تنها یك راه داریم؛

ابربحران جهانی كه با یك قدم كوچك پشت سر گذاشته می شود!

ابربحران جهانی كه با یك قدم كوچك پشت سر گذاشته می شود! خرید و فروش حیوان خانگی: بوشهر 22 مارس را روز جهانی آب نامیده اند، تنها به این علت كه بیشتر به مسئله آب فكر نماییم و این ابربحران جهانی را با برداشتن گام های كوچكی پشت سر بگذاریم.


چه چیزهایی سرنوشت همه ی انسان ها را در طول تاریخ به هم پیوند زده است؟ اختراع خط، جنگ های خانمان سوز، بیماری های اپیدمیك و پاندمیك، گسترش فناوری ارتباطات و مثال های فراوان دیگری از این دست.
حالا كمی وسیع تر نگاه نماییم، چه چیزیست كه حیات همه مخلوقات به آن گره خورده؟ بطور قطع یك پاسخ بیشتر برای این وجود ندارد و آن "آب" است.
حتماً در سال های اخیر عبارت بحران آب را هزاران بار شنیده اید. بحرانی جهانی كه همه ی كشورهای دنیا به سهم خود در مواجهه با آن دخیل هستند.
زمین همیشه توان تامین آب مورد نیاز جهت استفاده معقول بشر را داشته است اما با ظهور انقلاب صنعتی و مكانیزاسیون كشاورزی، حجم برداشت ها از منابع آب به طرز چشم گیری افزایش پیدا كرد. از طرف دیگر، تغییرات اقلیمی موجب كاهش حجم آب در دسترس بشر و تغییر رژیم بارندگی شده است. بر همین اساس، نهاد UN Water وابسته به سازمان ملل متحد همه ساله روز ۲۲ مارس را بعنوان روز جهانی آب معرفی می كند و با انتخاب شعارهای متناسب با شرایط حاكم بر مسئله آب در جهان، اهتمام در برانگیختن حساسیت عمومی در قبال این مسئله دارد.
امسال نیز برای این روز، شعار "آب و تغییر اقلیم" انتخاب شده است تا عمق برهم كنش این دو مقوله را بیشتر نمایان سازد. خشكسالی ها، توفان های سهمگین، سیلاب ها، موج های عظیم گرمایی، تغییر در دوره های بازگشت سیلاب و اتفاقات پیش بینی نشده طبیعی دیگر همچون نشانه های تغییر اقلیم می باشند.
همه ی این عوامل منجر به اختلال در چرخه طبیعی آب و محدودیت بشر در دسترسی به آب سالم شده است. اتفاقی كه از هر كرونا ویروسی خطرناك تر به نظر می آید، چونكه عدم تامین آب پایدار منجر به كاهش سطح رعایت بهداشت عمومی و وقایع فاجعه بار تری برای زمین خواهد شد. اما خشكسالی تنها یك روی تغییر اقلیم است و روی دیگر آن كه در سال قبل ایران نمود بسیار بیشتری پیدا كرد، مسئله سیلاب است.
با وجود كاهش حجم میانگین بارش ایران از ۲۵۰ میلیمتر به ۲۳۰ میلیمتر، باز هم شاهد وقوع سیلاب های گسترده و نابهنگام در كشور هستیم. نمونه ملموس آن، سیلاب های مخرب فروردین ماه سال ۱۳۹۸ بود كه استان های فارس، گلستان، خوزستان، لرستان و ۲۱ استان دیگر را گرفتار مشكلات زیادی نمود و ۶۴ نفر از هموطنان، جان خودرا از دست دادند.

وزیر نیرو معتقد می باشد كه باید با سیل سازگار شد. رضا اردكانیان در گفتگوی تفصیلی خود با خبرگزاری ایسنا اظهار نمود: باتوجه به این كه جامعه ای هستیم كه هر از چندی با سیلاب مواجه می شویم باید به سمتی برویم كه از سیلاب بهره بگیریم، یعنی شرایطی فراهم نماییم كه میزان خسارات كم شود و بتوانیم فایده آنرا افزایش دهیم. بنا بر این یكی از مواردی كه در این نشست مورد توجه قرار گرفت مساله مدیریت سیلاب بود.
وی اضافه كرد: سیلاب های فروردین ۹۸ سبب شد توجه به مدیریت سیلاب افزایش یابد. البته باید به این مساله نیز توجه كرد كه كشورهایی كه مجهزترین و پیشرفته ترین سیستم های پیش بینی سیلاب را دارند باز هم نمی توانند میزان خسارات را به میزان خیلی زیاد كاهش دهند. در ضمن، این كه سیلاب در فروردین ماه سبب شود میزان خسارات سیلاب های بعدی به شدت كم شود، تصور درستی نیست. كاهش خسارات سیلاب نیازمند ایجاد زیرساخت ها، توسعه هماهنگی های بین سازمانی و مجموعه ای از اقدامات میان مردم و دولت می باشد كه انجام آنها زمان بر است و به سرعت در ظرف یك سال محقق نخواهد شد. اما حركت برای رسیدن به چنین تاب آوری شروع شده است.
وزیر نیرو اشاره كرد: ما نباید در پشت واژه تغییر اقلیم مسئولیت ها را كاهش دهیم و خودمان را از ظرفیت هایی كه می تواند سبب افزایش كیفیت كار شود محروم نماییم. بنا بر این لازم است تا تمام سازمان ها و وزارتخانه ها از موضع فرافكنی فاصله بگیرند و با یك نگاه بین بخشی وضعیت و شرایط كشور را با سیلاب ها سازگار نماییم و همانگونه كه كشور ژاپن طی دهه های اخیر برنامه های مختلفی را برای سازگاری با مسئله زلزله اجرا كرده است ما نیز برای سازگاری با سیلاب و نتایج آن خودمان را آماده نماییم.

با این حال، سازمان ملل متحد با انتخاب شعار "آب و تغییر اقلیم" سه راهبرد عمده را پیشنهاد می دهد
۱- مجالی برای صبر كردن نیست. تصمیم سازان اقلیم، می بایست آب را در راس امور قرار دهند. تأخیر در تصمیم گیری به اندازه انكار موضوع خطرناكست. همه كشورها باید سریعتر دست به كار شوند. پدیده های هواشناسی مهیب در حال نایاب كردن آب، غیر قابل پیش بینی كردن آب و آلوده كردن آب و یا هر سه مورد می شود.
۲- آب می تواند در نبرد با تغییر اقلیم به كمك ما بیاید. برای این مساله راهكارهای پایدار، قابل اتخاذ و مقیاس پذیری وجود دارند. نبرد با تغییرات اقلیم دریچه های وسیعی از فرصت ها را به سمت ما باز می كند. پس باید با پذیرش چرخه های تولید، آب را بهینه تر مصرف نماییم. آب ارزشمندترین منبع ما است، بنا بر این باید در استفاده از آن مسئولیت پذیرتر باشیم. می بایست ضمن برقراری تعادل در نیازهای آبی جامعه، از بهره مندی قشر كم درآمد جامعه از این موهبت نیز اطمینان حاصل نماییم.
۳- هركسی نقشی برای ایفا كردن دارد. هر كس در هركجا می تواند اقدامات آبی فراوانی در راه مبارزه با تغییر اقلیم انجام دهد. دبیركل سازمان ملل -آنتونیو گوترش- گفته است: "هشدار دادن ضروری می باشد، اما ترسیدن كاری را به سرانجام نمی رساند." تغییر اقلیم، ترسناك و دلهره آور است. اما تنها یك قدم كوچك است كه می توان آنرا برداشت و تغییرات بزرگی ایجاد كرد: آب را هدر ندهیم.
منبع:

1399/01/03
20:23:00
5.0 / 5
3623
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک