در پی تصویربرداری از یوزپلنگ ماده و توله هایش در خارتوران؛

سناریوی انقراض یوزپلنگ ماده منتفی است بعلاوه فیلم

سناریوی انقراض یوزپلنگ ماده منتفی است بعلاوه فیلم به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی سمنان مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان از رویت و تصویربرداری از پنج قلاده یوزپلنگ آسیایی در پارك ملی توران آگاهی داد و اظهار داشت: خوشبختانه این تصاویر كه یك یوزپلنگ مادر و توله هایش را نشان می دهد، سناریوی انقراض یوزپلنگ آسیایی ماده را منتفی و امید باردیگر ای به حیات وحش تزریق می كند.


امیر عبدوس در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اهمیت این تصویربرداری از یوزها، اظهار نمود: اهمیت این تصویربرداری از آن جهت است که آخرین گزارش مستند ما از مشاهده یوزهای ماده در پارک توران به رویت تابستان سال قبل در منطقه چاه شیرین برمی گشت.
وی افزود: مشاهده نشدن طولانی مدت یوزهای ماده، این دلهره و اضطراب را به وجود آورده بود که باتوجه به این که یوزهای تلف شده در محور عباس آباد میان دشت در این هفت هشت سال همگی ماده بودند، ممکنست که پارک ملی توران دیگر یوزپلنگ ماده نداشته باشد که خوشبختانه تصویربرداری امروز این امید را زنده کرد.
عبدوس با بیان این که البته گزارش های دامداران، مردم محلی و مشاهدات میدانی و همین طور بررسی ردپاها در پارک توران گویای این بود که یوزپلنگ ماده در پارک توران وجود دارد، اضافه کرد: با توجه به این گزارش های ثبت نشده، تصویربرداری امروز، تصویر امیدوارکننده و مستندی از حضور یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان این که محیط زیست استان به موازات حفاظت از زیستگاه ها، تکثیر در اسارت را نیز در برنامه داشته، اشاره کرد: خوشبختانه کوشش های زیادی برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران صورت گرفته و از همین رو بود که اگر قرار بود که دیگر شاهد یوزهای ماده در این زیستگاه مهم نباشیم، هزینه های انجام شده به صورتی بر بادرفته تصور می شد.
وی با بیان این که حقوق دامداران منطقه با اعتبارات دولتی با هدف حفاظت از یوزپلنگ ایرانی پرداخت شده بود، اظهار نمود: اقداماتی از قبیل این که، این منطقه از دامداران تخلیه شده، حدود پنج کیلومتر از محور عباس آباد – میان دشت به صورت دوطرفه با هدف کاهش تصادفات حیات وحش، فنس کشی و تابلوهای هشداردهنده در منطقه نصب و حداکثر سرعت در این محور به ۸۰ کیلومتر کاهش یافته و... که اقدامات پرهزینه ای هم بودند، همه و همه با هدف حفاظت از یوزپلنگ صورت گرفته است. پس مشاهده خانواده پنج قلاده ای امروز بسیار امیدوارکننده بوده و نشان میدهد که این تلاش ها به بار نشسته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان در پاسخ به پرسش ایسنا درباب چگونگی تصویربرداری امروز(پنج شنبه، ۲۵ اردیبهشت۹۹)، اظهار داشت: این تصاویر بوسیله دوربین های تله ای صورت گرفته و تصاویر مادر و سه توله از چهار توله آن کاملا گویا است. البته بررسی های همکاران ما نشان میدهد که این یک خانواده پنج قلاده ای است که دربر گیرنده ماده یوز و چهار توله است، بااینکه در تصاویر ثبت شده تنها تصویر مادر و سه توله آن قابل رویت است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/02/26
22:03:40
5.0 / 5
3106
تگهای خبر: آب , انقراض , ثبت , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک