كاهش 48 درصدی بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

كاهش 48 درصدی بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به كاهش 48 درصدی بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اظهار داشت: هم اكنون تراز اكولوژیك دریاچه ارومیه 1271.32 متر است.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، مسعود تجریشی در هجدهمین كنفرانس ملی هیدرولیك ایران با عنوان نقش سیلاب ها در روند احیای تالاب ها با اشاره به اینكه طی چند سال اخیر شاهد كاهش تراز آب و خشك شدن تالاب ها در كشور هستیم، اظهار نمود: یك نمونه از این مساله تالاب میانكاله است كه كاهش تراز آب آن سبب تلف شدن هزاران پرنده مهاجر شده است. در واقع كاهش تراز آب تالاب میانكاله محیطی غیر هوازی ایجاد كرد كه این مساله سبب تلف شدن تعداد زیادی از پرندگان مهاجر شد.

وی افزود: قوانین و مقررات خوبی در زمینه مدیریت آب در كشور وجود دارد برای مثال كالیفرنیا تا سه سال قبل قانونی برای مدیریت آب های زیر زمینی نداشت و بنا بر این بیشترین فرونشست زمین را دارد. ما در كشور سال هاست كه قوانینی برای مدیریت آب داریم اما متاسفانه در اجرا با مشكل مواجه هستیم.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینكه تامین حق آبه تالاب ها در اسناد بالادستی آمده و توسط مقام معظم رهبری بر آن تاكید گردیده است، اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه حق آبه های زیست محیطی ۱۱ میلیارد متر مكعب تعیین شده است همین طور در قانون حفاظت و مدیریت تالاب ها بیان شده كه سازمان حفاظت محیط زیست موظف است میزان حق آبه تالاب ها را تعیین و آنرا به وزارت نیرو اعلام نماید و وزارت نیرو نیز موظف به تامین آن است البته باتوجه به اهمیت موضوع رئیس سازمان محیط زیست گفته است كه اگر لازم شد وزارت نیرو میزان حق آبه ها را خود تعیین كند تا برای تخصیص آن مشكلی پیش نیاید.

تجریشی درباره شرایط دریاچه ارومیه اظهار داشت: هم اكنون دریاچه ارومیه ۳.۴ میلیارد متر مكعب آب دارد و تراز آن ۱۲۷۱.۳۲ متر است. این در حالیست كه امسال نسبت به سال قبل در حوضه آبریز دریاچه ارومیه حدود ۴۸ درصد كاهش بارش داشتیم.

وی افزود: در طرح ملی احیای دریاچه ارومیه قرار بود كه روان آب ها وارد دریاچه شوند و این كار را بوسیله لایروبی نهرها و مسیرهای منتهی به دریاچه انجام دادیم همین طور با تمركز بر رهاسازی آب پشت سد توانستیم شرایط دریاچه را تثبیت نماییم و امیدواریم درانتها این دوره بتوانیم ۱۴ میلیارد متر مكعب آب و تراز ۱۲۷۱.۱ متری در دریاچه ارومیه داشته باشیم.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینكه برمبنای برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه می بایست ۳۸ درصد از آب های تجدید پذیر را به دریاچه می رساندیم، اشاره كرد: اما متاسفانه سال ها این حق آبه داده نشد و همین سبب شد كه ۱۲ میلیارد متر مكعب آب از سهم دریاچه به دیگر استفاده كنندگان داده شود و فقط یك درصد از منابع تجدید در اختیار دریاچه قرار گرفت.

تجریشی درانتها اشاره كرد: باید به تالاب ها توجه ویژه ای شود چونكه در صورت نرسیدن آب آنها می توانند به كانون های گرد و غبار تبدیل شوند. برای مثال هم اكنون تالاب بختگان خشك شده و به یكی از كانون های گرد و غباری تبدیل گشته است. ما نباید ارزش كاركردی تالاب ها را به بهانه تولید زیر سوال ببریم.

منبع:

1398/11/18
20:49:27
5.0 / 5
4679
تگهای خبر: آب , بارش , پرندگان , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک