نمونه برداری از هوای تهران برای كشف علت بوهای مرموز

نمونه برداری از هوای تهران برای كشف علت بوهای مرموز به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی بوی نامطبوع در حالی امسال هم در بعضی مناطق پایتخت استشمام شد كه سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست می گوید: این سازمان علاوه بر نمونه برداری ها، بازدیدهای میدانی از منابع احتمالی انتشار بوی نامطبوع را دستور كار خود قرار داده است اما به هر حال كشف منابع بو پیچیدگی های زیادی دارد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، درحالی تهرانی ها طی چندین روز پی در پی بوی نامطبوع استشمام كردند كه هنوز علت اصلی آن مشخص نشده است. هر چند كه عیسی كلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - روز گذشته اظهار كرده بود كه این بوی نامطبوع، بوی زباله و گوگرد است و متاسفانه همه آنرا انكار می كنند چونكه كسی بودجه كافی برای جابجایی سایت پسماند آرادكوه و حل معضل بو ندارد. از جانب دیگر انوشیروان محسنی بندپی - استاندار تهران - هم روز گذشته، سه گاز گوگرد دی اكسید، سولفید هیدروژن و آمونیاك را علت پخش بوی نامطبوع در تهران اعلام نمود اما علیرغم این هنوز علت دقیق انتشار بوی نامطبوع در تهران - كه مورد تایید همه دستگاه های مربوطه باشد - مشخص نشده است.

امسال برای نخستین بار نیست كه بوی نامطبوع در تهران پخش شده شده است. زمستان سال قبل هم بوی نامطبوعی در بیشتر مناطق پایتخت استشمام شد كه بعد از بررسی های بسیار كیومرث كلانتری - مدیركل وقت اداره حفاظت محیط زیست استان تهران - اعلام نمود كه منشا بوی نامطبوع را پیدا نكردیم اما نكته جالب اینجاست شركت كنترل كیفیت هوای تهران اعلام نمود كه امسال دو نوع بوی نامطبوع در تهران استشمام شده است كه در یكی از آنها همانند سال قبل افزایش غلظت گوگرد هوا مشهود است و در یكی دیگر از آنها خیر.

در این بین زهرا سماعی - سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست - در پاسخ به این پرسش كه آخرین اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست برای علت یابی انتشار بوی نامطبوع در تهران چیست، به ایسنا می گوید: طی چند روز اخیر نمونه برداری های گوناگونی از هوای پایتخت - بیشتر در مناطق جنوبی شهر - برای آنالیز بوی آن انجام شده است. هم اكنون دستگاه هایی وجود دارد كه با استفاده از آنها از تركیبات عالی فرار نمونه برداری می شود چون كه این تركیبات آلایندگی بیشتری نسبت به سایر گازها دارند و ازاین رو خطرناك هستند.

وی با اشاره به اینكه در این نمونه برداری ها پمپ های مكش، هوا را در خود ذخیره می كنند، توضیح می دهت: بعد از آن هوای ذخیره شده به محیط آزمایشگاهی منتقل می شود و تركیبات آن از راه دستگاه های تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد همینطور با این اقدام می توانیم متوجه شدت بو در نقاط مختلف شویم.

سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست ادامه می دهد: از جانب دیگر دستگاهی وجود دارد كه بو را آنالیز و مولد آنرا هم تببین می كند. سازمان حفاظت محیط زیست در حال خریداری این دستگاه و پیمودن فرایند اداری آن است چونكه ابتدا باید وزارت صنعت تایید كند كه این دستگاه مشابه ایرانی ندارد و سازمان حفاظت محیط زیست بعد از دریافت مجوزهای لازم مبادرت به ثبت سفارش برای خریداری این دستگاه كند.

به گفته سماعی چنانچه این دستگاه به دست ما برسد می توانیم در چند دسته اصلی منابع این بو را اعلام نماییم البته مبحث مهم این است كه بوی نامطبوع در تهران توزیع نرمالی ندارد و ازاین رو سازمان حفاظت محیط زیست با یك پایش نمی تواند به منشا آن برسد.

وی در ادامه تصریح می كند: پیچیدگی های كشف منبع بو زیاد است و علاوه بر آن صرفا با نمونه برداری نمی توانیم علت آنرا بیابیم. بطور قطع در كنار نمونه برداری، بازدیدهای میدانی و پایش را هم در دستور كار خود قرار خواهیم داد.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، منشا بوی نامطبوع در تهران و اثرات احتمالی آن بر سلامت درحالی هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد كه از دستگاه های مسئول انتظار می رود كه همانند سال قبل بعد از رفع بو، آنرا به فراموشی نسپارند. انتشار بوی نامطبوع در تهران عموما با اوج آلودگی هوا در این شهر همراه می باشد و این مورد می تواند اثرات سوء بیشتری بر سلامت افراد داشته باشد.
1398/09/27
15:03:39
5.0 / 5
4619
تگهای خبر: آلودگی , ثبت , حفاظت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک