مدیركل محیط زیست استان عنوان كرد:

كوشش برای ارتقای تالاب میقان به منطقه حفاظتی شكارممنوع

كوشش برای ارتقای تالاب میقان به منطقه حفاظتی شكارممنوع به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی ایسنا/مركزی مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی اظهار داشت: در تلاش هستیم كه تالاب میقان اراك به منطقه حفاظتی شكار ممنوع ارتقا یابد.


رضا میرزایی امروز دوشنبه هفتم بهمن ماه در نشست مطبوعاتی به مناسب ۱۵ بهمن "روز تالاب ها" با اشاره به اینكه تالاب میقان اراك یكی از مهمترین تالاب های مركزی كشور است، اظهار نمود: خوشبختانه تابحال با وجود مهاجرت پرندگان به این تالاب مورد و تلفاتی ناشی از بیماری مشاهده نشده است و با عنایت به مرگ شمار زیادی پرنده در تالاب میانكاله كه علت آن هنوز از جانب دامپزشكی اعلام نشده این مورد خطری برای تالاب میقان نخواهد بود چونكه مهاجرت از بالا به پایین و به سمت تالاب میقان تمام شده و بیماری دامن گیر میقان نخواهد بود.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون مبحث مهاجرت معكوس پرندگان مطرح است، اظهار داشت: اگر تلفاتی در تالاب میقان اراك وجود داشته تلفات فیزیكی بوده و هیچ بیماری در منطقه گزارش نشده است.
میرزایی در مورد صید و شكار در تالاب میقان اراك بیان نمود: امسال تنها مجوز صید و شكار پرندگان خشكی زی به صورت شهرستانی در استان صادر شده و حتی شمار پروانه شكار از ۳۴۰۰ مورد پارسال به كمتر از هزار مورد رسید، اما نكته اینجاست كه به هر حال تخلف وجود دارد، اما دستگاه قضایی و یگان حفاظت همواره با قدرت با این مساله مقابله كرده اند به صورتی كه امسال یكی از شكارچیان غیر مجاز كه مبادرت به صید بیشتر از ۱۰۰ پرنده كرده بود با برخورد قاطع دستگاه قضایی مواجه گردید، به صورتی كه علاوه بر ضبط سلاح و جزای نقدی به حبس هم محكوم شد. البته پاسگاه محیط بانی تالاب كه از سال ۹۳ هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است، همزمان با روز تالاب در روستای داوودآباد رسما افتتاح می شود.
وی ادامه داد: در كوشش برای ارتقای تالاب میقان اراك به منطقه حفاظتی شكار ممنوع هستیم، به صورتی كه ۲۴ هزار هكتار اطراف آن شكار ممنوع و حریم آن كاملا مشخص شود كه در این صورت حتی افرادی دارای مجوز شكار هم امكان شكار در این منطقه را نخواهند داشت.
وی با اشاره به كنترل ریزگردها در منطقه كویری و شمالی میقان خاطرنشان كرد: امسال بواسطه بارندگی مناسب، تراز ۳۰ ساله تالاب میقان شكسته شد و بیشتر از ۱۱۰ میلیون مترمكعب آبگیری تالاب را شاهد بودیم، همینطور كاشت قره داغ در بخش عمده ای از تالاب سبب كنترل ریزگردها شده و حتی جایی برای كاشت این گیاه در قسمت شمالی میقان باقی نمانده است. البته در سیلاب بهار ۷۰ هكتار قره داغی كه توسط محیط زیست كاشته شده بود از بین رفت.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی اضافه كرد: یكی از عواملی كه سبب تولید ریزگرد در تالاب میقان می شد تردد كامیون های برداشت سولفات سدیم شركت معدنی املاح ایران است كه خوشبختانه حجم تردد آنها به یك دوم رسید و طبق تصمیمی كه به تازگی با حضور معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست و مدیركل دفتر اكوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست در اراك اتخاذ شد قرار شد باطله های شركت املاح بوسیله كامیون به سطح تالاب منتقل نشود و ادامه كار به كمك پمپاژ صورت خواهد گرفت. این كار توسط سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح مطالعه خواهد شد تا باطله ها با پمپاژ دقیق به محل برداشت بازگردانده شود.
وی با اشاره به ورود پساب به تالاب میقان بیان نمود: پساب فاضلاب شهر اراك به میزان ۱۲۰۰ لیتر بر ثانیه وارد تالاب می شود. این پساب در شرایط بحرانی به تالاب كمك شایانی كرد، اما ورود بیش از اندازه آب شیرین تهدیدی برای تالاب و از بین رفتن آرتمیا و رشد بیش از اندازه نیزارها خواهد شد.
میرزایی در مورد گردشگری تالاب اظهار داشت: گردشگری تالاب فرصتی است كه تابحال مغفول مانده است و در برنامه مدیریت جامع تالاب ها هم مشاركت همه ذینفعان دیده شده و مطالعات تكمیلی هم در دست اقدام است، شاید میراث فرهنگی برای توسعه گردشگری، تمام منطقه را مدنظر داشته باشد، اما محیط زیست چنین نگاهی ندارد و حتی با جاده فعلی موجود در تالاب هم مخالف هستیم و بطور قطع بعد از توقف برداشت از تالاب باید این جاده جمع شود، همینطور اجازه ایجاد دیوار ساحلی و راه اندازی تاسیسات در كنار تالاب نخواهیم داد.
وی افزود: سال جاری به علت پر آب بودن تالاب حجم بازدیدكنندگان و گردشگران بسیار افزایش پیدا كرد و اگر دستور دادستانی نبود بطور قطع مردم تا انتهای تالاب با خودرو تردد می كردند ولی از نظر محیط زیست توسعه گردشگری باید با چارچوب ها و الزامات همخوان باشد.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی با تاكید بر اینكه ظرفیت و برد گردشگری تالاب میقان باید مشخص شود، اظهار داشت: هر چه دست ورزی به محیط زیست كمتر باشد، بطور قطع مشكلات كمتر خواهد بود و همه اقدامات باید با اصول حفاظتی تراز باشد. راه اندازی هتل و رستوران های بزرگ صرفا جنبه اقتصادی دارد در حالیكه باید جوانب حفاظتی آن هم دیده شود.
وی خاطرنشان كرد: یكی از ظرفیت های گردشگری و پرنده نگری، برج راه اندازی شده در این منطقه است، برج در سال ۱۳۹۳ با هدف استقرار سامانه پایش الكترونیكی تالاب راه اندازی شد و مسلما برای بازدید عموم استقامت سازه بسیار مهم بود و درست در زمان راه اندازی تمام تجهیزات نصب سامانه و دوربین ها خریدار شد، اما متاسفانه این برج در سال ۱۳۹۳ به صورت كامل از پیمانكار تحویل گرفته نشد، در سال ۱۳۹۶ با وقوع آتش سوزی در تالاب استاندار دستور به مقاوم سازی سازه داد و بر همین مبنا ۷۴ میلیون تومان برای این سازه در نظر گرفته شد تا اتصالات برای كاهش لرزش سازه اصلاح گردد، هرچند كه این مبلغ برای این كار كم بود، اما كار فنی آن در شهریور ۹۷ اتمام یافت و درست در آبان همان سال باردیگر دستگاه قضا غیر ایمن بودن این برج را مطرح نمود، بعد از بررسی مشخص شد كه فوندانسیون سازه تكمیل و مقاوم است و مقرر شد كه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان رقمی برای رفع نقایص آن اختصاص دهد.
میرزایی با اشاره به اینكه نظر سازمان مدیریت و برنامه ریزی استفاده عموم از این برج است، اما نظر محیط زیست استفاده خاص است، اضافه كرد: بنا داریم كه این برج به مركزی برای بازدیدكنندگان تبدیل گردد تا ارزش های زیستی تالاب به بازدیدكنندگان آموزش داده شود و حتی می توان از بخش خصوصی در این راستا بهره برد كه اتفاقا متقاضیانی هم دارد اما باید در وهله اول زیرساخت های فنی آماده شود.
وی با اشاره به اجرای طرح سیپا ویژه افزایش دانش بومیان حاشیه تالاب كه اولویت ها و مزیت های میقان در آن بیان می شود، اظهار داشت: مبحث شناسایی حشره های موجود در تالاب در چارچوب یك طرح در حال مطالعه است، اما نباید فراموش كرد كه این حشرات در چرخه تغذیه ای پرندگان تالاب جای دارند و بنابراین باید مطالعات جامعی در مورد آنها صورت گیرد كه امیدواریم تا آخر سال به پایان برسد و به راهكاری علمی برای مواجهه با این حشرات دست یابیم مسلما استفاده سم و آتش زدن تالاب گزینه مناسب و درستی برای كنترل حشرات منطقه نخواهد بود.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان درمورد اعتبارات تخصیصی به استان اظهار داشت: اعتبارات عمرانی در چارچوب اسناد خزانه است، اما با این وجود به تازگی یك دستگاه هلی شات به منظور كنترل الكترونیكی تالاب و سرشماری پرندگان خریداری شده است، ۲ میلیارد ریال برای تكمیل دایك حفاظتی به صورت نقدی دریافت شد و از محل دفتر تالاب ها برای افزایش مشاركت های مردمی به دنبال جذب اعتبارات ملی هستیم. در مجموع امسال ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار به استان اختصاص یافته كه احتمال افزایش آن تا آخر سال وجود دارد.
میرزایی در مورد پیوستن تالاب میقان اراك به كنوانسیون رامسر خاطرنشان كرد: سال آینده پنجاهمین سالگرد فعالیت كنوانسیون رامسر است كه استان مركزی میزبان تمام استان های كشور در روز تالاب خواهد بود و امكان دارد برنامه های این كنوانسیون در پنجاهمین سال تاسیس آن تغییر كند. آخرین تالابی كه به این كنوانسیون پیوسته تالاب زریوار بوده است بهمین دلیل مراسم روز تالاب سال جاری در این تالاب برگزار می شود، اما نكته مهم این است كه تالاب ها باید مزیت های لازم را برای پیوستن به این كنوانسیون داشته باشند.1398/11/07
20:40:26
5.0 / 5
4788
تگهای خبر: آب , آتش , آموزش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک