیستم گوارشی اش شده بود.

به گفته كارشناسان آب های انگلیس بیشترین لطمه را از آلودگی های پلاستیكی اقیانوس ها متحمل می شوند. كارشناسان از دولت های جهان خواسته اند تا برای محافظت از اقیانوس های جهانی، اقدامات لازم را انجام دهند و صنعت ماهیگیری تحت نظارت را برای پاسخگویی نسبت به پسماندهای خطرناك خود محكوم كنند. این اقدامات باید با پیمان قوی اقیانوس جهانی كه در سال آینده در سازمان ملل مورد توافق خواهد رسید، شروع شود.

به گفته كارشناسان زیست محیطی ریسمان ها و تورهای ماهیگیری می توانند سال ها یا دهه ها تهدیدی برای حیات وحش باشند و همه چیز را از ماهی های كوچك و سخت پوستان گرفته تا لاك پشت ها، پرندگان دریایی و حتی نهنگ ها را در معرض خطر قرار دهند.

وسایل ماهیگیری سرگردان و رها شده در اقیانوس ها كه توسط جریان های اقیانوسی در مسیرهای گوناگونی پراكنده می شوند، حالا به سمت جزایر دورافتاده اقیانوس آرام حركت و صخره های مرجانی را گرفتار كرده اند و به پسماندهای ته نشین شده در كف اقیانوس ها تبدیل می شوند.

برآوردها حاكی از آنست كه "وسایل ماهیگیری سرگردان" ۱۰ درصد از آلودگی های پلاستیكی اقیانوس ها را می سازند اما عمده پلاستیك های بزرگ آلاینده آب ها محسوب می شوند. یك مطالعه نشان داد كه ۷۰ درصد ماكروپلاستیك ها از نظر وزنی كه اندازه ای بیشتر از ۲۰ سانتی متر دارند و در سطح اقیانوس شناور بوده اند را وسایل ماهیگیری تشكیل داده اند.

یك مطالعه اخیر نشان داده كه ۸۶ درصد از "زباله دان بزرگ اقیانوس آرام"، منطقه ای از تجمع پلاستیك در شمال اقیانوس آرام كه شامل ۴۲ هزار تن مگاپلاستیك است، از تورهای ماهیگیری شكل گرفته است.

یكی دیگر از گشت زنی ها به جنوب اقیانوس آرام حدود ۱۸ تن از زباله های پلاستیكی را در امتداد ۲.۵ كیلومتری ساحل جزیره غیر مسكونی هندرسون كشف كرده است كه با سرعتی برابر چند هزار قطعه در روز زباله در آن انباشته می شود. در بازرسی حدود شش تن از زباله های این منطقه مشخص شد ۶۰ درصد از زباله ها از صنعت صید و شیلات سرچشمه می گیرند.

به گفته سازمان "صلح سبز" منشا خیلی از "وسایل ماهیگیری سرگردان" مربوط به دزدهای دریایی به خصوص صیدهای غیرقانونی، كنترل نشده و گزارش نشده است اما صید بی رویه نیز به این معضل دامن می زند. مقررات ضعیف و پیشرفت سیاسی آهسته در ایجاد پناهگاه های اقیانوسی كه مخصوص ماهیگیری صنعتی باشند، این معضل را پایدار می سازد.

به نوشته روزنامه گاردین، سازمان "صلح سبز" خواهان معاهده سازمان ملل شده است كه چارچوبی جامع برای حفاظت از حیات دریایی را فراهم آورد و راه را برای ایجاد شبكه جهانی پناهگاه های اقیانوسی كه تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۳۰ درصد از اقیانوس های جهان را پوشش می دهد، باز كند.

منبع:

1398/08/16
20:44:31
5.0 / 5
4933
تگهای خبر: آب , آلودگی , پرندگان , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک