رییس سازمان حفاظت محیط زیست:

نابودی تالاب ها زمینه ساز خیزش گرد و غبار و ریزگردها است

نابودی تالاب ها زمینه ساز خیزش گرد و غبار و ریزگردها است به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی ایسنا/كردستان  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: نابودی تالاب ها سبب ایجاد خیزش ریزگردها و گرد و غبار خواهد شد.


عیسی كلانتری ظهر شنبه(۱۲بهمن) در همایش روز جهانی تالاب ها كه به مناسبت ثبت جهانی تالاب زریبار در كنوانسیون رامسر در دانشگاه كردستان برگزار گردید اظهار نمود: تالاب ها در سراسر جهان و بخصوص ایران با افزایش بی رویه جمعیت و مصرف به شدت در خطر نابودی است.
وی عنوان كرد: تا چند سال قبل هیچ حقی برای محیط زیست قائل نبودیم و در مطالعات خود هیچ جایگاهی بعنوان حقابه محیط زیست مدنظر نبود كه همین مساله زمینه ساز نابودی تالاب ها و رودخانه ها شد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: هرچند امروزه با پدیده های متفاوتی همچون كاهش آب های زیرزمینی، خشك شدن دریاچه و تالاب ها روبه رو هستیم اما مشكلات محیط زیستی به همین مسائل ختم نمی گردد بعنوان مثال سالانه ۶۰ هزار هكتار جنگل بلوط در مناطق زاگرس خشك می شود كه غیرقابل بازگشت و بعضی از آنها قابل بازگشت است.
كلانتری افزود: مشكلاتی كه دامن گیر جامعه و محیط زیست است نشانگر تصمیمات زود گذر و غیر علمی در سال های گذشته است.
وی خاطرنشان كرد: ما در طول ۴ دهه گذشته محیط زیست را ابزار بازیچه خود قرار دادیم و اگر اهمیتی هم داده می شد ظاهری و برای كاهش فشارهای خارج موجود بود اما در حقیقت ما به هیچ وجه از محیط زیست خود پاسداری نكرده ایم.
عیسی كلانتری تصریح كرد: با پاره كردن زنجیره محیط زیست گرفتاری های جزیره‎ ای برای خود به وجود آورده ایم.
وی با اشاره به معضل آلودگی هوا در كلان شهرها عنوان كرد: در شهری كه شهر خودرو های اسقاطی است نمی توان انتظار هوای سالم داشت و همینطور نمی توان با نابودی تالاب ها و دریاچه ها منتظر خیزش ریزگردها و گرد و غبارها نباشیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور با اشاره به دائمی نبودن عمر تالاب ها اظهار نمود: هرچند كه عمر تالاب ها دائمی نیست اما باید در حفظ عمر طبیعی آنها كوشا باشیم.
عیسی كلانتری تصریح كرد: امروزه تالاب زریبار با رفتارهای غیرعلمی و غیرعقلانی انسان ها در معرض خطر قرار گرفته اما فشار موجود بر آن به حدی نیست كه نتوان از نابودی آن جلوگیری كرد و با حداقل هزینه می توان آنرا احیا و از نابودی حتمی نجات داد.
وی در ادامه افزود: زمانی كه تعداد اسلحه مجاز و غیرمجاز شكاری از ۳۰۰ هزار به سه میلیون افزایش داشته است نمی توان با ۳ هزار محیط بان هرچند فعال و پایدار از تخریب محیط زیست جلوگیری كرد.
كلانتری در انتها خاطرنشان كرد: مشكلاتی كه امروزه با آن روبه رو هستیم نتیجه عدم برخورد علمی با محیط زیست است.1398/11/12
21:21:31
5.0 / 5
4662
تگهای خبر: آب , آلودگی , ثبت , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک