سال سیل آبی وقوع 138 سیل در كشور طی سال 98

سال سیل آبی وقوع 138 سیل در كشور طی سال 98 خرید و فروش حیوان خانگی: در سال 98، 138 سیل در كشور به وقوع پیوست كه دو مورد از آنها جزو سیل های ویرانگر 40 سال اخیر بودند.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها با انتشار گزارشی از سیل های سال ۹۸ گفته است كه تغییر اقلیم و تجاوز به حریم رودخانه دلیل وقوع سیل های شدید طی سالی كه گذشت، بودند.‎

*بر اساس این گزارش از ۱۲ مورد سیل ویرانگر چهار دهه اخیر دو مورد آن طی سال ۹۸ رخ داده است و یكی از گسترده ترین سیل های نیم قرن اخیر كشور نیز در فروردین ماه ۹۸ در پهنه ای به وسعت ۲۵ استان رخ داد.

*بیش از ۱۴ میلیون هكتار از حوضه های آبخیز كشور پهنه بحرانی سیل در سال ۹۸ بودند و در این میان سیلاب به زیرساخت های ۱۶ استان كشور خسارت وارد كرد.

* به ترتیب استان های خراسان رضوی با ۳۲ مورد سیل، هرمزگان ۲۶ مورد و سیستان و بلوچستان ۱۵ مورد بیشترین فراوانی وقوع سیل در كشور را داشتند.

*از حیث شدت و بزرگی سیلاب و خسارات آن استان های گلستان، لرستان، خوزستان و سیستان و بلوچستان شاهد یكی از شدیدترین سیلاب های نیم قرن اخیر در كشور بودند.

*استان گلستان در فروردین ماه سال ۹۸ شاهد سیلاب مخرب با دبی ۵۷۰ متر مكعب در ثانیه بود و سیستان و بلوچستان نیز در دی ماه ۹۸ با سیلاب سهمگینی با دبی ۳۵۰۰ متر مكعب در ثانیه و باشدت حدود شش برابر سیلاب گلستان مواجه گردید.

*در این میان بیشترین میزان خسارت به لرستان وارد شد و بالاترین آمار تلفات جانی سیل در سال ۹۸ در یك محل با سیل آنی (ناگهانی) را تنگه دروازه قرآن شیراز با ۲۱ كشته داشت.

*بر اساس گزارش دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها تغییر اقلیم و عدم رعایت حریم سیلاب دلیل تشدید خسارت سیل در كشور طی سال ۹۸ بود.

*مجموعه كارهای آبخیزداری و آبخوانداری اجرا شده در سطح كشور بیش از ۱۰.۵ میلیارد متر مكعب از سیلاب های سال ۹۸ را مهار كرد و در كنار آن با نفوذ به درون زمین علاوه بر كاهش خسارت سیل سبب تقویت ذخیره آب سبز در منطقه غیر اشباع خاك و بهبود وضعیت آبی آبخوان ها چشمه ها و قنات ها شد.
منبع:

1398/12/28
21:18:19
5.0 / 5
3755
تگهای خبر: آب , اقلیم , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک