نتایج یك پژوهش نشان داد

راهی برای حذف مترونیدازول از منابع آبی

راهی برای حذف مترونیدازول از منابع آبی خرید و فروش حیوان خانگی: نتایج یك پژوهش نشان میدهد بیوجاذب تهیه شده از چوب درخت چنار، یك ماده طبیعی بوده و قابلیت حذف آنتی بیوتیك مترونیدازول از فاضلاب های بیمارستانی و سایر محیط های آبی را دارا است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، در دهه اخیر، شمار زیادی از دانشمندان به بررسی وجود داروها در محیط زیست و اثرات منفی آنها بر روی موجودات زنده پرداخته اند. مهم ترین دلیل بررسی و پایش آلودگی های دارویی در محیط زیست، ورود این آلاینده ها به چرخه غذایی و تاثیرات مخرب آنها بر سلامت انسان است.
آنتی بیوتیك مترونیدازول، جهت درمان بیماری های عفونی ناشی از باكتری های غیرهوازی و انواع تك یاخته ها در انسان مورد استفاده قرار می گیرد. حذف این تركیب از محلول های آبی و فاضلاب های بیمارستانی، بعنوان یك آنتی بیوتیك پرمصرف و به سبب عدم قابلیت تجزیه زیستی و احتمال زیاد سرطان زایی، همیشه مورد توجه پژوهشگران محیط زیست قرار دارد. پژوهشگران در پژوهشی با عنوان "ارزیابی حذف آنتی بیوتیك مترونیدازول از فاضلاب های بیمارستانی توسط بیوجاذب تولیدی از چوب درخت چنار" این مساله را بررسی نموده اند.
در این پژوهش كه توسط عبدالایمان عموئی، از مركز تحقیقات سلامت محیط پژوهشكده سلامت محیط دانشگاه علوم پزشكی بابل، داریوش نقی پور، كامران تقوی و مهدی استاجی از مركز تحقیقات بهداشت و محیط زیست دانشگاه علوم پزشكی گیلان انجام شده، آمده است: «فرآیند جذب سطحی، یك روش كارآمد و اقتصادی در جداسازی و حذف تركیبات آلاینده آلی و معدنی از منابع آب است. جهت حذف مواد آلی موجود در آب و فاضلاب، از جاذب های مختلف نظیر كربن فعال، جاذب های تولیدی از پسماندهای طبیعی و كشاورزی و تركیبات زائد معدنی استفاده شده است. »
نویسندگان این مقاله می گویند: «این مطالعه آزمایشگاهی بعد از تصویب كمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشكی گیلان با كد اخلاق IR.GUMS.Rec.۱۳۹۷.۳۰۹ انجام شد. ابتدا نمونه های درخت چنار تهیه، خرد و چندین بار با آب مقطر شسته شد. ماده تولیدی در دمای ۴۰۰ درجه سانتی گراد به مدت دو ساعت كربنیزه و سپس در دمای ۸۰۰ درجه سانتی گراد به مدت دو ساعت تحت گاز دی اكسید كربن فعال سازی شد.»
در بخش دیگری از این پژوهش آمده است: «ماده مترونیدازول در غلظت یك گرم بر لیتر (۱۰۰۰ میلی گرم بر لیتر) در آب مقطر با كمك اتانول به صورت محلول استوك و سپس با آب مقطر دیونیزه، محلول های استاندارد در غلظت های موردنظر در ارلن مایر ۵۰ میلی لیتری تهیه شد.»
بگفته پژوهشگران، افزایش دوز جاذب در این تحقیق سبب افزایش كارایی حذف مترونیدازول و كاهش ظرفیت جذب این آلاینده شد. در توجیه این پدیده می توان اظهار داشت كه با افزایش مقدار جاذب، میزان سطوح فعال و تعداد سایت های مبادله كننده برای جذب ماده آلاینده افزایش می یابد. این امر منجر به افزایش كارایی در جداسازی و جذب مترونیدازول می شود. اما باتوجه به رابطه ظرفیت جذب، افزایش مقدار جاذب سبب بزرگ شدن مخرج رابطه مزبور و كاهش ظرفیت جذب می شود.
طبق این مقاله، «با توجه به نتایج به دست آمده از این مطالعه، بیوجاذب تهیه شده از چوب درخت چنار، جاذبی كارآمد و ارزان بوده و پتانسیل مناسبی را برای حذف آنتی بیوتیك مترونیدازول از فاضلاب های بیمارستانی دارا خواهد بود. این جاذب تولیدی، در دوز ۰.۲ گرم حداكثر ظرفیت جذب (۱۱.۳۸ میلی گرم بر گرم) را در شرایط معین دارا است. بیشترین میزان كارایی حذف آلاینده مترونیدازول(۹۱ درصد) در غلظت ۵۰ میلی گرم در لیتر مترونیدازول، زمان ۶۰ دقیقه، دمای ۲۵ درجه سانتی گراد، دوز جاذب ۰.۸ گرم در لیتر و در pH=۶.۵ به دست آمد.»
این پژوهش در نخستین شماره بیست ودومین دوره مجله دانشگاه علوم پزشكی بابل انتشار یافته است.
منبع:

1399/01/26
23:42:38
5.0 / 5
3291
تگهای خبر: آب , آلودگی , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک