دستور وزیر بهداشت برای رسیدگی به یك گزارش تخلف در حوزه دارو

دستور وزیر بهداشت برای رسیدگی به یك گزارش تخلف در حوزه دارو به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی وزیر بهداشت درباره رسیدگی به نامه برخی از افراد صاحب نام پزشكی و دارویی در خصوص استمرار برخی شیوه های سودجویانه در حوزه دارو كه منافع جریان های خاص را تأمین می كند، به رئیس سازمان غذا و دارو دستور داد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر سعید نمکی در نامه ای به دکتر محمدرضا شانه ساز آورده است: «اخیرا مکتوبی توسط برخی از افراد صاحب نام در حوزه پزشکی، دارویی، اقتصادی و اجتماعی دریافت شد که به تفصیل ضمن اشاره به رفتار فساد ستیزانه و شفافیت­ گرای مدیریت کنونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بویژه در عرصه دارو و تولید و واردات فرآورده های دارویی، از استمرار برخی از شیوه­ ها که هنوز منافع جریان­ های خاص را تأمین می­ کند گله­ مند بودند.
نیک می­ دانید از روز نخست ورود اینجانب به این مجموعه، نخستین گام ها در ایجاد پاکیزگی و شفافیت سازمان غذا و دارو و هیئت امنای ارزی برداشته شد، تولید داخل در دارو و تجهیزات پزشکی مورد توجه ویژه قرار گرفت و از واردات محصولاتی که مشابه داخلی داشت جلوگیری بعمل آمد.
ارزهای دریافتی سال ۱۳۹۷ با بررسی دقیق پنج ماهه تعیین تکلیف و موارد تخلف و بلاتکلیف عینا به مراجع محترم قضائی منعکس گردید. کمیسیون­ ها و تصمیماتش شفاف به اطلاع ذینفعان و مردم رسید. با پشتیبانی از تولید داخل مصرف ارز ۲۰% کاهش پیدا کرد ضمن آنکه باوجود فشار سنگین مصرف به علت سیلاب ها، ۳.۵ میلیون زائر اربعین حسینی، آنفلوانزای H۱N۱ و کرونا بالا رفته بود، با صرفه­ جوئی حداقل ۶۰۰ میلیون یورو در سال عمل کردیم، برای نخستین بار قرارگاه دارو و تجهیزات و شورای مشورتی با حضور صاحبنظران و نمایندگان ذینفعان عرصه دارو و تجهیزات پزشکی برگزار شد و از نظرات ایشان در برنامه­ ریزی و اجرا استفاده شد. انتخاب جنابعالی به عنوان رئیس سازمان سازمان غذا و دارو بدلیل حسن شهرت در پاکدستی و عدم وابستگی به جریانات اثرگذار در رانش­ ها و کشش­ های گذشته بود و بارها از جنابعالی خواستم که با در نظر گرفتن رضای پروردگار و بدون هرگونه حب و بغض و با عدالت محوری کامل ضروریست دست هرگونه رانت­خوار از مجموعه را کوتاه کنید و در صورت بروز هرگونه فساد بلافاصله بدون مصلحت­ اندیشی برخورد نمائید. افرادی که پایه­ های رانت و سودجویی گروه های فشار را تثبیت می­ کنند سریعاً جابجا و پرونده ه­ایی که حاکی از سوء استفاده و رانت­ جوئی است را به مقامات قضائی منعکس نمائید که خوشبختانه در موارد گوناگونی بدون جنجال این کار را انجام داده­ اید.
از آنجائیکه اغلب امضاء کنندگان نامه را می­ شناسم و ایمان دارم که ابراز نگرانی ایشان در جهت دغدغه­ ای ملی برای پا گرفتن ریشه­ های فساد قدیمی در مجموعه­ ای است که با زحمت فراوان به سمت پاکیزگی می­ رود. ضمن احترام به همکاران گذشته و حال آن مجموعه که سال ها با صداقت و یکرنگی حافظ جنبه­ های کارشناسی و نظارتی درست آن سازمان بوده­ اند، ضروریست هرچه سریعتر موارد ذیل دنبال شود.
۱- با حضور رئیس محترم دفتر بازرسی و حراست وزارتخانه و همینطور دو نفر از امضاء کنندگان نامه مذکور آقایان دکتر اشتری و دکتر سمنانیان که سابقه و شناخت قدیمی در همکاری با ایشان دارم، هیئتی تشکیل و سریعاً موضوعات بررسی و گزارش گردد.
۲- مواردی که بدون جنجال در این مدت پیگیری و تقدیم مقامات قضائی شده پیگیری و نتیجه به اطلاع برسد.
۳- در صورتی که هرگونه شیوه غیرعادلانه­ ای در پشتیبانی از جریانات فرصت­ طلب و سودجو توسط جریان خاصی ادامه دارد، همانگونه که بارها گفته­ ام نباید اعمال آن شیوه غیرعادلانه استمرار یابد.
۴- هرگونه پروانه و یا مجوزی که در سال­ های گذشته در خصوص روش­ های غیرعلمی و غیرمنصفانه و با بی­ عدالتی و رانت­ جوئی صادر و کسانی را به سودهای سرشار رسانده سریعاً مورد بازبینی و تصمیم­ گیری عادلانه قرار گیرد.
بدیهی است این تصمیمات نباید باعث کمبود دارو و ایراد زیان به مردم شود؛ گرچه اجرای عدالت و برخورد با سودجویان همواره باید مدنظر باشد. مع­ الوصف شرایط کشور، نیازمندی مردم و مصلحت اندیشی مدبرانه و پرهیز از عملکرد شعاری و شتابزده هیچگاه فراموش نشود.
۵- اصلاح سامانه ردیابی که بازحمت فراوان به سرانجام رسید هرچه سریعتر در مورد دارو و تجهیزات پزشکی بکار گرفته شود که نظارت هوشمند به بهترین شکل میسر باشد.
۶- کماکان اولویت با تولید داخل است و سال جاری هم همچون سال قبل ورود هرگونه دارو و تجهیزات پزشکی که مشابه داخلی دارد و از نظر تعداد و کیفیت جوابگوست، ممنوع اعلام گردد. بدیهی است در صورتی که سلامت مردم بدلیل کیفیت و یا کمیت تولید داخل مورد تهدید قرار گیرد، تصمیم دیگری خواهیم گرفت.
بدون شک اگر اصلاحات زیربنائی و شفاف سازی گسترده در این ایام نهادینه نشود، نمی دانم کی و چگونه می توان در آینده بدان پرداخت؟ روزمرگی، مماشات و کنار آمدن مزمن با ناپاکی بزرگترین عامل موثر در تنومندی ریشه­ های فساد در همه اموری است که هر روز کار را بر همگان سخت تر خواهد نمود.»1399/02/06
22:18:24
5.0 / 5
3099
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک