انتقاد یك كارشناس محیط زیست از مداخله فیزیكی در تالاب ها

انتقاد یك كارشناس محیط زیست از مداخله فیزیكی در تالاب ها به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به دنبال اعلام بازگشایی دیواره خاكی (دایك) جنوب كوه خواجه برای آبگیری قسمت های جنوبی تالاب هامون، یك كارشناس محیط زیست اظهار داشت: مداخله فیزیكی در هرتالابی كار درستی نیست و سبب فشارهایی از گروه های ذینفع به متولیان حفاظت و مدیریت تالاب ­ها می شود.محمد حسین بازگیر در گفت و گو با ایسنا اظهارکرد: به دنبال وقوع یک دهه خشکسالی و کاهش سیلاب­ های ورودی به منطقه سیستان و عدم تامین حقابه تالاب هامون، در سال های گذشته به منظور حفظ آب در مدت زمان بیشتر در اطراف کوه خواجه که یکی از مناطق تفریحی و صیادی سیستان است دیواره خاکی ( دایک) راه اندازی شد.

وی افزود: با راه اندازی دایک، بخش شمالی تالاب هامون هیرمند از بخش جنوبی آن جدا شد و آب ورودی به تالاب به مدت بیشتری پشت این دیوار دراراضی محدودی باقی ماند اما بخش جنوبی دایک به دلیل عدم آب­گیری به مرور زمان خشک و با از بین رفتن پوشش گیاهی، منطقه به یکی از کانون­ های تولید گردوغبار تبدیل شد که تهدیدی جدی برای جوامع محلی و روستاییان شمال استان محسوب می­ شد و محور زابل – زاهدان را به شدت تحت تاثیر قرار می داد.

بازگیر با اشاره به بارش های مناسب دو سال گذشته و افزایش نسبی سیلاب­ های ورودی به تالاب اظهار داشت: نتیجه بررسی­ های انجام شده توسط کارشناسان و متخصصان محیط زیست نشان داد که با حذف بخشی از دایک و با هدایت آب به مناطق پایین دست سطح وسیعی از عرصه­ های تالاب که در سال­های گذشته خشک بود، آب­گیری خواهد شد.

این کارشناس محیط زیست افزود: امسال بخش­ هایی از دایک تخریب شد تا آب به مناطق پایین دست تالاب نفوذ کند که با ورود آب به این اراضی و احیای پوشش گیاهی گامی اساسی در مهارگرد و غبار برداشته شد.

وی با توضیح اینکه حفظ و احیای تالاب­ ها به مشارکت و حمایت جوامع محلی نیاز دارد، اظهار داشت: راه اندازی دایک سبب بروز تعارضاتی میان بهره برداران همچون صیادان با دامداران وعشایر شده است. صیادان حامی دایک بودند چونکه برای تردد قایق­ ها و پرورش ماهی به عمق زیاد آب تالاب نیاز داشتند و از سویی دیگر زندگی دامدارها وعشایر وابسته به مراتع بود که هر چه سطح وسیع­ تری از عرصه آب­گیری می­ شد پوشش گیاهی غنی تر می شد.

این کارشناس محیط زیست افزود: در مجموع این تعارض منافع بهره­ برداران چه در راه اندازی دایک و چه در حذف آن، تبعاتی برای سازمان حفاظت محیط زیست به همراه داشت که اگر این مداخله در ابتدا نبود شاید به نفع تالاب بود و بهترین اتفاق این است که تحت هیچ شرایطی مداخله فیزیکی در حریم بستر تالاب­ ها صورت نگیرد.

بازگیر با تاکید به اینکه مداخله فیزیکی در هرتالابی کار درستی نیست و سبب فشارهایی از گروه های ذینفع به متولیان حفاظت و مدیریت تالاب ­ها می شود و طبیعت بهترین نوع مدیریت برای وضعیت آب را اعمال می­ کند، اظهار داشت: در تالاب هامون مناطقی وجود دارد که به اصطلاح محلی «چونگ» گفته می شود. «چونگ ­ها» گودی­ های طبیعی است که در روزهای کم آبی پر از آب می­ شده است و در دوران ترسالی با سر ریز بخشی از آن حجم وسیعی از تالاب آب­گیری می شد و به مرور تمامی بخش­های تالاب به هم می­ پیوستند.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به وضعیت تالاب هامون در دهه های اخیر اظهارکرد: سیلاب­ های سال های ۶۹ و ۷۰ سبب بروز تغییراتی در مسیرهای اصلی و طبیعی آب­گیری تالاب هامون شده بود که با طغیان رودخانه سیستان بخش انتهایی آن به صورت مستقیم به سمت مناطق گودتر تالاب منحرف شده و به مرور با عمیق­ تر شدن بستر این مسیر جدید شاخه­ های انتهایی روخانه ازجمله افضل­ آباد، ادیمی و لورگ باغ که مسیر اصلی آب­گیری تالاب و آب رسانی به نی­زارها بودند دیگر قابل استفاده نبودند.

بازگیر در انتها اظهار داشت: شاخه های فرعی و انشعابات آن­ ها نیز که نهر­های توزیع کننده آب به سطح تالاب و مسیرهای ورودی به تالاب بودند و به «رونگ » معروف هستند، مسدود و بلا استفاده شده بود که درسال­ های اخیر اداره کل استان مبادرت به لایروبی این انهار و هدایت سیلاب­ ها به بخش­ های مختلف تالاب هامون کرد و به دنبال آن امسال شاهد آب­گیری سطح وسیعی از تالاب و احیای نی­زارها بوده ایم.

منبع:

1399/04/18
14:09:54
5.0 / 5
2915
تگهای خبر: آب , بارش , پوشش گیاهی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک