گله آیت الهی از صحت غربالگرهای سلامت جنین و سقط های درمانی

گله آیت الهی از صحت غربالگرهای سلامت جنین و سقط های درمانی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده با اشاره به اینكه مسئله ای كه شورای زنان اخیراً درگیر آن شده است، مسئله غربالگری­ هاست اظهار داشت: اعتراضات بسیارمادران به شورای زنان این بود كه از صحت این آزمایشات گله داشتند و ما تردید كردیم كه چقدر این غربالگری­­ها صحیح انجام می­ شود؟. سقط درمانی در كشور ما خیلی بالاست و طبیعی است كه این قضیه منجربه كاهش جمعیت می ­شود. باید سقط درمانی، واقعی باشد و فقط به موارد یقینی و قطعی اكتفا شود.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، به مناسبت سی و پنجمین سالگرد تشكیل شورای عالی انقلاب فرهنگی، مركز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفتگویی را با زهرا آیت الهی انجام داده است كه مشروح آن در ادامه می آید:
ـ خانم آیت­ الهی همانگونه كه مستحضرید رهبر معظم انقلاب تجدیدنظر در سیاست­های كنترل جمعیت را وظیفه مسئولان نظام دانستند. با عنایت به اینكه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سند مهندسی فرهنگی كشور این مساله را به تفصیل بررسی نموده ­اند، شما بعنوان مسئول اصلی سوژه خانواده در این شورا بفرمایید شورای فرهنگی - اجتماعی زنان درباب سیاست­های جمعیتی چه اقداماتی انجام داده است؟

یكی از وظایف شورای فرهنگی - اجتماعی زنان پیگیری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است، ما هم پیگیر مصوبه جمعیت بودیم، چون یكی از راهبردهای كلان نقشه مهندسی فرهنگی راجع به جمعیت است البته به سیاست­های ابلاغی مقام معظم رهبری هم عنایت داریم ولی ما دستگاه متولی پیگیری اجرایی شدن سیاست­های ابلاغی مقام معظم رهبری نیستیم بااینكه اعتقاد داریم حتما باید اجرایی شود و تلاش می نماییم دستگاه ­ها در امتداد اجرایی شدن آن اقداماتی انجام دهند.
در پیگیری اجرای سیاست­های شورای عالی انقلاب فرهنگی در بحث جمعیت واقعیت این است كه وضعیت جمعیت اصلاً مطلوب نمی باشد و در چند سال اخیر با كاهش موالید مواجه هستیم. اقدامات دستگاه ها در این خصوص به شدت ضعیف است. مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان بحث خانواده (البته جلسه پوشش رسانه­ ای نداشت) فرمودند: در آمریكا متوجه شدند كه فیلم­ های هالیودی در ترویج فساد و تضعیف خانواده نقش دارند درحال حاضر بوسیله رمان ­ها و داستان ­ها مردم را به تحكیم خانواده تشویق می كنند.
در كشور دستگاه­ های فرهنگ­ ساز هر كدام به فراخور توانایی­شان در بحث جمعیت باید فرهنگ ­سازی كنند. مسئله دیگری كه شورای زنان اخیراً درگیر آن شده است، مسئله غربالگری­ هاست. اعتراضات خیلی از مادران به شورای زنان این بود كه از صحت این آزمایشات گله داشتند و ما تردید كردیم كه چقدر این غربالگری­­ها صحیح انجام می­ شود. سقط درمانی در كشور ما خیلی بالاست و طبیعی است كه این قضیه منجربه كاهش جمعیت می ­شود. باید سقط درمانی، واقعی باشد و فقط به موارد یقینی و قطعی اكتفا شود.
متأسفانه موارد گوناگون پیش آمده كه به زن حامله گفته ­اند بچه مشكل دارد مثلاً قلب بچه تشكیل نشده، جنین را سقط كن. او سقط نكرده و بچه سالم به دنیا آمده است. این موارد مكرر اتفاق افتاده است. یك مسئله مهم دیگر این است كه با وجود اینكه در نقشه مهندسی فرهنگی، سیاست­ های مربوط به جمعیت را داریم ولی هنوز پژوهش ­های جامعی راجع به میزان ناباروری بالا در ایران را نداریم. در كشور ما نسبت به سایر كشورهای دنیا میزان ناباروری خیلی بالاست باید دلیلهای این مسئله بررسی شود. هیچ دستگاهی در كشور در این زمینه پژوهش جامع انجام نداده است و بدیهی است وقتی ما درباره علل مؤثر بر ناباروری در كشور پژوهشی انجام نداده باشیم برنامه ریزی دقیق و درستی درباب افزایش فرزندآوری هم نخواهیم داشت.

یكی از ضعف­ های دیگر آن است كه باوجود تصویب و ابلاغ نقشه مهندسی فرهنگی كشور در سال ۱۳۹۲ و اختصاص راهبرد ملی و ۱۵ اقدام ملی این نقشه به سوژه جمعیت (با عنوان جلوگیری از كاهش نرخ باروری كل و ارتقای آن متناسب با آموزه­ های اسلامی، اقتضائات راهبردی كشور، مطالعات جمعیت شناختی و آمایش و پایش مستمر جمعیتی) تابحال پیگیری جدی برای اجرای این سیاست­ توسط دستگاه ­های اجرایی، انجام نپذیرفته است.

ـ در صحبت­ هایتان به صورتی به عملكرد دستگاه ­های فرهنگی اشاره داشتید، سركارعالی كه عضو شورا هستید، عملكرد شورای عالی انقلاب فرهنگی را بعنوان یك نهاد بالادستی در امر سیاست­ گذاری فرهنگی چگونه ارزیابی می­ كنید؟

تدبیر خوبی در كشور اندیشیده شده تا یك مركز فراقوه ­ای به نام شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شود كه اشخاص حقوقی مسئول فرهنگ كشور و شخصیت­ های حقیقی صاحبنظر در مسائل فرهنگی تصمیم­ گیری­ های مؤثری در زمینه فرهنگ كشور را انجام دهند. شورای عالی انقلاب فرهنگی به سبب تنوع افرادی كه در آن حضور دارند مركز بسیار مهمی برای شكل دادن به فرهنگ جامعه است. بنده با وجود اینكه خودم عضو شورا هستم معتقدم شورای عالی انقلاب فرهنگی باید قویتر از این به وظائف خود عمل كند.
اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی وظایفش را در ارتباط با انقلاب فرهنگی آن­ هم در سطح عالی انجام می داد ما با بسیاری از معضلات فرهنگی در كشور مواجه نبودیم. بررسی اوضاع جامعه و خانواده­ها نشان­ دهنده این است كه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید قوی­ تر از این عمل كند. البته این سؤال در ذهن افراد ایجاد می شود كه با وجود اینكه بزرگان فرهنگ كشور، دور هم جمع شده بحث و تبادل نظر می كنند، چرا خروجی به میزان لازم نیست؟. قسمتی از آن به نوع جلسات برمی ­گردد كه متأسفانه گاهی مصوبات شورای عالی ابلاغ نمی ­شود با وجود اینكه زمان طولانی برای تصویب آن گذاشته می شود. برای مثال شورای فرهنگی - اجتماعی زنان و خانواده، وقت بسیار زیادی برای تهیه سند ملی حقوق كودك و نوجوان صرف كرد و با استفاده از نظرات خبرگان و متخصصان رشته­های مختلف، پیش ­نویس آنرا آماده كرد. چون نقشه مهندسی فرهنگی دستور داده بود یك سند باید آماده بشود ولی پس از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب، هنوز سند اسلامی - ایرانی مصوبی كه برگرفته از نگرش­های اسلامی و متناسب با مقتضیات جامعه بومی خودمان باشد، در سوژه حقوق كودك نداشتیم.
در نهایت سندی در شورای زنان آماده و به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی داده شد، بیشتر از یك سال، تمام جلسات شورای معین به این سند اختصاص یافت. حدود ۱۳ جلسه روی این سند كار شد تا به تصویب رسید. در نهایت فروردین ۹۷ در صحن علنی شورای عالی اعلام گردید كه سند ملی حقوق كودك و نوجوان تصویب شده است. از فروردین ۹۷ تا امروز، بیشتر از یك سال و نیم است كه این سند هنوز ابلاغ نشده است.

البته تعداد سندهایی كه تصویب شده، ولی ابلاغ نشده، خیلی كم است، ولی به هر حال برای چنین دستگاه مهمی، به نظرم یك عدد هم ناپسند است. ولی با اهمیت تر از آن این است كه وقتی سیاست­ها تصویب و ابلاغ می­شوند نهادی، اجرایی شدن این سندها را پیگیری نمی­كند و افرادی كه وظیفه اجرای این اسناد را برعهده دارند گاهی از آنها ناآگاه بوده و حتی یكبار هم متن سند را نمی خوانند. علاوه بر آن، آنجایی كه در حال تربیت كردن نیروها برای آینده هستیم متأسفانه آنها هم با این سیاست ها آشنا نمی شوند. اخیراً جدولی آماده كردیم، من یك دفعه در صحن علنی شورای عالی در بخش قبل از دستور این مساله را مطرح كردم. جالب است كه در رشته سیاست گذاری فرهنگی كه در مقطع دكتری در دو دانشگاه تدریس می شود. در هیچ درسشان حتی به اندازه ۲ ساعت نقشه مهندسی فرهنگی كشور تدریس نمی ­شود.
ما رشته سیاست گذاری علم و فناوری داریم كه در ۴ دانشگاه در مقطع دكتری این رشته ارائه می شود ولی هیچ كجا اینها سند نقشه جامع علمی كشور را آموزش نمی­ بینند. حتی سیاست های كلی علم و فناوری، كه ابلاغ مقام معظم رهبری در سال ۹۳ است، دانشجوی دكتری سیاست گذاری علم و فناوری حتی یك دفعه هم متن این سند را نمی خواند. تعداد رشته هایی از این قبیل خیلی زیاد است. پس ببینید یك مشكل مهم ما این است كه اطلاع رسانی مان در مورد سیاست های مصوب شورای عالی بسیار ضعیف است. وقتی یك قانون در مجلس تصویب می شود، معمولاً اطلاع رسانی آن به دستگاه های مجری آن قانون بسیار قوی است. ولی راجع به سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی این اتفاق نمی افتد. پس ببینید چند مشكل اساسی وجود دارد كه این مشكلات حتما باید رفع بشود. اگر این مشكلات رفع نشود، طبیعی است كه ما خروجی خیلی جدی ای در مورد مصوبات شورای عالی نخواهیم داشت.
یك نكته دیگر آنكه وقتی سیاستی تصویب می شود، فوری بخشنامه اجرایی آن سیاست باید تهیه شود. یعنی دستگاه ها باید وظایفشان را در مقابل اجرای آن بدانند. این اتفاق راجع به بیشتر سیاست های شورای عالی پیش نمی آید. نكته بعدی آن كه با وجود اینكه در متن سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی در حدود ۷۰ مورد از این سیاست های مصوب آمده است كه دستگاه ها باید این سیاست ها را اجرایی كنند و سالی یك دفعه یا شش ماهی یك دفعه یا دو سه سالی یك دفعه، در صحن علنی شورای عالی بیایند وگزارش عملكرد بدهند این اتفاق درمورد قریب به اتفاق این مصوبات پیش نیامده است. در سال ۸۴ یك ماده واحده تصویب شده، بعنوان «نحوه اجرایی نمودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط شوراهای اقماری و شوراهای وابسته» كه شوراهای اقماری و شوراهای وابسته به شورای عالی انقلاب فرهنگی موظف می باشند در قالب صلاحیت ها، اهداف و وظایف پیش بینی شده برای آنها نسبت به اجرایی كردن مصوبات شورای عالی و هماهنگی با دستگاه های ذی ربط اقدام نموده و گزارش آنها را هر۶ ماه یك دفعه به شورای عالی عرضه كنند. مثلاً در این سه سالی كه بنده عضو شورای عالی بودم، حتی یك دفعه هم این فرصت در اختیار شورای فرهنگی - اجتماعی زنان و خانواده قرار نگرفت كه ما بیاییم در صحن علنی شورای عالی گزارش بدهیم كه واقعاً شورای زنان چه كاری انجام داده است؟ از ما سؤال كنند. نقایص كار ما مشخص بشود.
اگر ما سعی كردیم كه نقطه قوت ما بوده، مسئولین دستگاه ها هم متوجه بشوند. این هم كمك به ما است كه نقصمان را برطرف نماییم، و هم فعال تر بشویم. چون می دانیم كه به هر صورت باید بیاییم برای مسئولینی كه در شورای عالی حضور دارند گزارش بدهیم و هم كمك به كل كشور است به جهت اینكه آنها متوجه بشوند یك گوشه ای با نیت خدمتگزاری تلاش هایی را انجام می دهند كه به درد این دستگاه ها می خورد.

ـ در مورد بحث عفاف و حجاب بعنوان یكی از مصوبات راهبردی شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه زنان كه بتازگی نیز ابلاغ گردیده است، شورای فرهنگی اجتماعی زنان چه اقداماتی انجام داده است؟ و وضعیت اجرای مصوبه را چگونه ارزیابی می ­كنید؟

مقام معظم رهبری در اردیبهشت سال ۹۷ دستور دادند كه مصوبه عفاف و حجاب تكمیل بشود و اسم شورای زنان و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت كشور را بردند كه با همكاری همدیگر مصوبه را تكمیل بكنند. جلسات بسیار زیادی برگزار شد، مصوبه تكمیل شد؛ به صحن علنی شورای عالی آمد، فرازوفرودی داشت ولی درنهایت این مصوبه تكمیلی تصویب گردید.
شاید یكی از بهترین مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از حیث مقرون بودن به برنامه عمل، همین مصوبات عفاف و حجاب بود. چون اهداف دیده شده، راهبردها دیده شده و برای تمام دستگاه ها وظایف مشخص شده است و حتی مركزی كه نظارت كند به اینكه این مصوبه چگونه اجرا می شود هم تعیین شده است. علت اینكه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد عفاف و حجاب كامل اجرا نشده و واقعیت بیرونی جامعه این را نشان میدهد. بنظر می رسد پیگیری از دستگاه ها خوب انجام نشده كه در امتداد وظایفشان درست عمل كردند یا نه؟ گزارش­گیری دقیقی نشده، و یا اینكه این گزارش ها كمّی بوده و كیفیت گزارش بررسی نشده است.
شورای فرهنگی - اجتماعی زنان طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، به خصوص همین مصوبه ای كه شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی موظفند مصوبات مرتبط را اجرا و پیگیری كنند، دستوری كه مقام معظم رهبری در سال ۹۳ به اعضای شورای عالی داشتند كه اعضای شورای عالی هم پیگیر اجرای مصوبات شورای عالی تا مرحله پایانی و نهایی بشوند، در چند نوبت مورد پیگیری قرار|گرفت تا از دستگاه ها بپرسد در ارتباط با سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی درباب عفاف و حجاب چه كارهایی كرده اید؟ در مدتی كه بنده ریاست شورای زنان را برعهده داشتم دو سال پشت سر هم گزارشگیری انجام شد. به آنها یادآوری می كردیم كه برای تك تك بندها باید گزارش بدهند و به آنها می گفتیم فقط به اینكه گزارش كلی بدهید، كفایت نكنید. بعد به آنها گفتیم اگر شما در عمل هم به مانعی برخورد كردید به ما بگویید ما می پذیریم.
دستگاه ممكنست عملاً به دلایلی نتوانسته وظیفه اش را انجام بدهد. بعد از آن كه این گزارشات می آمد، اگر گزارش ناقص بود به دستگاه برمی گرداندیم. تا كامل كند. در مرحله بعد ما آغاز به راستی آزمایی كردیم. اتفاقاً خیلی تغییراتی كه در این مصوبه حجاب و عفاف انجام شد و در مصوبه تكمیلی آمد، بر طبق صحبت هایی كه این دستگاه ها گفتند بود. مثلاً دستگاهی گفته بود این چیزی كه شما برای من تصویب كردید، جزء وظایف من نیست یا من همكاری بخش های دیگر را نیاز دارم. یا اگر این جمله را به این جمله تبدیل كنید، بهتر است. برای ما عملیاتی تر می شود. ما كوشیدیم آنها را در مصوبه تكمیلی بیاوریم. وقتی پیگیری جدی شد، فهمیدیم كه اقدام دستگاه ها جدی تر می شود. شاید قبلاً به خاطر مشغله های زیادی كه رئیس دستگاه داشت، عملاً اجرای مصوبه عفاف و حجاب در حاشیه می رفت، ولی وقتی كه دیدند پیگیری جدی است و باید به شورای عالی گزارش ارائه بشود وظایف مربوطه در صدر قرار گرفت، و اهتمام شد در آن خصوص اقداماتی انجام بشود.
آن چیزی كه بطور كلی می شود بیان كرد این است كه اگر نظارت و ارزیابی عملكرد دستگاه ها جدی انجام بشود، حتما اتفاقات بسیار مباركی در كشور راجع به عفاف و حجاب روی خواهد داد. یقیناً مردم ما اگر توجیه بشوند كه عفاف و حجاب به نفع خود همین دختران و پسران و زنان و مردان است، خودشان به صورت ارادی، عفاف و حجاب را پیشه می كنند و بعد با آنهایی كه مغرضانه و به صورت سیستماتیك به عفت عمومی جامعه لطمه می زنند برخورد قضایی می شود. آنجا دیگر نیروی انتظار وارد كار می شود و نمی گذارد جامعه آلوده شود وگرنه الان وضعیت به گونه­ای است كه خیلی از مردم ما بدون اینكه توجیه منطقی شده باشند، حرف هایی را همین طور شنیده ­اند ولی باورشان نشده است. در مصوبه عفاف و حجاب، دستگاه هایی باید كمك كنند اگر واقعاً آن دستگاه طبق وظیفه عمل بكند، حتما این اتفاق خواهد افتاد كه خود مردم تغییر رفتار مثبت خواهند داشت.
منبع:

1398/09/23
17:34:10
5.0 / 5
4388
تگهای خبر: آموزش , ثبت , دام , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک