حسینی:

تعطیلی ناگهانی مدارس در كاهش آلودگی اثربخش نیست

تعطیلی ناگهانی مدارس در كاهش آلودگی اثربخش نیست خرید و فروش حیوان خانگی: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارائه پیشنهاداتی به كمیته اضطرار كاهش آلودگی هوا، خواهان بررسی فوری سوژه آلودگی هوای كلانشهرها توسط دولت شد.


سیده فاطمه حسینی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: تصمیمات برای تعطیلی یك روزه توسط كمیته اضطرار كاهش آلودگی هوا تابحال در كاهش آلودگی هوا غیرموثر بوده و حتی شهروندان را متحمل مشقت كرده است.
وی ادامه داد: بررسی آلودگی هوای امسال نسبت به سال قبل نشان میدهد تا به امروز طی ۹ ماه ۵۳ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس داشتیم؛ در صورتیكه سال قبل تعداد روزهای ناسالم برای گروه های حساس ۳۹ روز بود؛ همین طور امسال تعداد روزهای ناسالم برای همه گروه ها چهار روز بوده در صورتیكه سال قبل حتی یك روز هم نبوده است و این نشان دهنده روند غیرقابل قبول افزایشی آلودگی هوا است.
حسینی با اشاره به اینكه باوجود تصویب قانون هوای پاك و تدوین بخشنامه های اجرایی آن دولت در اجرای این قانون كم كاری داشته، افزود: سازمان ملی استاندارد و سازمان محیط زیست مكلف هستند هر سه ماه یك دفعه از جایگاه های سوخت نمونه برداری كنند و گزارش كیفیت سوخت را ارائه نمایند. آنها باید در این زمینه به افكار عمومی و مجلس پاسخگو باشند.
این عضو كمیسیون اقتصادی مجلس اشاره كرد: یكی از نگرانی ها در مورد بنزین یورو ۴ است كه قرار بود تولید شود و صادرات ما هم نشان میدهد كه این كیفیت وجود دارد. باید بررسی شود كه آیا كیفیت سوخت جایگاه ها توسط سازمان ملی استاندارد و سازمان محیط زیست خصوصاً در فصل سرد و در كلان شهرها پایش می شود یا نه؟ پیشنهاد من این است كه اولا دولت با فوریت سوژه آلودگی هوای كلان شهرها را با حساسیت در سطح ملی مورد بررسی قرار دهد، در همین راستا در كمیسیون تلفیق بودجه در مجلس نیز این مسئله را جهت تامین منابعی از صندوق توسعه ملی بررسی خواهیم كرد.
حسینی همین طور اظهار داشت: با عنایت به پیش بینی هواشناسی از پایداری وضع جوی و آلاینده ها استفاده از اصل غافلگیری در تصمیم گیری برای تعطیلی مدارس اثربخش نیست و به نظر نمی رسد كه از حجم ترددها بطور جدی بكاهد. پس بهتر است با عنایت به وضعیت آلودگی هوا و پیش بینی های هواشناسی تعطیلی ها به صورت تعطیلی دو یا سه روزه و از قبل اعلام گردد تا برخی از شهروندان امكان برنامه ریزی برای خروج از شهر را داشته باشند. در این صورت جلوی تشدید آلودگی هم گرفته می شود اما تعطیلی ناگهانی نه تنها در كاهش آلودگی هوا و حفظ سلامت شهروندان اثرگذار نیست بلكه برنامه زندگی شهروندان را نیز با بی نظمی مواجه می كند. از جانب دیگر می شود زمان جبرانی برای تعطیلی ها گذاشته شود تا دانش آموزان از نظر آموزشی هم گرفتار لطمه نشوند.
نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینكه طرح ترافیك شهرداری موثر واقع نشده و صرفا به منبع درآمد تبدیل گشته، افزود: شبانه بیشتر از ۵۰۰۰ كامیون نخاله بر در تهران فعالیت می نمایند و نزدیك به ۲۰ هزار تردد دارند كه با عنایت به اینكه میانگین عمر آنها بسیار بیشتر از استاندارد است و از گازوئیل استفاده می نمایند تأثیر زیادی بر روی آلودگی هوای تهران دارند. ماشین های زباله بر و تفكیك زباله هم در افزایش آلودگی دخیل هستند. علاوه بر این برخی كارخانه های اطراف تهران و نیروگاه در این فصل گاز ندارند و از سوخت نفت كوره و مازوت استفاده می نمایند كه منجر به آلودگی هوا و انتشار گوگرد در هوای تهران می شود.
وی با اشاره به فعالیت ۶۲۰۰ اتوبوس در تهران در ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره كرد: از این تعداد بیشتر از ۴۰۰۰ اتوبوس میانگین عمر بالای ۱۰ سال دارند كه با استاندارد جهانی فاصله دارد. همین طور روزانه سه میلیون موتورسیكلت كاربراتوری داریم كه هر كدام دو الی سه برابر سمند آلودگی تولید می كنند. زمانی سازمان محیط زیست تولید این موتورسیكلت ها را ممنوع كرده بود و موتورهای جایگزین برای آنها پیش بینی شده بود كه دولت واقعا در این زمینه كوتاهی كرده است، پس جایگزینی مناسب این موتورها به نحوی كه سبب توقیف وسیله امرار و معاش مالكان موتور سیكلت های مزبور نشود بلكه امكان تبدیل آنها به انواع كم ضرری را فراهم سازد لازم است و باید در برنامه یك ساله دولت باشد.
این نماینده مجلس درانتها اظهار داشت كه پیشنهاداتش را برای مقابله با آلودگی هوا به كمیته اضطرار استان تهران نیز ارائه كرده است.
منبع:

1398/10/01
11:26:08
5.0 / 5
4794
تگهای خبر: آلودگی , آموزش , دام , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک