رییس كمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران:

محیط زیست با شیوع ویروس كرونا نفس كشید

محیط زیست با شیوع ویروس كرونا نفس كشید به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رئیس كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران اظهار داشت: شیوع كووید ۱۹ در واقع نیاز محیط زیست به یك تنفس و توقف كارهای مضر بشری نسبت به محیط زیست خواهد بود.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، زهرا صدراعظم نوری در جلسه امروز شورای شهر تهران همزمان با هفته جهانی محیط زیست در نطق قبل از دستورخود اظهار داشت: هر ساله روز 16 خرداد، در سراسر جهان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می شود. به همین مناسبت هر سال در تمامی جهان این روز را بمنظور یادآوری اهمیت مواردی همچون توانمند سازی مردم بر ای تبدیل شدن به فعالانی در زمینه توسعه پایدار و متوازن و همین طور نقش محوری و اساسی جوامع بشری در ارتقای رفتار و بینش آنان در رویارویی با محیط زیست اطرافشان، گرامی می دارند موضوع روز جهانی محیط زیست در سال 2020 تنوع زیستی و شعار امسال زمانی برای طبیعت انتخاب شده است.
وی ادامه داد: اما امسال، پیامها کاملا متفاوت می باشد پیامها غالبا در رابطه با موضوع بحران پیش آمده بواسطه شیوع کوید 19 یا ویروس کرونا در سراسر جهان خواهد بود. مهمترین این پیام ها، پیامی متفاوت می باشد که همه کشورها از طرف طبیعت دریافت نمودند. نیاز محیط زیست به یک تنفس و به توقف کارهای مضر بشری نسبت به محیط زیست، خواهد بود.
وی افزود: بحران کرونا مانند همه بحرانها از قبیل جنگ، زلزله، سیل، آتش سوزی و بحرانهای دیگر، دارای خاصیتهای یک بحــران می باشد و شاید بسیار گسترده تر و شاید نخستین بحرانی است که بر همه جهان اثرگذار بوده و تاثیر این بحران بسیار آشکار و ابعاد بسیار گسترده و حتی بدون درمان شفاف می باشد. جهان تابحال چنین بحرانی که همه کشورها را در یک تناوب زمانی به چالش بکشد تجربه نکرده بود.
وی اشاره کرد: بی گمان جهان امروز تحت اثر فراگیری این ویروس، در حال تغییر است و فارغ از تبعات تلخ و کشنده این اپیدمی، نیمه دیگر این اتفاق بسیار شنیدنی است.
رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ویروس کرونا، به ما تصریح کرد که سمت روشن تکنولوژی چقدر حیاتیست اضافه کرد: شاید انسان بعد از کرونا باید بیش از هر چیز وامدار تکنولوژی باشد. سیستم آموزش انسانی تغییر خواهدنمود. تمامی مدارس به ناچار به تازه ترین ابزار انتقال علم مجهز خواهند شد و تعاریف خیلی از علوم آموزشی گرفتار تحولی بزرگ خواهد شد. این اتفاق میتواند به صورت غیرمستقیم و گاهی مستقیم، از نابودی جنگل های بسیاری جهت چاپ کتب درسی و آموزی در سراسر سیاره محافظت کند.
وی ادامه داد: ویروس کووید 19 به طرز شگفت انگیزی میانگین مطالعه افراد سیاره را در یکسال افزایش خواهد داد. انسانهای زیادی برای زنده ماندن مجبور به یادگیری و خواندن خواهند شد. هنر و خلاقیت های فردی به شکل قابل توجهی رشد خواهدنمود. در مدت کوتاهی صنایع دستی و هنرهای مبتنی بر فرد، یک رنسانس تازه را تجریه خواهدنمود.
نوری افزود: اما تأثیرات این ویروس درحوزه محیط زیست و طبیعت بسیار جالب خواهد بود. اخیرا" یک تیم تحقیقاتی محیط زیست که شامل بیش از 50 دانشمند در زمینه محیط زیست و بیماریهای بیولوژیکی درمرکز مطالعات محیط زیست میشیگان فعالیت می نمایند متعقدند که "کرونا حیات بیولوژیک سیاره زمین را متحول خواهد کرد".
دانشمند ارشد این تیم تحقیقاتی، از کرونا بعنوان "یک تنفس عمیق" این سیاره نام برد. جایی که شاید حیات سیاره آبی به این اتفاق نیاز شدیدی داشت.
وی اشاره کرد: یک مطالعه انتشار یافته در سال 2020 نشان داد که میزان انتشار روزانه کربن جهانی در ضمن اقدامات قرنطینه در اوایل آوریل 17% کاهش یافته و می تواند منجر به کاهش سالانه انتشار کربن تا 7% شود، که این بزرگترین میزان کاهش در میزان انتشار کربن پس از جنگ جهانی دوم است این کاهش ها عموما به کاهش استفاده از حمل و نقل و کارهای صنعتی نسبت داده می شود. با وجود این، تغییرات اجتماعی ناشی از محدودیت هایش آمده و استفاده از فناوری، مانند ارتباط گسترده ازراه دور و استفاده از فناوری کنفرانس مجازی، ممکنست تاثیر پایدارتری نسبت به کاهش کوتاه مدت استفاده از حمل و نقل داشته باشد.
نوری اضافه کرد: آمار انتشار یافته از شرکت بررسی اتمسفر کوپرنیکوس، طی ارائه گزارشی اعلام نمودند که در بهمن ـ اسفند میزان انتشار ذرات ریز(PM2.5 ) نسبت به سه سال قبل کاهش قابل توجهی داشته است. طبق گفته سازمان بهداشت جهانی PM2.5 یکی از مهمترین آلاینده های هوا و موثر در سلامتی موجودات زنده محســوب می شود و در هنگام استنشاق، سیستم تنفسی را با مشکلات سلامتی جدی مواجه کرده و سبب حاد و یا بدتر شدن بیماری های مزمن و سایر مشکلات تنفسی می شوند. مقایسه تفاوت بین میانگین ماهانه فوریه 2020 و میانگین ماهانه در سال 96، 97، 98، 1399 نشانگر کاهش حدود 20 تا30% سطح PM2.5 در بخش های بزرگی از چین بوده است. گزارشات ارائه شده اعلام نمودکه بر طبق اطلاعات مشاهدات ماهواره ای. کاهش PM2.5 احیانا به سبب اقدامات مقابل گسترش COVID- 19 بوده و ممکنست تا حدودی زیادی در رابطه با کند شدن کارهای اقتصادی و حمل و نقلی باشد. گزارشات جالب دیگری در خصوص واکنش های مثبت طبیعت در دوران این بحران نشان می دهند که تغییرات بسیار مهمی در حال رخ دادن است که به بعضی از آنها می توان اشاره نمود.
وی افزود: پایتخت هند یکی از آلوده ترین شهرهای جهان است، اما آسمان آن به رنگ آبی در آمده است و خیلی از مردم می توانند برای نخستین بار کوه های هیمالایا را ببینند. در ونیز ایتالیا، آب کانال معروف و نیز بقدری شفاف شده است که به طور وضوع شنای ماهیها در آن دیده می شود. پایتخت ایران نیز یکی از شهرهای آلوده است که به لطف ویروس کووید 19 آسمـــانش این روزهای آبی دیده می شود.
وی اشاره کرد: به هر صورت درک و باور این مساله که زندگی ما کاملا "با طبیعت در تعامل است و اینکه اگر از طبیعت مراقبت نکنیم، نمی توانیم از خود مراقبت نماییم، ما را بر این خواهد داشت که با طبیعت بعنوان قویترین متحد انسانها مهربان بوده و بیش از ظرفیت تحمل محیط زیست بر آن فشار وارد نکنیم. البته باید اذعان نمودکه شرایط امیدوار کننده ایکه در طول این مدت به سبب ویروس کرونا برای محیط زیست به وجود آمده است، درمان نیست بلکه یک مسکن مقطعی است و نیاز است تا همه انسانها در تغییر سبک زندگی و کارهای اقتصادی خود بازبینی داشته و بدانند که این تاثیرات در صورت عدم توجه منجر به بازگشت باردیگر آلودگی هایی که تاحدودی کاهش داشته، خواهد شد.
رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه قریب به نیم قرن از تاریخچه روز جهانی محیط زیست می گذرد اضافه کرد: بمنظور بخشیدن چهره ای انسانی به مسائل محیط زیستی و توسعه پایدار و متوازن آن خصوصاً در کلانشهر تهران به عزمی جمعی بین نهادهای متولی سازمان حفاظت محیطزیست، سازمان جنگلها و منابع طبیعی، وزارت نیرو و مدیریت شهری، نیاز است تا ثمره و برکات تصمیمات منطبق بر اندیشه، تعهد و تخصص آنها مرهمی گردد بر مخاطرات چندین ساله محیطزیستی ناشی از فعالیت صنایع خودروسازی قدیمی ایران، کیفیت سوخت و ناوگان خودرویی فرسوده، موتورسیکلتها و انتشار مواد کربنی آنها، مدیریت پسماند و تصفیه فاضلابهای آلوده، تولید و دفع مواد پلاستیکی در طبیعت، مصرف سوختهای مازوت در نیروگاههای برق، کشاورزی سنتی با مصرف بالای آب و سموم شیمیایی و در نهایت نارسایی در ترویج و آموزش جهت کنترل آلودگیهای محیط زیستی در صنایع مختلف.
وی افزود: برای فراخوانی همگانی برای احقاق حقوق شهروندی در حوزه حفاظت از محیط زیست. از همه همکاران عزیز و ارجمند تقاضا دارم در ضمیر بیدار خود خردورزند که ابعاد کلیدی در رفع این قبیل مشکلات محیطی در شهرمان چیست؟ در پاسخ بایدگفت: نگاه به مسئله ی آب و هوا، نگاه به مسئله ی دود و غبار، نگاه به مسئله ی جنگلها، نگاه به مسئله ی هوای سالم، آب سالم و محیط زیست سالم نگاه های اصلی است و مسئولان کشور و مدیران شهری برای نجات از تضییع خسارت بار منابع حیاتی و طبیعی و ضایع شدن درخت، آب و خاک، مکلف به توجه و برنامه ریزی دقیق، مدیریت صحیح و جدیت در کار می باشند.

منبع:

1399/03/18
14:05:17
5.0 / 5
2757
تگهای خبر: آب , آتش , آلودگی , آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک