در گفت وگو با خرید و فروش حیوان خانگی تشریح شد

پوكی استخوان در زنان بیشتر از مردان

پوكی استخوان در زنان بیشتر از مردان به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی كارشناس اداره كنترل بیمای های عضلانی _ اسكلتی وزارت بهداشت، با تاكید بر نقش مصرف كلسیم در رژیم غذایی خانواده ها، اظهار داشت: مصرف ویتامین D، لبنیات و... به كاهش عوارض ناشی از پوكی استخوان كمك می نماید.


دكتر فاطمه حاج ولی زاده در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه بیماری پوكی استخوان به عوامل گوناگونی وابسته است، اظهار داشت: رنگ پوست، نژاد، سن، بیماری زمینه ای، مصرف دارو، عوامل محیطی، وراثت، تغذیه و... از عوامل موثری است كه خطر پوكی استخوان را بالا می برد. به صورت مثال پوكی استخوان در سفید پوستان بیشتر از سیاه پوستان و در زنان بیشتر از مردان شایع است.
وی با اشاره به اینكه شایع ترین عارضه پوكی استخوان، شكستگی های استخوانی است، اظهار نمود: بعد از ۵۰ سالگی از هر سه زن یك نفر گرفتار شكستگی ناشی از پوكی استخوان می شود كه این آمار در مردان كمتر است تا جایی كه از هر پنچ نفر، یك نفر گرفتار شكستگی ناشی از پوكی استخوان می شود.
وی در ادامه به نقش تغذیه در پیشگیری از پوكی استخوان و عوارض احتمالی آن اشاره نمود و اظهار داشت: به صورت معمول كسانی كه در رژیم غذایی خود كلسیم كافی دریافت می كنند، كمتر در معرض مبتلا شدن به پوكی استخوان قرار می گیرند. مصرف ویتامین D، لبنیات و... به كاهش عوارض ناشی از پوكی استخوان كمك می كند؛ علاوه بر آن بازسازی بافت استخوانی و كلسیم داخل استخوان ها تا سن ۳۰ سالگی ادامه دارد و بعد از آن در حد ثابتی مانده و یا با از دست دادن مواد معدنی استخوان ها كاهش می یابد؛ بنابراین كسانی كه در دوره نوجوانی تغذیه بدی داشتند یا رژیم های غذایی سختی را تجربه كرده اند، بیشتر در معرض پوكی استخوان قرار می گیرند.
حاج ولی زاده نقش هورمون های جنسی بر استقامت استخوان ها را خاطرنشان كرد و اظهار داشت: عموما خانم هایی كه گرفتار یائسگی های زودرس می شوند (كمتر از ۴۰ یا ۴۵ سال) یا مردانی كه سطح هورمون های جنسی كمی دارند بیشتر از سایرین گرفتار پوكی استخوان می شوند.
وی ضمن بیان آنكه عوامل موثر در بروز پوكی استخوان شامل عوامل مداخله پذیر و غیرقابل مداخله می شوند، خاطرنشان كرد: تغذیه صحیح و مصرف مكمل ها، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب برای تامین ویتامین D، كنترل داروهای مصرفی، عدم مصرف سیگار و الكل، تحرك بدنی به مدت حداقل ۳۰دقیقه در روز و... همگی از عوامل مداخله پذیر هستند.
وی با اشاره به اینكه در سراسر جهان حدود ۹ میلیون نفر در سال گرفتار شكستگی استخوان ها می شوند، در مورد علایم بیماری پوكی استخوان اضافه كرد: پوكی استخوان یك بیماری خاموش خوانده می شود؛ چونكه تا قبل از بروز عارضه ای مانند شكستگی، خویش را نشان نمی دهد. از آنجایی كه اغلب شكستگی ها در استخوان هایی اتقاق می افتد كه وزن بدن را تحمل می كنند، عوارضی كه شكستگی این استخوان ها برای بدن دارند خیلی سخت خواهد بود.
وی از دیگر نشانه های پوكی استخوان، كوتاه شدن قد و پیدا شدن قوز در پشت كمر را نام برد و اضافه كرد: از آنجایی كه شكستگی مهره ها بدون درد است یا با دردهای مزمن در كمر امكان دارد یكی پنداشته شود، در طول عمر فرد با شكستگی مهره ها شاهد كوتاه شدن قد هم خواهیم بود.
كارشناس اداره كنترل بیمای های عضلانی_اسكلتی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه آمار دقیقی از میزان بروز پوكی استخوان در كشور نداریم، اظهار نمود: از آنجایی كه غربالگری افراد تا كنون در برنامه های ما نبوده است، آمار دقیقی هم از میزان بروز پوكی استخوان در دست نداریم اما، دفتر مدیریت و برنامه پیشگیری و كنترل پوكی استخوان وزارت بهداشت در نظر دارد طی سه سال آینده كار ثبت بیماران استئوپروتز را آغاز كند.
وی در انتها دیگر برنامه های وزارت بهداشت برای پیشگیری و كنترل بیماری پوكی استخوان را آغاز طرح پایلوت در یكی از دانشگاه های علوم پزشكی معرفی نمود و اضافه كرد: با آغاز این طرح به صورت پایلوت شاهد پیشرفت طرح در سراسر كشور خواهیم بود از طرفی، افزایش آگاهی مردم نسبت به این بیماری خاموش و عرضه بسته خدماتی كامل بعد از غربالگری از اولویت های ما در وزارت بهداشت است. همینطور اطلاعات كامل در مورد بیماری پوكی استخوان و عوامل خطر آن بر روی سایت وزارت بهداشت قرار دارد و كتابچه های آموزشی تهیه شده و قابل دسترس و مطالعه برای عموم افراد است.1398/08/29
10:22:03
5.0 / 5
4785
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک