نمایندگان مجلس یازدهم نگاه ملی به محیط زیست داشته باشند نه محلی

نمایندگان مجلس یازدهم نگاه ملی به محیط زیست داشته باشند نه محلی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی دبیر مرجع ملی كنوانسیون تنوع زیستی كشور در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی از نمایندگان مجلس یازدهم خواست كه به جای نگاه محلی و منطقه ای، به محیط زیست و منابع طیبعی نگاهی ملی داشته باشند.هادی كیادلیری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه بیشتر نمایندگانی كه تابحال برسر كار بوده اند به جای نگاه ملی، نگاهی محلی و منطقه ای داشته اند، اظهاركرد: نمایندگان در بیشتر مواقع به دنبال حل مشكلات مردم منطقه خودشان هستند و گاهی قوانینی را وضع می كنند كه كل كشور را تحت تأثیر قرار می دهد و آنرا گرفتار دگرگونی و مشكل می كند.

وی با اشاره به اینكه مردم، طبیعت و نمایندگان مجلس نقش اساسی در انتخابات بازی می كنند، اظهاركرد: متاسفانه بعضی از نمایندگان به خاطر وعده هایی كه می دهند و نمی توانند عملی كنند، از جیب طبیعت خرج می كنند بعنوان مثال در مجلس شاهد اتفاق هایی نظیر واگذاری اراضی و معادن و تصویب قوانینی از این دست بوده ایم كه دست متجاوزها را باز می گذارد و در نهایت مردم بومی متضرر می شوند.

رئیس سابق انجمن جنگلبانی ایران با اشاره به اینكه پتانسیل های زیادی برای نجات جنگل ها و كمك به این اكوسیستم ها داریم، اظهار نمود: یك پتانسیل فنی است كه در بخش دانشگاه ها و تحقیقات مطرح است و دیگری پتانسیل های قانونی و سیاسی است. بعضی وقت ها هرچقدر كار فنی صورت گیرد و متخصصان در این حوزه كار و تلاش كنند اگر روی میز قانون گذاری بازنده باشند تلاش آنان بی نتیجه خواهد ماند.

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران در ادامه اظهار داشت: قانونگذار در واقع ریل گذاری و مسیر را مشخص می كند و از این طریق می تواند از انحرافات جلوگیری كند اما اگر اشتباه كند می تواند انحرافات بسیار زیادی را ایجاد كند ازاین رو كار یك نماینده بسیار مهم می باشد و ما در بخش جنگل ها هر فعالیتی را در قالب قوانین وضع شده انجام می دهیم و خارج از آن كاری را نمی توانیم انجام دهیم به همین خاطر چگونگی و اساس وضع قوانین و نوع دیدگاهی كه نمایندگان به طبیعت دارند در پایداری این سرزمین اثرگذار است.

كیادلیری با اشاره به اینكه نظارت بر اجرای قوانین، ایجاد عدالت و پیشگیری از انحرافات از وظایف نمایندگان مجلس است، اظهار نمود: با عنایت به این كه رفتار مردم یك جامعه را ضوابط هدایت می كنند، لازم است نمایندگان مجلس قوانین درستی را وضع كنند تا مردم در قالب قوانین عمل كنند.

دبیر مرجع ملی كنوانسیون تنوع زیستی كشور در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینكه یكی از اشكالات مداخلات برخی نمایندگان در زمینه های مختلف محیط زیست و جنگل هاست، اظهار نمود: گاهی اوقات در بخش منابع طبیعی مشكلات سیاسی بیشتر از خود مسائل طبیعی مطرح است. متاسفانه به علت مداخلات در انتصابات امكان دارد افرادی كه عهده دار سمت ها در حوزه منابع طبیعی می شوند كارشناس یا متخصص این حوزه نباشند و سفارشی منصوب شده باشند.

وی اضافه كرد: مشكل دیگر این است كه منابع طبیعی در كمیسیون كشاورزی مجلس جایگاهی ندارد این درحالیست كه منابع طبیعی زیرمجموعه جهاد كشاورزی است و كشاورزی خود عامل بزرگی در تخریب منابع طبیعی كشور است.

كیادلیری در ادامه اظهار داشت: تابه حال دیده نشده نمایندگان مجلس وزیر كشاورزی را برای تخریب جنگل ها مورد استیضاح قرار دهند در حالیكه این مسئله در بخش كشاورزی است اما سازمان حفاظت محیط زیست را مورد خطاب قرار می دهند، این وضعیت نشاندهنده نگاه سطحی برخی نمایندگان به منابع طبیعی است و این مسئله متخصصان این حوزه را نگران می كند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینكه به دو دلیل در مورد منابع طبیعی بسیار ضربه خوردیم، اظهار نمود: نخست اینكه منابع طبیعی برای برخی مسؤلان در اولویت نبوده است و آنان ارزش اقتصادی، كاركرد، سرویس و خدماتی كه این منابع می تواند داشته باشد را ارزش گذاری نكرده اند و آنرا بعنوان یك منبع مجانی و مانند كارت اعتباری می دانند كه هرچقدر بخواهند می توانند از آن خرج كنند.

رئیس سابق انجمن جنگلبانی ایران افزود: دلیل دوم هم این است كه درگیر منابع و درآمد منابع نفتی بودیم و توجه و اهمیت لازم برای نگهداشت منابع طبیعی قائل نمی شدیم و در كنار این مسئله مردمی كه در داخل جنگل ها زندگی می كنند اصولا زندگی توسعه نیافته ای دارند و این عدم توسعه یافتگی آنان را مجبور می كند تا به لحاظ معیشتی به جنگل ها وابسته شوند.

كیادلیری در انتها اظهار داشت: حالا دو و سه برابر ظرفیت چرا در در جنگل های زاگرس، دام وجود دارد و مردم مستقیم زیر جنگل ها را شخم می زنند. در این شرایط نمایندگان مجلس باید در حل مشكلات این مردم بسیار تلاش و كمك كنند.1398/11/27
22:40:43
5.0 / 5
4340
تگهای خبر: جنگل , حفاظت , خدمات , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک