لزوم كاشت درختان بی نیاز از آبیاری مستمر

لزوم كاشت درختان بی نیاز از آبیاری مستمر به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی یك عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور اظهار داشت: یكی از مهمترین لزوم هایی كه باید در كشور رعایت شود انتخاب گونه هایی برای كاشتن است كه نیازهای بوم شناختی و اكولوژیك آنها متناسب با توانمندی های سرزمینی باشد تا بتواند بدون احتیاج به آبیاری مستمر و برپایه میانگین بارش ها به حیات خود ادامه دهند.محمد درویش در گفت و گو با ایسنا همزمان با روز درختكاری (۱۵ اسفندماه) با اشاره به اینكه میانگین بارش در ایران یك سوم میانگین جهانی و میزان تبخیر ۵۰ درصد بیشتراست، تاكیدكرد: در این شرایط سفارش می شود اولویت كاشت درخت در رویشگاه هایی باشد كه به صورت طبیعی استعداد جنگل شدن را دارند یعنی در نواحی شمال كشور مانند استان های گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل و آذربایجان شرقی یعنی منطقه ای كه در آن جنگل های «ارسباران» و «هیركانی» وجود دارد. همینطور در ۱۴ استان غربی كه رویشگاه های زاگرس و حاشیه خلیج فارس و دریای عمان كه رویشگاه های «مانگرو»، «حرا» و «چندل» وجود دارد و بخش هایی از ایران و توران كه جنگل های بیابانی «تاغ دار» در استان سمنان است.

درویش اضافه كرد: این ها مناطقی هستند كه اگر گونه مناسب آن مناطق را انتخاب نماییم بدون احتیاج به آبیاری می توانند رشد كنند.

این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور اظهار داشت: سفارش ما این است كه به جای صرف بودجه گزاف و جنگل كاری در مناطقی كه استعداد تبدیل به جنگل را ندارند و گونه های كاشته شده در آن اغلب خشك می شوند، درختكاری در جنگل های اصلی كشوردر اولویت قرار گیرد چونكه مساحت آنها به دلایلی مانند تغییر كاربری اراضی، آتش سوزی ها، جاده كشی های غیر اصولی، عبور خطوط انتقال حامل های انرژی از میان آنها و فشار بیش از اندازه دام به شدت كم شده است.

وی درباره درختكاری در استان تهران اظهار نمود: در مقطعی رویشگاه های جنگلی در دامنه های جنوبی رشته كوه های البرز وجود داشت و بر مبنای گونه های موجود در آن می توان هم اكنون درختان بلوط، سنجد، ون و اُرس در استان تهران كاشت. هنوز هم در اطراف رودخانه كرج در منطقه شهرستانك و یا در منطقه جاجرود لكه های جنگلی وجود دارد كه نشان داده است این مناطق استعداد جنگل شدن داشته اند.

این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور در مورد كاشت نهال درخت چنار بعنوان گونه ای سازگار با آب و هوای تهران اظهار داشت: چنار گونه ای به شدت آب دوست است و نمی توان انتظار داشت كه چنارها بعد از كاشته شدن خود به حیاتش ادامه دهد. چنارها معمولا در كنار جوی ها آب یا قنات ها رشد می كرده اند و با عنایت به شرایط كنونی تهران، چنار گونه ای مناسب برای كاشت در پایتخت نیست.

درویش در انتها با تاكید بر اینكه به بهانه توسعه، اندك رویشگاه های جنگلی موجود را نابود نكنیم، خاطرنشان كرد: حالا مالچ پاشی در حال نابود كردن یكی از غنی ترین رویشگاه ها و پوشش های گیاهی طبیعی در خوزستان است. دولت در صدد است بخش دیگری از جنگل های هیركانی را به بهانه انتقال آب از دریای خزر به كویر مركزی قطع كند. همینطور قربانی های اصلی ساخت ده ها سد در استان های گیلان، مازندران و گلستان میلیون ها درختی است كه در حال قطع شدن هستند ازاین رو اگر دولت تلاش كند كه درخت های موجود را قطع نكند، این اقدام هم مورد رضایت ماست.
1398/12/15
22:13:51
5.0 / 5
3824
تگهای خبر: آب , آتش , انرژی , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک