كشت نوعی كاكتوس برای بیابان زدایی در كشور

كشت نوعی كاكتوس برای بیابان زدایی در كشور خرید و فروش حیوان خانگی: ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف تجاری سازی گونه ای از كاكتوس و كاهش مصرف آب از پروژه ای برای كشت این گونه حمایت كرده است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، علی كاظمی، مجری طرح كشت نوعی گونه كاكتوس درباره اهمیت اجرای آن اظهار داشت: اپنتیا گونه ای است كه در این طرح روی توسعه كشت آن كار می شود. میوه آن با رنگدانه های بسیار مصارف دارویی و خوراكی دارد. گام نخست ما در این طرح انجام تحقیقات روی كشت این گونه با ایجاد سه پایلوت است.
وی افزود: این پایلوت ها در شهرهای زابل، بوشهر و مازندران به راه افتاده است تا تحقیقات روی این گونه كامل شود. در مرحله بعد روی فرآوری آن تحقیقات لازم انجام می شود. اما مهمترین هدف از كشت آن بیابان زدایی است. برای اینكه این گونه نیاز آبی بسیار كمی دارد و از طرفی قابلیت كشت در زمین های مختلف را نیز دارا است. اما كشت آن در سه نقطه در این طرح نیز جهت بررسی زمان رویش آن است. برای اینكه ایران كشوری چهار فصل است و از این طریق می توان بهترین زمان برای كشت در هر نقطه را در نظر گرفت.
وی اشاره كرد: كشت آن اشتغالزایی را به دنبال دارد و بعد از اختتام پروژه كشاورزان و مردم محلی نیز می توانند برای كشت آن اقدام نمایند.
برمبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، چند سال پیش سازمان خواروبار جهانی راهكاری برای مبارزه با خشكسالی در كشورهای كم آب ارائه داد كه كاشت گونه ای از كاكتوس آن راهكار بود؛ گونه ای كه زادگاه و خانه اش مكزیك و امریكای لاتین است. این گونه اواخر دهه ۸۰ به كشور وارد شد، اما كشت آن به صورت پراكنده تنها در نقاطی از كشور انجام شد. این گونه علاوه بر اینكه مصرف آب بسیار كمی دارد، دارای مزایای دیگری نیز است كه می توان به تولید فرآورده های دارویی یا مصرف خوراكی آن اشاره نمود. البته در این میان نباید از تولید روغن از دانه آن نیز غافل شد.




منبع:

1398/11/19
21:03:21
5.0 / 5
4971
تگهای خبر: آب , خوراك , دام , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک