رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسلامشهر:

فاضلاب تصفیه شده در بحران آبی یك فرصت است

فاضلاب تصفیه شده در بحران آبی یك فرصت است خرید و فروش حیوان خانگی: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسلامشهر ضمن بیان اینكه یكی از معضلات بزرگ این شهرستان عدم بهره برداری نهایی از تصفیه خانه فاضلاب های شهری است، تصریح كرد: فاضلاب تصفیه شده به پس آب قابل استفاده برای آبیاری فضای سبز و اراضی كشاورزی و در بحران بی آبی یك فرصت است.الهه بیگی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه ورود فاضلاب شهری به اراضی کشاورزی مشکلات بهداشتی و زیست محیطی بسیاری به همراه دارد، خاطرنشان کرد: فاضلاب های اسلامشهر بخصوص فاضلاب مربوط به آشپزخانه یا حمام خانه ها در بافت قدیمی و فرسوده شهرستان هنوز وارد جوی یا کانال های آب سطحی شهر می شود که ایجاد آلودگی در خاک و منابع آب زیرزمینی را به دنبال دارد.

وی اضافه کرد: واحدهای صنعتی بزرگ مقیاسی که طی فرایند تولید، پساب صنعتی تولید می کنند یا تعداد زیادی پرسنل دارند احتیاج به تصفیه خانه فاضلاب دارند این درحالیست که در شهرستان اسلامشهر حدود ۴۵ تصفیه خانه فعال مربوط به شرکت های بزرگ مقیاس وجود دارد و مشکل خاصی به لحاظ تصفیه خانه و فاضلاب ندارند البته گاهی امکان دارد گرفتار مشکلاتی شوند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسلامشهر با اشاره به اینکه طرح اگو شهری (نصب و اتصال به انشعاب فاضلاب شهری) تا حدودی در این شهرستان اجرا شده و از مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب مرکزی اسلامشهر هم بهره برداری صورت گرفته است اظهار نمود: این طرح به بهره برداری نهایی نرسیده اما با تکمیل تمام مدول های تصفیه خانه مرکزی این معضلات مربوط به فاضلاب هم حل خواهد شد.

بیگی یکی دیگر از معضلات زیست محیطی شهرستان اسلامشهر را تخلیه نخاله های ساختمانی برشمرد و اظهار داشت: متاسفانه جایگاه مخصوص دفع نخاله های ساختمانی در شهرستان اسلامشهر وجود ندارد که دارای شرایط زیست محیطی هم باشد. ازاین رو نخاله های ساختمانی که در خود این شهرستان تولید می شود جایگاه مخصوصی برای دفع ندارد. با این وجود کامیون های حمل نخاله های ساختمانی وارد شهرستان اسلامشهر می شوند و نخاله هایی که از شهرستان های اطراف بخصوص تهران به همراه آورده اند را به صورت غیر مجاز در حاشیه هر خیابانی رها می کنند.

وی در ادامه درباره اقدامات صورت گرفته در این حوزه اظهارکرد: مکاتباتی با بخشداری ها و شهرداری های شهرستان اسلامشهر کرده ایم تا طبق ماده ۷ قانون مدیریت پسماند با این متخلفین برخورد کنند. از آغاز سالجاری تابحال پرونده سه راننده متخلف را به مراجع قضایی ارجاع کرده ایم و در حال پیگیری هستیم.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسلامشهر در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا موردی از تخلف تخلیه پسماندهای بیمارستانی در این شهرستان مشاهده شده است، اظهار نمود: گزارش هایی در فروردین ماه در خصوص تخلیه پسماندهای پزشکی سایر شهرستان ها در اسلامشهر دریافت کردیم اما طبق گشت و پایش های شبانه ای که با همکاری اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری انجام دادیم، نتوانستیم صحت این گزارش ها را در شهرستان اسلامشهر تایید نماییم و تصاویر ارسال شده از پسماندهای بیمارستانی تخلیه شده مربوط به جاده وهن آباد رباط کریم بودند که با پیگیری های انجام شده از جانب مسئولان ذیربط جمع آوری شدند.

وی افزود: دو اقدام جهت جلوگیری از بروز مسائل مربوط به انتشار ویروس کرونا در انجام دادیم؛ نخست با دو بیمارستان فعال شهرستان اسلامشهر که تنها یکی از آنها پذیرای بیماران کرونایی بود مکاتباتی انجام دادیم و ضمن تاکید بر ضرورت رعایت موارد بهداشتی در زمینه مدیریت پسماند، از آنها درخواست کردیم تا تذکرات لازم را به پرسنل هم بدهند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسلامشهر با اشاره به اینکه با تمام شرکت های بزرگ مقیاس این شهرستان و واحدهای صنعتی که به خاطر تعداد پرسنل زیاد، دارای کلینیک یا درمانگاه هستند هم مکاتباتی صورت گرفته شد، اظهار نمود: از این واحدها و شرکت های صنعتی در خواست کردیم تا نکات بهداشتی همچون تعبیه سطل های پدالی جداگانه برای ماسک و دستکش را اعمال و رعایت نمایند همینطور با شهرداری ها و بخشداری های شهرستان اسلامشهر در زمینه رعایت نکات بهداشتی در زمان جمع آوری پسماندهای عادی شهر که در شرایط کنونی پسماند ویژه محسوب می شوند، مکاتباتی انجام دادیم.

بیگی در انتها اظهار داشت: طی سه ماه ابتدای سالجاری باوجود تمام شرایط خاص مربوط به ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی، دورکاری و کاهش ظرفیت حضور پرسنل تابحال ۲۱۶ مورد پایش از واحدهای صنعتی و خدماتی انجام داده و به ۶۲ واحد اخطاریه ابلاغ کرده ایم. ۱۷ مورد هم نمونه برداری از پساب خروجی تصفیه خانه های واحدهای صنعتی، آب دو رودخانه فصلی سالور و کن و کانال آب کشاورزی نواب صفوی داشتیم تا مطمئن شویم آب مورد استفاده کشاورزان دارای استانداردهای زیست محیطی لازم است همینطور مجبور به پیگیری قضایی ۱۲ واحد شدیم.

منبع:

1399/04/05
21:05:08
5.0 / 5
2725
تگهای خبر: آب , آلودگی , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک