معاون سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد:

نقشه برداری و تعیین كالبدی یك میلیون هكتار از مساحت تالاب های كشور

نقشه برداری و تعیین كالبدی یك میلیون هكتار از مساحت تالاب های كشور خرید و فروش حیوان خانگی: ایسنا/خوزستان معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از آغاز نقشه برداری و تعیین كالبدی یك میلیون هكتار از مساحت تالاب ها تا 10 روز آینده آگاهی داد.


احمدرضا لاهیجان زاده در همایش مدیران استان های تالابی كشور كه امروز (۲۸ آذرماه) در اهواز برگزار شد، با اشاره به اینكه اهمیت تخریب اكوسیستم و گرمای هوا و به دنبال آن تعطیلی ها در افت تحصیلی دانش آموزان موثر است، اظهار نمود: تالاب مربوط به یك سازمان نیست و علاوه بر اینكه یك هویت ملی است، مشكلات آن تبعات اقتصادی و اجتماعی به دنبال دارد.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: به كمك اتحادیه اروپا، یك پروژه ۱۰ میلیون یورویی نهایی شده است كه ابتدای سال ۲۰۲۰ ابلاغ می شود؛ این پروژه جهت ارتقای مدیریت یكپارچه منابع طبیعی برای احیای تالاب هامون و پشتیبانی از توسعه معیشت های جایگزین برای جوامع محلی است. لاهیجان زاده اظهار داشت: اعتبارات عمرانی از نظر مقیاس كشوری كاهش داشته اما اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست افزایش یافته است. در این راستا، در بودجه سال آینده اعتبارات تالاب ها ۱۹ درصد افزایش یافته است.
وی بیان كرد: شورای هماهنگی و حفاظت از تالاب ها به ریاست دكتر جهانگیری تشكیل شده و بنا است هر سه تا چهار ماه جلسات آن اجرا شود و در این خصوص كارگروه تخصصی به وجود آمده است.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان كرد: سامانه اطلاعاتی تالاب ها نیز آماده است و فردا ارائه خواهد شد. بارگزاری روی این سامانه شروع شده و می توانیم به صورت آنلاین اطلاعات جامعی از تالاب های كشور داشته باشیم.
لاهیجان زاده اضافه كرد: همین طور طرح جامع مدیریت ۳۴ تالاب كشور آماده شده كه طرح ۱۷ تالاب از این تعداد، مصوب شده و ۱۰ تالاب دیگر در حال اجراست. در اعتبارات سال ۹۸ و ۹۹ نیز پیش بینی شده كه طرح این ۱۷ تالاب را عملیاتی نماییم.
وی اشاره كرد: در ۱۵۰ روستای حاشیه دریاچه ارومیه جهت افزایش بهره وری، كاهش نهاده ها و كاهش مصرف آب انجام و عقد قرارداد شده است كه امیدواریم این فعالیت ها به اطراف تالاب های كشور نیز تعمیم یابد.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: حدود ۵۰ فعالیت در حوزه دریایی و تالاب تعریف شده كه برای اجرا رفته اند؛ هماهنگی و همكاری ویژه با معاونت علم و فناوری و شركت های دانش بنیان كار ما راتسریع می كند و دراین زمینه قرارداد نهایی شده است. با كمك معاونت علم و فناوری با ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار یك میلیون هكتار از تالاب هایمان را با پهپاد نقشه برداری و تعیین كالبدی می نماییم. ظرف ۱۰ روز آینده این كار شروع می شود. در این خصوص، تالاب های هورالعظیم و شادگان و نوار ساحلی جنوب در قرارداد گنجانده شده تا كار سریع صورت گیرد.
وی بیان كرد: همین طور یك پهپاد تحویل نیروی دریایی شده كه مانند آن با دوربین های پیشرفته در آینده ای نزدیك ساخته و به ما تحویل داده می شود كه زمان پرواز آن سه ساعت است و تا مساحت ۱۰۰ كیلومتر عكس برداری و فیلم برداری عالی انجام می دهد و با دوربین های مادون قرمز تعیبن كالبدی می كند. همین طور مشابه همین كار را با سازمان هوا و فضای وزارت علوم جهت شناسایی لكه های نفتی در دریا آغاز نموده ایم.
منبع:

1398/09/29
20:52:30
5.0 / 5
4716
تگهای خبر: آب , حفاظت , دام , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک