۱۵ نكته درباره كوهستان ها

۱۵ نكته درباره كوهستان ها خرید و فروش حیوان خانگی: با توجه به این كه ایران كشوری خشك و نیمه خشك است و بیشتر آب خودرا بوسیله كوه ها تامین می كند، به نكاتی درباره كوهستان ها پرداخته شده است.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، كوه ها از جنبه های مختلفی چون پوشش گیاهی، تعدیل آب و هوا و معادن از اهمیت خاصی برخوردارست. در ادامه به 14 نكته درباره كوه های كشور پرداخته شده است.

* بنابر تعاریف جهانی، «كوه» سه خاصیت دارد كه شامل ارتفاع، شیب و دامنه جغرافیایی است یعنی هر منطقه ای كه این سه شاخص را دارا باشد، كوهستان نامیده می شود. اما شاخص دیگری كه می توان برای كوه در نظر گرفت تغییرات دمایی است كه با تغییر ارتفاع هم راه است بطوریكه با افزایش ارتفاع از دمای هوا كم می شود و در ارتفاعات هوا سردتر و امكان دوام برف بیشتر است و این مساله موجب به وجود آمدن یخچال ها و برف چال های طبیعی در ارتفاعات می شود كه منابع آب شیرین هستند.

* ایران روی كمربند خشك دنیا قرار دارد اما از مزیت طبیعی كوهستان ها برخوردارست كه حدود نیمی از سطح كشور را در بر می گیرند و مهم ترین منابع تامین كننده آب شیرین هستند.

* ایران در مجموع ۱۷ هزار هكتار پهنه دریافت و انباشت برف دارد كه به نظر عدد قابل توجهی می آید اما وقتی به مساحت كل كشور یعنی یك میلیون و ۶۸۰ هزار كیلومتر مربع تقسیم شود، می بینیم آنچنان عدد بالایی نیست بدین سبب این مسئله نخستین و اصلی ترین آگهی است كه باید در جهت حفظ و مدیریت منابع آبی خود تلاش نماییم تا بتوانیم از برف انباشته شده در ارتفاعاتمان به درستی استفاده نمائیم.

* دو عامل كلیدی طبیعی یعنی بیابان و كوهستان در فلات ایران حاكم است كه مجاورت این دو سیستم شرایط اقلیمی ایران را رقم زده و موجب ایجاد تنوع آب و هوایی، تنوع زیستی و زیست بوم های متنوع در كنار یكدیگر شده است و بنا بر این ایران را بعنوان كشور "چهار اقلیم" می شناسند.

* دو سلسله جبال اصلی ایران یعنی البرز و زاگرس با بیش از ۳۰۰۰ متر ارتفاع به دلیلهای مختلفی همچون تنوع زیستی، دانش بومی، فرهنگ و... اهمیت بسیاری دارند.

* زاگرس طولانی ترین رشته كوه ایران است كه از شمال غرب به شكل یك قوس بزرگ تا مناطقی از جنوب و جنوب شرق كشور ادامه دارد. عرض برخی مناطق زاگرس مركزی به بیش از ۴۰۰ كیلومتر می رسد و از مرتفع ترین كوه های آن می توان به رشته كوه های «دنا»، «زردكوه» و «اُشترانكوه» اشاره نمود كه همگی بیش از ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارند. بیشترین حجم بارندگی كشور در ارتفاعات زاگرس رخ می دهد.

* كوه دماوند، بعنوان بلندترین قله كشور كه در رشته البرز قرار دارد علاوه بر دارا بودن ارزش های طبیعی، از نظر تاریخی و فرهنگی نیز باارزش است و نام این قله زیبا در داستان هایی همچون زال و سیمرغ، فریدون و آرش كمانگیر وجود دارد. علم كوه از نظر جاذبه های كوهنوردی بسیار خاص است و مجموعه ای از دیواره ها و ارتفاعات مختلفی در این كوه دیده می شود كه نه فقط برای كوهنوردان ایرانی بلكه برای كوهنوردان دنیا نیز دارای جذابیت است. كوه سبلان نیز جزو معدود كوه های دنیاست كه دریاچه معروف آن چشم انداز بسیار زیبا و منحصر به فردی دارد.

* رشته كوه های پراكنده دیگری مانند «شیركوه» و «الوند» در بخش های داخلی ایران وجود دارند كه حیات، معیشت و كارهای كشاورزی مردم به آن وابسته است. این كوه ها علاوه بر تامین آب شیرین مناطق و شهرهای اطراف موجب تعدیل آب و هوا می شوند. بعنوان مثال شیركوه، منبع تامین آب شهر یزد است كه در مجاورت كویر و منطقه كاملا خشك قرار دارد.

* برمبنای تحقیقات « سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد» (فائو) كوهستان های جهان در طبقه بندی های مختلف همچون كوه های مناطق خشك و كوه های مناطق مرطوب قرار دارند. كوهستان های كشور ما جزو كوه های خشك هستند و بدین جهت اهمیت آنها برای ما دوچندان می شود چونكه اگر این كوهستان ها را نداشتیم سرتاسر فلات ایران می توانست یك بیابان خشك مانند بخش هایی از كشور لیبی و مصر كه كوهی ندارند، باشد.

* تنوع زیستی یكی دیگر از مزیت های كوهستان ها است كه به سبب رطوبت بیشتر مناطق كوهستانی، قابلیت رشد و نمو گیاهان در كوهستان ها بهتر است و به سبب وجود كمربندهای ارتفاعی مختلف در كوه ها، این نواحی از تنوع زیستی بالایی برخوردار می باشند. در كمربندهای ارتفاعی مختلف به سبب تفاوت نوع خاك، جهت جغرافیایی، میزان رطوبت و... تنوع زیستی غنی ای به وجود آمده است و تمام این عوامل موجب می شوند كه در یك محدوده نسبتا كوچك از كوه ها انواع و اقسام گیاهان رشد كنند.

* حدود ۲۵ درصد جنگل های دنیا كوهستانی هستند این درحالیست كه بیشترین جنگل های ایران در كلاس جنگل های كوهستانی قرار دارند. جنگل های بلوط در كوه های زاگرس به حفظ منابع آب و خاك كمك می كنند و جنگل های هیركانی رشته كوه البرز از نظر تنوع گونه ای ارزش جهانی دارند.

* در ایران تابحال ۸۰۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده كه نزدیك به ۱۷۰۰ گونه اندمیك و منحصر به فرد ایران هستند و رویشگاه آنها مناطق مرتفع و كوهستانی است؛ همین طور مراتع كوهستانی، علوفه میلیون ها راس دام را تامین می كنند كه در تامین مواد لبنی و پروتئینی انسان ها اهمیت دارند. پوشش گیاهی كوه ها همین طور موجب نفوذ آب و تقویت منابع آب زیرزمینی می شوند و از وقوع سیل جلوگیری می كنند. در صورت تخریب پوشش گیاهی در كوه ها، آب در سطوح شیب دار جریان پیدا می كند و سبب فرسایش شدید خاك، وقوع سیل و دیگر خسارات می شود.

* كوه ها منبع معادن خیلی از جمله سنگ و فلز هستند. نمی توان گفت از هیچ معدنی بهره برداری صورت نگیرد چون كار، معیشت و برخی مسائل اقتصادی كشور به معادن وابسته است. بهره برداری از معادنی كه به لحاظ زیست محیطی حساس یا باارزش هستند، مجاز نیست بدین سبب معادن باید قبل از آغاز عملیات استخراج بررسی شوند، گرچه همین بررسی های اولیه نیز تخریب زیادی را به كوهستان ها وارد میكند.

* كوهستان ها را از نظر فرسایش و فشارهای وارده به آن می توان به سه دسته تقسیم كرد. دسته اول كوه هایی هستند كه در نزدیكی و حاشیه شهرها قرار دارند كه بیشترین فشار را از ناحیه جمعیت و تغییر كاربری تحمل می كنند. دسته دوم كوه ها و قله های منحصربه فرد شامل كوه های «دماوند»، «سبلان» و «علم كوه» می شوند و دسته سوم سایر كوهستان های كشور هستند كه كمتر دست خورده اند. این دسته دور از دسترس و پراكنده هستند بدین سبب فشار نسبتا كمتری به آنها وارد شده راست.

*جاده كشی، چرای بی رویه دام، بهره برداری از معادن، تخریب پوشش گیاهی، فرسایش خاك، علف چینی و كندن بوته ها و حضور توریست از دلیلهای تخریب و نابودی كوهستان ها هستند.

منبع:

1399/02/04
13:45:22
5.0 / 5
3470
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی
دوستان خرید و فروش حیوان خانگی
خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک