برومند تاكید كرد

ضرورت توجه دانشگاه ها و مراكز پژوهشی به پروژه های حوزه محیط زیست

ضرورت توجه دانشگاه ها و مراكز پژوهشی به پروژه های حوزه محیط زیست به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست مجازی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و پژوهشگاه های كشور اظهار داشت: دانشگاه ها و مراكز پژوهشی سراسر كشور بیشتر از پیش توجه ویژه خویش را به پروژه های در رابطه با محیط زیست معطوف كنند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دکتر مسعود برومند، در نشست ویدئو کنفرانسی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور که، امروز (چهارشنبه) با حضور دکتر محمدسعید سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت، دکتر مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست، امیرارسلان مهاجری طهرانی، مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست و مدیران سازمان حفاظت محیط زیست در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، با اشاره به اقدامات وزارت علوم در زمینه محیط زیست، اظهار نمود: در سال های ۹۷ و ۹۸ مکاتبات بسیاری با مراکز مختلف در مورد اهمیت پروژه های زیست محیطی داشته ایم. دانشگاه ها از منظر مسئولیت اجتماعی می توانند کمک های بسیاری در این حوزه انجام دهند. تقاضای من از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی سراسر کشور این است که حتما توجه خویش را به پروژه های در رابطه با محیط زیست معطوف کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در زمینه رابطه بیشتر دانشگاه ها با ادارات کل استانی سازمان محیط زیست، تصریح کرد: ارتباط با اداره کل های محیط زیست استان ها مبحث بسیار مهمی است، چون که این ادارات هم می توانند بعنوان بخش تسهیل گر عمل کنند و هم خود مانعی در این حوزه باشند.

به قول معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، پروژه های زیست محیطی در میان دیگر پروژه های علمی در مجموع پروژه های مشکلی هستند، چون که هر کسی در مورد آنها اظهارنظر دارد.

وی در انتهای سخنان خود با اشاره به اینکه بودجه پژوهشی کشور الان ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده، ابراز امیدواری کرد که با همکاریهای بیشتر سازمان محیط زیست و بخش دانشگاهی در چارچوب تفاهم نامه مپسا، پژوهشگران بتوانند از اعتبارات این بخش برای انجام پروژه های ملی محیط زیستی استفاده کنند.

در ادامه دکتر محمدسعید سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم با اشاره به همکاریهای دو سال گذشته بین سازمان محیط زیست و وزارت علوم اظهار نمود: همچون دستاوردهای سال های اخیر می توان به امضای تفاهم نامه مپسا، اجرای ۴ کنوانسیون با دانشگاه ها و هم مبحث آزمایشگاه های معتمد اشاره نمود. در زمینه تفاهم نامه مپسا هم تابحال ۶ قرارداد دانشگاهی نهایی شده است.

وی ادامه داد: مبحث حائز اهمیت این است که دانشگاه ها نباید به پروژه های محیط زیستی مانند دیگر همکاری ها نگاه کنند. این بخش باید بعنوان وظیفه ملی همگانی قلمداد شود.
نیاز سازمان حفاظت از محیط زیست به عرضه راهکارهای علمی و فنی دانشگاهیان
در ادامه دکتر مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست با تاکید بر فراهم شدن زیرساخت های لازم برای همکاری سازمان محیط زیست و آموزش عالی اظهار داشت: قبل از همه لازم می دانم از پیگیری ها و توجه ویژه دکتر برومند درمورد پروژه های محیط زیستی تشکر داشته باشم. سال قبل تفاهم نامه ای بین سازمان محیط زیست و وزارت علوم به امضا رسید. همچون نقش های بخش دانشگاهی کشور در مباحث ملی حفظ محیط زیست می توان به مشاوره های علمی، معرفی دانش فنی لازم، تبیین راهکارهای همگانی اقتصاد محیط زیست، تهیه برنامه های مدیریت محیط زیست و دستورالعمل اجرایی رفع آلایندگی محیط زیست با هدف حفظ محیط زیست اشاره نمود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به اینکه در قانون بودجه سال ۱۳۹۹، ۳۵ درصد از عوارض آلایندگی به سازمان محیط زیست اختصاص یافته، اظهار نمود: الان تنها ۲درصد از صنایع به صورت جدی پایش می شود. تلاش داریم در آینده پایش را دو برابر نماییم. در بخش افزایش پایش صنایع دانشگاه ها می توانند کمک های بسیاری به سازمان انجام دهند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از فرصت های قانون بودجه سال ۱۳۹۹ بند «و» تبصره ۶ بوده که در آن عوارضی برای فروش کالاهایی که مصرف آنها پسماند ایجاد می کند، وضع شده است. مپسا هم در واقع طرح مدیریت و پایش آلاینده های زیست محیطی بوده که در این حوزه به دنبال استفاده از توان علمی و تخصصی دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهشی پیرو تفاهم نامه بین محیط زیست و وزارت علوم هستیم.

دکتر تجریشی با اشاره به اینکه نزدیک ۳۶۰۰ صنایع آلاینده در کشور داریم، تصریح کرد: سیستم پایش کدینگ ما از سال ۱۳۹۷ فعال است. همچون پروژه های در حال همکاری سازمان حفاظت محیط زیست با دانشگاه ها و مراکز علمی می توان به ۱۹ پروژه با اعتباری بیشتر از ۱۰ میلیارد تومان اشاره نمود. همکاری ها و پروژه هایی در حوزه های مختلف همچون حوزه مدیریت پسماند با دانشگاه اصفهان، تربیت مدرس، علم و صنعت و پژوهشگاه شیمی هم وجود دارد.

وی ادامه داد: انتظار ما از دانشگاه ها این است که مشارکت و همکاری فعال داشته باشند تا بتوانند به عرضه راهکارهای علمی و فنی، همکاری در پایش صنایع و آلودگی ها، شناسایی تکنولوژی های جدید سازگار با محیط زیست و بومی سازی بپردازند.

دکتر تجریشی در انتها با اشاره به اینکه خوشبختانه امروز هم مردم و هم مسؤلان دیگر قوا یعنی قوه قضائیه و قوه مقننه هم نسبت به مبحث حفاظت از محیط زیست حساسیت هایی را نشان می دهند، اضافه کرد: مقام معظم رهبری هم در فرصت های بسیاری به مطالبه گری در مورد اقدامات صورت گرفته در بخش حفاظت از محیط زیست پرداخته اند. امیدواریم در آینده این حساسیت ها نهادینه شوند. سازمان حفاظت از محیط زیست به نظر فنی و مستقل دانشگاهیان حتی اگر نتیجه به ضرر خود سازمان حفاظت ازمحیط زیست بوده و حاکی از کم کاری ما باشد، نیاز دارد.

امیرارسلان مهاجری طهرانی، مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست هم در این جلسه در مورد حمایت های این صندوق، تصریح کرد: صندوق ملی محیط زیست از طرح های نوین و اختراعات محققان حوزه محیط زیست حمایت می کند. همچون این حمایت ها می توان به تأمین و تجهیز منابع مالی، اعطای تسهیلات مالی برای پیشگیری از تخریب محیط زیست، حمایت مالی و همکاری در طرح های آموزش محیط زیست و حمایت مالی در زمینه فرهنگ سازی اشاره نمود.

در ادامه نشست وبینار معاون پژوهشی دانشگاه شیراز بر ضرورت همکاری بیشتر ادارات کل استانی حفاظت از محیط زیست تصریح کرد.

بر مبنای اعلام وزارت علوم، همینطور حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی هم در مورد ضرورت استفاده از پیوست های فرهنگی، اجتماعی و انسانی سخن گفت.
1399/02/10
23:38:40
5.0 / 5
3179
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک