انتقاد یك كارشناس تالاب از نحوه اطلاع رسانی درباره علل مرگ پرندگان میانكاله

انتقاد یك كارشناس تالاب از نحوه اطلاع رسانی درباره علل مرگ پرندگان میانكاله خرید و فروش حیوان خانگی: مرجع ملی سازمان های مردم نهاد در كنوانسیون حفاظت از تالاب ها با اشاره به تلف شدن ۱۲ هزار پرنده مهاجر در تالاب میانكاله اظهار داشت: نهادهای مسوول نه تنها اطلاعات این مساله را شفاف توضیح نمی دهند بلكه فضای كارشناسی را نیز سنگین كرده اند بطوری كه هم اكنون ما بعنوان فعالان حوزه تالاب ها هنوز علت اصلی این تلفات را بطور دقیق نمی دانیم.حسین رفیع در گفت و گو با ایسنا اضافه كرد: دیدگاه های مختلفی در زمینه تلف شدن پرندگان مهاجر در میانكاله وجود دارد اما یكجا بیان نشده و مورد نقد و بررسی قرار نگرفته است تا مسئولان و كارشناسان با تبادل نظر به نتیجه واحدی برسند. به همین علت نمی توانیم به صورت دقیق درباره علل و خسارات این اتفاق اظهارنظر نماییم.

رفیع ابراز امیدواری كرد كه در ایام آینده علل كارشناسی شده، دقیق و مورد تایید صاحبنظران در این مورد به صورت رسمی اعلام و زمینه تحقیق و پژوهش برای پیشگیری از تكرار آن در همه تالابهای كشور فراهم گردد.

وی با اشاره به اینكه بحث های گوناگونی درباره این تالاب مطرح است، اظهار داشت: میانكاله در ۱۰ تا ۱۲ سال گذشته تحت تاثیر جریانات اقتصادی صرف است كه با وجود مخالفت فعالان و استادان محیط زیستی با كلیت آنها، شاهد اقدامات چالش برانگیز مختلف در آن هستیم.

مرجع ملی سازمان های مردم نهاد در كنوانسیون حفاظت از تالاب ها در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینكه كنوانسیون حفاظت از تالاب ها حدود ۵۰ سال پیش در شهر رامسر ایران شكل گرفت، اظهار نمود: یكی از اهداف این كنوانسیون، حفاظت از تالاب ها در كنار بهره برداری خردمندانه از آن بود یعنی این نخستین پیمان جهانی است كه به واژه «بهره برداری» هم اشاره می كند اما در كنار آن بر انجام خردمندانه این كار تاكید كرده است.

وی افزود: تصرف تالاب ها شرط «خردمندانه» بودن استفاده از آنها را گرفتار تردید می كند. تصرف امكان دارد سودجویانه باشد و یا ناآگاهانه این كار صورت گیرد.
تصرف تالاب ها منجر به تخریب آنها می شود
رفیع با اشاره به اینكه بیشتر تصرفات تالاب ها منجر به ناپایداری این اكوسیستم و تخریب آن می شود، اظهار نمود: اغلب تصرفات منجر به تغییر كاربری تالاب می شود كه این مورد هم مشكلات فراوانی را به وجود می آورد.
بیشتر تالاب های ایران گرفتار تغییر كاربری شده اند
وی درباره تعداد تالاب هایی كه تحت تاثیر تغییرات كاربری و تصرف واقع شده اند، اظهار داشت: بیشتر تالاب ها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر این اقدامات هستند اما میزان تغییر كاربری و تصرفات در هریك از تالاب ها متفاوت می باشد.

مرجع ملی سازمان های مردم نهاد در كنوانسیون رامسر (حفاظت از تالاب ها) در پاسخ به این پرسش ایسنا كه چرا بیشتر تصرفات و تغییرات كاربری تالاب ها در شمال كشور اتفاق می افتد، اظهار نمود: البته بخشی از این اقدامات در تالاب های شمال كشور اتفاق می افتد اما سایر تالاب های كشور هم از این اقدامات بی تاثیر نیستند. ولی به دلیل تقاضای زیاد در شمال كشور بخصوص در مناطق تالابی از یك سو و شرایط اقلیمی و جغرافیایی خاص از جانب دیگر و قیمت بالای زمین در شمال كشور به همراه كمبود زمین، نهادهای مختلف و افراد سودجو اقدام به تصرف و تغییر كاربری زمین های تالابی می كنند و در مواردی هم خشك كردن تالاب و تبدیل زمین آن به كاربری های دیگر مشاهده شده است.
انواع تصرفات و تغییر كاربری تالاب ها
رفیع اضافه كرد: این تصرفات هم به همین خاطر اتفاق می افتد و همیشه كار مردم عادی نیست و گاهی این تصرفات از راه برخی نیروها یا از راه نهادهای ذینفع مانند شیلات، كشاورزی و صنایع و معادن و... اتفاق می افتاد چونكه این نهادها خویش را به شكلی محق می دانند و با توجیه های مختلف همچون توسعه كشاورزی، گردشگری، صنعتی، كارآفرینی و... به تصرف تالاب ها روی می آورند. بخش دیگری از تصرفات از راه دستگاه ها نظامی و انتظامی صورت می گیرد كه آنها دلیل این كار خویش را مباحث امنیتی و نظامی ذكر می كنند.

مرجع ملی سازمان های مردم نهاد در كنوانسیون بین المللی رامسر با اشاره به اینكه نوع تصرف متفاوت می باشد، اظهار داشت: یك تصرف نظامی است كه نه تنها بر معیشت تاثیر مثبت نمی گذارد بلكه در بعضی موارد تاثیر منفی هم بر اقتصاد جوامع محلی دارد اما امكان دارد درعین حال به امنیت كشور كمك نماید كه می توان آنرا هم با ملاحظات زیست محیطی همراه كرد.

وی افزود: یك سری تصرفات از جانب صنایع اتفاق می افتد كه غالبا بدون مجوزهای محیط زیستی و اجتماعی است و امكان دارد كه در كوتاه مدت تاثیر اولیه خوبی به همراه داشته باشد اما در دراز مدت تاثیر منفی بسیار زیاد و غیر قابل جبرانی بر جای می گذارد یعنی ما بعضی وقت ها مصالح كوتاه مدت را فدای مصالح بلندمدت می نماییم كه نه تنها اثرات اقتصادی منفی دارد بلكه بر سلامت و تندرستی اجتماع هم تاثیر می گذارد.
خشكسالی تالاب ها عاملی برای خیزش گرد و غبار
رفیع در بخش دیگری از سخنانش به معضل خشكسالی تالابها هم اشاره نمود و با اشاره به اینكه خشكسالی تالاب ها سبب پدید آمدن گرد و غبار می شود، اظهار نمود: گرد و غبارها گاهی آنقدر وحشتناك است كه سبب مهاجرت و تخلیه مناطق می شود. این وضعیت در سیستان و بلوچستان در بخش «تالاب هامون» و یا تالاب هایی مانند «گاوخونی» به راحتی قابل مشاهده می باشد و نه تنها مردم مناطق تالابی را تحت تأثیر قرار می دهد بلكه در بعضی موارد اثرات آن بر استان و یا استان های همجوار هم قابل مشاهده می باشد.

وی تصریح كرد: این مسئله به لحاظ اقتصادی هزینه های بسیار زیادی را بر كشور تحمیل می كند و از جانب دیگر بر بهداشت و تندرستی اجتماعی هم تاثیرات جبران ناپذیری را گذاشته است. هم اكنون كشور به دلیل كم توجهی به تصرفات تالاب ها و تغییر كاربری زمین های تالابی هزینه های سنگینی را پرداخت می كند.

مرجع ملی سازمان های مردم نهاد در كنوانسیون حفاظت از تالاب ها با اشاره به دریاچه ارومیه اظهار داشت: در این دریاچه نوع دیگری از چالش های تالابی از تغییر كاربری تا تغییر الگوی كشت بدون توجه به ظرفیت های منطقه، از تصرف حق آبه تالاب تا افزایش بی رویه جمعیت را شاهد می باشیم كه هزینه های اقتصادی بسیار سنگین تری را به دنبال دارد.

رفیع اضافه كرد: اگر با مدیریت درست تالاب اجازه نمی دادیم كه دریاچه ارومیه به وضعیت كنونی گرفتار شود و با این كار بودجه را صرف كارهای بنیادی در منطقه می كردیم شاید حالا شرایط مناسب تری را از لحاظ اقتصادی و از بعد كارآفرینی برای مردم منطقه مهیا كرده بودیم.
منبع:

1398/11/15
23:22:37
5.0 / 5
4410
تگهای خبر: آب , اقلیم , بهداشت , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک