هزینه تست كرونا در بخش خصوصی

هزینه تست كرونا در بخش خصوصی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیركل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت ضمن تاكید بر عدم پرهیز از رجوع خودسرانه افراد به آزمایشگاه ها جهت انجام تست تشخیص كرونا، هزینه های انجام تست PCR و سرولوژی در آزمایشگاه های خصوصی را اعلام نمود و اظهار داشت: البته در مورد كووید ۱۹ نمی توان نتایج را در تست سرولوژی به صراحت تفسیر كرد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دکتر سمیعی در نشستی ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران از استودیو سلامت وزارت بهداشت، بر اهمیت فاصله گذاری فیزیکی در رجوع مردم به آزمایشگاه ها تصریح کرد و با اشاره به تجمع روزانه افراد در آزمایشگاه ها اظهار داشت: مهم می باشد که این شرایط در محیط کار هم اجرا شود تا مردم به ویروس کرونا مبتلا نشوند.
با تجویز نابجای تست کرونا، فشار اقتصادی به مردم وارد نکنیدخودسرانه برای تست کرونا اقدام نکنیدوی در ادامه با اشاره به اینکه شکایات گوناگونی در ارتباط با بالا بودن هزینه آزمایش های تشخیصی کرونا در آزمایشگاه های خصوصی عرضه می شود، اظهار داشت: در این رابطه دستورالعمل های وزارت بهداشت مشخص است و ما امیدواریم با تجویز بی جا، فشار اقتصادی به مردم وارد نشود. آزمایش هایی که برای تشخیص کرونا انجام می شود شامل تست پی سی آر و... باید در آزمایشگاه هایی باشد که مجوز دانشگاه مربوطه و وزارت بهداشت را دریافت کرده باشد. ما به تازگی متوجه شدیم برخی بدون مجوز، مبادرت به نمونه گیری می کنند و حتی برخی که مجوزهایی دریافت کرده اند تقلب هایی را صورت می دهند که باید دانشگاه ها بر این مورد نظارت کنند. مردم هم در نظر بگیرند که خودسرانه به آزمایشگاه ها رجوع نکنند و تنها با نظر و تشخیص پزشک به آزمایشگاه بروند.
هزینه آزمایش سرولوژی و مولکولی کروناسمیعی اضافه کرد: در چندین مصاحبه که در صداوسیما انجام شد دیدم که مسئولین برخی آزمایشگاه ها در حال جا انداختن تعرفه هایی در ذهن مردم هستند که ضرورتی ندارد. هزینه آزمایش های سرولوژی حدودا بین ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان باشد؛ در حالیکه گاهی شنیده می شود این هزینه به بیشتر از ۱۰۰ هزار تومان هم در بعضی مقاطع رسیده است. همینطور در مورد تست تشخیصی مولکولی هم هزینه ها در بخش خصوصی ۵۸۶ هزار و ۵۰۰ تومان است و در بخش دولتی هم در صورتیکه با تشخیص پزشک صورت گیرد به شکل مجانی خواهد بود. نکته بسیار مهم آن است که تشخیص تست سرولوژی کاری بسیار دقیق است که به تبحر کافی نیاز دارد.
وی اضافه کرد: در مورد قیمت گذاری ها بر انجام تست، بخش درمان نیروهای مسلح مبادرت به تعرفه گذاری بر مبنای دفتر ارزش های نسبی کرده است و این تست در آن بخش با ۵۵ هزار تومان انجام می شود، اما نباید اجازه بدهیم که این تعرفه به شکل کلی جا بیفتد.
وی با تاکید بر اینکه هیچ اقدامی به اندازه جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس نمی تواند موثر باشد، اظهار داشت: در این صورت کار به آزمایشگاه ها نخواهد رسید. البته باید در نظر بگیریم کاربرد آزمایشگاه و سختی کار در آن در شرایط قرنطینه و شرایط بازگشایی ها متفاوت می باشد. بعد از بازگشایی ها تقاضای مردم برای انجام تست های آزمایشگاه هایی افزایش می یابد. از همکاران آزمایشگاهی خود می خواهیم در صورتیکه پیشنهاداتی برای کاهش هزینه های بخش آزمایشگاهی چه برای مردم و چه برای خود آزمایشگاه دارند، به ما عرضه کنند.
الزامات رفتن به آزمایشگاه هاارایه مجوز به ۷۰ آزمایشگاه خصوصی برای تست pcrوی با تاکید بر اینکه افراد هنگام رفتن به آزمایشگاه ها حتما باید ماسک به همراه داشته باشند و نظافت دست ها و فاصله گذاری فیزیکی را رعایت نمایند، خاطرنشان کرد: همکاران من در آزمایشگاه ها جزو افرادی هستند که برای تأمین وسایل حفاظت فردی آنها باید بیشتر فکر شود و از مسؤلان می خواهم در این رابطه کمک کنند. حدودا ۷۰ آزمایشگاه خصوصی داریم که با رفتن به دانشگاه ها مجوزها را برای انجام تست پی سی آر دریافت کردند، اما متأسفانه برخی انجام تست را به یک تبلیغ برای خود تبدیل نموده اند و وقتی چنین اتفاقی می افتد سامانه ای نیست که در اسرع وقت به ما مبحث را اعلام کند و ما زمانی متوجه تخلف می شویم که یا آزمایشگاه دیگری از آزمایشگاه خاطی شکایت کرده باشد یا مردم شکایات خویش را به ما اعلام کنند.
برخورد با تعرفه های نامتعارف تست کروناسمیعی در ادامه سخنان خود در مورد انجام تست های سرولوژی کرونا تاکید کرد: این تست ها بی ارزش نیستند، اما به اندازه کیت های تشخیصی تست هایی که در مورد هپاتیت ب و اچ آی وی قاطع هستند، کاربرد ندارند. استفاده نادرست از این تست ها ممنوع می باشد و در صورتیکه تعرفه ها دراین زمینه رعایت نشود باید با آزمایشگاه خاطی برخورد شود. دو تست IGM و IGG وجود دارد که سیستم ایمنی بدن در نخستین مقابله با ویروس مولکولی می سازد که تا یک هفته قابل اندازه گیری است و این بعنوان IGM شناخته می شود و در صورتیکه مثبت باشد نشانگر این است که بیمار در مراحل حاد خود قرار دارد. سپس این ملکول روی IGG سوییچ می شود. این در حالی است که در مورد کووید ۱۹ نمی توان نتایج را در تست سرولوژی به این صراحت تفسیر کرد. این بیماری ناشناخته است و باید صبر نماییم که بدانیم کدام آزمایش سرولوژی می تواند برای ما موثر باشد.
چالش کاربرد غیرضروری تست سرولوژی در کروناوی اضافه کرد: چندین بار از انجمن های آزمایشگاهی و نظام پزشکی دعوت کرده ایم و از آنها خواسته ایم که حتی اگر مشکلات اقتصادی دارند برخی کارها را انجام ندهند. هم اکنون ما گرفتار کاربرد غیرضروری آزمایش سرولوژی شده ایم. البته بدون پژوهش اطلاعات ما زیاد نخواهد شد. ماجرای تمایل به سمت تست های سرولوژی هم برای کاربرد متفاوتی به اسم گواهی سلامت بود و ما هنوز امیدواریم تست هایی پیدا شود که بتوانیم از آن استفاده نمائیم و بیماری را مدیریت نماییم. دقت کنید که برد در این زمانه با کسی است که بتواند بهترین راه برای بازگشت نیروها به کار را پیدا کند. هر کشوری فاصله خودش را با بازگشت ایمن به کار به هر روشی که به صلاح باشد، کوتاه می کند و در این صورت می تواند برنده باشد آن هم به شرطی که با پرداخت هزینه کمتر بتوانیم موفق باشیم.
سمیعی مجدا درباره تعرفه مصوب تست های سرولوژی خاطرنشان کرد: بعضی از فرآیند تدوین تعرفه به این شکل است که زمانی که خدمتی ضروری تشخیص داده شود، برپایه هزینه تمام شده ای که دارد تعرفه آن تعریف می شود. وزارت بهداشت و شورایعالی بیمه سلامت صلاحیت تصویب این تعرفه را ندارند. یعنی اگر تعرفه ای پیشنهاد شود تا زمانی که هیأت دولت تصویب نکند، تعرفه قانونی نخواهد بود. دراین زمینه در مورد آزمایش های سرولوژی یک کد، مشخص شده است که نشان داده است هزینه آزمایش حدود ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان است و زمانی که هزینه تمام شده کیت آزمایش سرلوژی کووید ۱۹ را برآورد کردیم تولیدکننده اعلام نمود که هزینه او بین ۱۷ تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان است. البته در آن زمان تنها یک تولیدکننده داشتیم اما در این فاصله چند تولیدکننده دیگر هم بازار وارده شده اند. حالا تعرفه آزمایش های سرولوژی در راه تصویب نهایی و پیشنهاد به هیأت وزیران است و اگر رقابت در جامعه اتفاق بیفتد و قیمت کیت برای تولیدکننده کاهش پیدا کند، با این تعرفه هم می تواند عرضه خدمات را انجام دهد. چیزی که وزارت بهداشت هم اکنون ابلاغ کرده است کد ۸۰۳۷۲۰ کتاب ارزش نسبی است و بخش خصوصی هم باید هزینه حدود ۲۹ هزار تومان را برای این آزمایش دریافت کند.
وی اضافه کرد: یکی از آزمایشگاهی ها از آزمایش سرولوژی در صداوسیما تعریف زیادی کرده است، اما واقعیت این است که تست سرولوژی این طور نیست و بر روی تشخیص بیماری موثر نخواهد بود. تست های مولکولی یا پی سی آر هم در بهترین شرایط امکان دارد در ۷۰ درصد موارد جواب مثبت بدهند.
سمیعی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه مبارزه با کرونا یک مبارزه حاکمیتی است و همه باید تابع دستورات وزارت بهداشت باشند، اظهار داشت: هزینه های این بیماری به صورت کلی بالاست و این در حالی است که یک آزمایش زمانی که منفی می شود شاید تا ۱۰ دقیقه صحت داشته باشد و بعد از آن امکان دارد فرد مبتلا به ویروس کرونا باشد و همین عدم قطعیت در نتایج هست که سبب اضطراب مردم و افزایش تقاضای مردم برای دادن تست می شود، اما باید بدانند که تنها با رفتن به آزمایشگاه های دارای مجوز آن هم با تشخیص پزشک می توانند پاسخ مناسب تری بگیرند.
احتمال منفی بودن تست سرولوژی مبتلایان کم علامت یا بی علامتوی در ادامه توضیحات خود درباره آزمایش های سرولوژی تاکید کرد: این آزمایش واکنش سیستم ایمنی بدن به بیماری را نشان داده است و در صورتیکه بخواهد پاسخ مناسبی داشته باشد باید حداقل یک هفته از زمان بیماری گذشته باشد و در صورتیکه بخواهیم آزمایش مثبت از فرد مبتلا داشته باشیم شاید حتی لازم باشد تا یک ماه هم صبر نماییم. این در حالیست که در افرادی که به شکل کم علامت یا بی علامت به بیماری مبتلا می شوند امکان دارد آزمایش سرولوژی منفی باشد. آزمایش سرولوژی جهت بررسی های اپیدمیولوژی استفاده می شود و تفسیر آن هم باید توسط فردی متبحر صورت بگیرد.
سمیعی همینطور درباره تأمین کیت های تشخیص ویروس کرونا اظهار داشت: این کیت ها مانند کیت های قبلی که برای سایر بیماری ها استفاده می شد، تأییدیه های نهایی ندارند، اما چاره ای هم نداریم جز استفاده از آنها. پس مجبور به عرضه مجوز هستیم تا کیت ها قابلیت خرید و فروش داشته باشند، اما مردم نباید به این کیت ها دل ببندند و فکر کنند با انجام آزمایش در مقابل بیماری مصون خواهند بود.
170 آزمایشگاه مجاز به انجام تست کروناوی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه هم اکنون بیشتر از ۱۸۰ آزمایشگاه داوطلب عرضه خدمات هستند، خاطرنشان کرد: ۷۰ آزمایشگاه در بخش خصوصی، ۸۰ آزمایشگاه زیر نظر وزارت بهداشت و دانشگاه ها و برخی از آزمایشگاه ها هم مربوط به سایر دستگاه ها هستند که این آزمایشگاه ها آزمایش پی سی آر را انجام می دهند. از این ۱۸۰ آزمایشگاه ذکر شده ۱۷۰ آزمایشگاه مجوز دارند. طریقه دریافت مجوز هم به این صورت است که آزمایشگاه مورد نظر درخواست خویش را برای انجام آزمایش پی سی آر به دانشگاه تحت پوشش خود عرضه می دهد و بعد از بررسی های صورت گرفته و تأیید انستیتو پاستور مجوز انجام این تست در آزمایشگاه داده می شود.
لزوم افزایش ظرفیت انجام تست کرونا در آزمایشگاه هاوی افزود: هم اکنون در حال تدوین دستورالعمل هایی هستیم که از این طریق ظرفیت بخش خصوصی را برای انجام این آزمایش ها افزایش دهیم. ما حدود ۲۸ تا ۳۰ هزار تست در روز ظرفیت انجام آزمایش را داریم، اما باید این عدد ارتقا پیدا کند؛ چون که در پاییز با همزمانی آنفولانزا و کووید ۱۹ روبرو خواهیم بود. پس باید ظرفیت های ما افزایش یابد. آزمایش قطعی تشخیص کرونا پی سی آر است و این اهمیت بسیار زیادی دارد که کسی که نمونه گیری و آزمایش را انجام می دهد مهارت کافی داشته باشد. کیت هایی که استفاده می شود عموما تولید داخلی هستند. ازاین رو در انستیتو پاستور امتحان می شوند و سپس در آزمایشگاه ها استفاده می شوند. اگر هر شکایتی برای کیت ها وجود داشته باشد رسیدگی به سرعت صورت خواهد گرفت. آزمایش سرولوژی هم کاربرد محدودی در تعیین وضعیت افراد مبتلا شده و همینطور تعیین وضعیت جامعه خواهد داشت.
سمیعی اضافه کرد: هم اکنون دو مطالبه در وزارت بهداشت شروع شده است که جهت بررسی اپیدمیولوژی انجام می شود که ارزش آزمایش های انجام شده را در برمی گیرد و دیگری مطالعه دیگری است که از روی آن متوجه می شویم وضعیت استان های کشور در مقابله با ویروس کرونا به چه شکل است.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره تغییرات در انجام تست ها در مراجعات خانوادگی یا گروهی بیان کرد: با افزایش شدت بیماری و ابتلای بیشتر مردم، ظرفیت آزمایشگاه های ما هم تحت تاثیر قرار گرفته است و این اصلا جای تعجب ندارد که زنجیره تأمین گرفتار مشکل شود. با دستور معاونت درمان فعلا تنها افرادی که نیازمند به انجام آزمایش هستند، آزمایش را انجام می دهند و آنها در اولویت قرار خواهند گرفت. اندیکاسیون ها در این مورد بسیار وسیع اند. مثلا اگر در محل کار تعریفی از مواجهه نزدیک میان افراد داشته باشیم، امکان دارد ملاک انجام آزمایش میان فرد مبتلا و سایرین متفاوت باشد. این مورد بنا به تشخیص پزشک صورت می گیرد، اما زمانی که ظرفیت آزمایشگاهی محدود باشد باید تعادل را برقرار نماییم. برای این مورد سازمان جهانی بهداشت هم کشورها را به ایجاد تعادل تشویق می کند و اعلام می کند کسانی که در بیمارستان ها بستری هستند در اولویت اول انجام آزمایش قرار دارند. اولویت دوم گروه های پزشکی هستند که در رابطه با افراد بیماری قرار دارند و گروه سوم گروهی هستند که نخستین فرد در یک خانه، پادگان و یا سایر جاهایی حضور داشتند که افراد زیادی در تعامل با آنها بودند.
وی اضافه کرد: سازمان بهداشت جهانی اعلام می کند اگر نفر اول با آزمایش مثبت شناسایی شد تمام افراد علامت داری که با وی در ارتباط بودند باید بدون انجام آزمایش وارد فاز ایزولاسیون شوند و بهتر است متقاعد شوند که در این فاز قرار گیرند تا زنجیره انتقال قطع شود. در مورد افراد بدون علامت هم باید با رعایت پروتکل های بهداشتی و زدن ماسک در محل کار حاضر شوند.
سمیعی درباره شرایط انجام دورکاری در ادارات و سازمان ها خاطرنشان کرد: در سازمانی که دورکاری مبنا قرار می گیرد بهترین کار این است که مسئول آی تی تحت کنترل مداوم پزشکی قرار می گیرد، چونکه او کسی است که حضورش اهمیت زیادی در حفظ انجام دورکاری برای سایر افراد خواهد داشت و ازاین رو حتی این افراد اگر بدون علامت هم آزمایش بدهند آن مجموعه پول خویش را هدر نداده است. البته سیاست ها در مجموعه های مختلف متفاوت می باشد. مثلا در کارخانه ها امکان دارد افراد صرفاً با علامت های خود مورد بررسی قرار گیرند و مانیتورینگ علامتی صورت گیرد.
با نمونه گیری در منزل موافق نیستیموی در پاسخ به سوال ایسنا درباره انجام آزمایش های تشخیصی کرونا در منازل و با اپلیکیشن ها بیان نمود: خیلی وقت ها دیده ایم که در این شرایط نتیجه به شکل مساعدی به دست نیامده است. استفاده از اپلیکیشن ها و تشویق مردم به دادن تست سبب موازی کاری با وزارت بهداشت می شود آن هم در شرایطی که اطلاعات آنها به دست ما نخواهد رسید. ما با این کار آزمایشگاه ها و نمونه گیری در منزل موافق نیستیم، اما در شرایطی که فردی توانایی حضور در آزمایشگاه را نداشته باشد و پرخطر بوده، با تشخیص پزشک انجام موردی این آزمایش ها مشکلی ندارد.
سمیعی در پاسخ به این پرسش که آیا رفتار ویروس تغییر داشته است و آیا از روی سطوح به افراد دیگر منتقل می شود یا خیر، بیان نمود: نظرات در مورد نحوه انتقال ویروس در حال تکمیل شدن است و یکی از دلایلی که سبب می شود نظرات متفاوت شنیده شود، این است که مردم اجازه زندگی نرمال ندارند. به نظر نمی رسد رفتار مردم در استان های مختلف متفاوت باشد، اما می بینیم که شرایط در بعضی استان ها متفاوت می باشد. در مورد انتقال از سطوح هم همه چیز بسته به شرایط فیزیکی محیط دارد، اما ما تمهیداتی را اندیشیده ایم تا در آزمایشگاه ها ریسک انتقال ویروس کاهش پیدا کند.
نگران پاییز هستیمسمیعی با بیان این که ارزیابی ها نشان داده است هزینه تست مولکولی می تواند کمتر از موارد اعلام شده باشد، اظهار داشت: مدتی است که فقط از کیت های تولید داخل مولکولی استفاده می نماییم. دراین زمینه هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت در حال برگزاری یک مناقصه است که به صورت زمان بندی شده نیاز شبکه آزمایشگاهی کشور را تأمین کند. تلاش ما همواره بر این است که نیازمان به خارج از کشور کاهش پیدا کند. ما همچنان نگران شهریور و مهر هستیم که می توانیم نیازهای کشور را تأمین نماییم یا خیر. به محض این که تلاشمان برای حل مشکلات صورت می گیرد تحریم های بانکی زنجیره تأمین را گرفتار مشکل می کنند.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که با وسعت گرفتن انجام آزمایش ها بعد از انتشار کرونا استهلاک دستگاه ها در آزمایشگاه بالا رفته است، اظهار داشت: این در حالیست که هزینه تأمین دستگاه ها هم بسیار افزایش یافته است. در طول تاریخ این میزان آزمایش مولکولی انجام نشده بود.
اهمیت کیت های دوگانه آنفلوآنزا و کرونا برای پاییز و زمستانسمیعی در پاسخ به سوالی درباره امکان تولید کیت های تشخیصی همزمان آنفلوآنزا و کووید 19 اظهار داشت: اگر نتوانیم تکلیف آنفلوآنزا و کووید 19 همزمان با هم در یک تست مشخص نماییم در شهریور و مهر گرفتار چالش خواهیم شد. اگر امروز آزمایشگاهی روزانه 100 یا 200 تست کرونا انجام می دهد در آن زمان امکان دارد به نصف ظرفیت خود برسد یک روش چند آزمایشی وجود دارد که نمونه در یک لوله قرار می گیرد و برای انجام هر دو آزمایش استفاده می شود که باید به شکل صنعتی تولید شده و از اعتبار آن و نتایجش اطمینان حاصل نماییم. در این روش آزمایشگاه ها استخراج نمونه را یک مرتبه انجام می دهند و به دنبال دو عامل می گردند. دو مرکز مراحل اولیه این کار را انجام دادند و خوش بین هستیم این مورد صنعتی شود که تا دو ماه آینده چالش کمتری دراین زمینه داشته باشیم. ما از روز اول که تولیدکنندگان و محققان را برای تولید کیت تشخیصی کرونا دعوت کردیم به آنها اعلام کردیم که در شهریور و مهر منتظر کیت های دو گانه آنفلوآنزا و کووید 19 هستیم و خوش بین هستیم که این کیت ها تا شهریور ماه به دست ما خواهند رسید.
میزان صحت تست های تشخیصی کروناوی درباره میزان صحت نتایج در تست های تشخیصی کرونا اظهار داشت: خیلی اوقات این بیماری شبیه به سرماخوردگی ظاهر می شود و این که تا چه میزان جواب آزمایش می تواند مطمئن باشد به بازه زمانی انجام تست، نحوه نمونه گیری، تبحر فردی که نمونه می گیرد و... بستگی دارد. حالا در مراکز دانشگاهی ما تا 40 تا 50 درصد موارد پاسخ ها مثبت هستند. اما در مواردی که تست به صورت غیر ضروری انجام می شود امکان دارد جواب های منفی زیادی داشته باشیم.
سمیعی همینطور در پاسخ به سوالی درباره تست های تشخیصی زودرس سرطان دهانه رحم اظهار داشت: در این مورد برنامه های خوبی داشتیم که با بوجود آمدن ماجرای بیماری کرونا برنامه هایمان تحت تأثیر قرار گرفتند. در صورتیکه واکسیناسیون HPV به خوبی انجام گیرد احتیاج به تست تشخیص سرطان دهانه رحم کاهش می یابد و در زمانی که موفق به گسترش پوشش واکسیناسیون نشویم، باید به سراغ این تست بیاییم. انجام این تست بسته به میزان هزینه ای که انجام می شود می تواند 5، 7 تا 10 سال زودتر تشخیص سرطان دهانه رحم را انجام دهد.
2 آزمایشگاه متخلف در تهران تعزیراتی شدندوی در پاسخ به سوالی در مورد تخلفات صورت گرفته در آزمایشگاه ها و با اشاره به ورود جدی به این مورد بیان نمود: دراین زمینه آماری نداریم. چیزی که تابحال اطلاع دارم حداقل در تهران دو آزمایشگاه بدون مجوز فعالیت می کردند که تعزیراتی شدند. ما نمی خواهیم آبروی آزمایشگاه ها را ببریم؛ چون که بسیاری از آزمایشگاه ها در این شرایط و زیر فشارهای اقتصادی فعالیت مناسبی خواهند داشت. برپایه دستور دکتر رئیسی- معاون بهداشت- آماده می شویم برای انجام 30 هزار تست در روز که این به معنای انجام 900 هزار تست در ماه است. مردم هم در صورتیکه تخلفاتی را دیدند می توانند شکایات خویش را به سامانه 190 اطلاع دهند. اما اولویت اول برای رسیدگی به این موضوعات معاونت درمان هر دانشگاه است.
سمیعی با اشاره به این که آزمایشگاه ها بعد از انجام تست، مشاوره ای به بیمار نمی دهند و وظیفه شان هم این نیست، اظهار داشت: اگر کسی کاندید انجام آزمایش شود آن زمان به او اعلام می شود تا زمان اعلام نتایج آزمایش در قرنطینه بماند. در هر جایی که ظرفیت نمونه گیری بیشتر از ظرفیت آزمایشگاه بود با کندی در جواب دهی رو به رو شدیم در حال حاضر استاندارد ما برای اعلام نتیجه آزمایش 48 ساعت است که امکان دارد تا 72 ساعت هم افزایش پیدا کنند، اما در بعضی دانشگاه ها دیدیم که این تاخیر حتی به 7 روز و 10 روز هم کشیده شد. حتی در بازدیدهایی که داشتیم متوجه شدیم پاسخ های آزمایش در سیستم بیمارستان مربوطه ثبت شده و مورد استفاده قرار می گیرد، اما از آن جا که با کمبود نیروی کار رو به رو بودند، این نتایج در سیستم ما در وزارت بهداشت قید نشده بود و به این شکل به ما اعلام می کردند که حتی تا 50 هزار پاسخ تست در دسترس مان است، اما زمان ثبت آن در سیستم را نداریم.
زمان بازگشت به کار بهبودیافتگان کروناوی درباره شرایط بازگشت به کار بهبود یافتگان کرونا اظهار داشت: نظرات متفاوتی دراین زمینه اعلام می شود مثلا CBC آمریکا نظرات خویش را دارد اما با گذشت 10 تا 14 روز بعد از بروز بیماری فرد می تواند بدون انجام آزمایش مجدد در محل کار خود حاضر شود، آن هم به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک.
سمیعی با تاکید بر این که نمونه گیری کووید 19 از کودکان خیلی سخت خواهد بود، تصریح کرد: اگر کودکی مبتلا به کووید 19 باشد و پزشک ظن قوی نسبت به وجود بیماری در کودک داشته باشد با در نظر گرفتن علائم دیگر او را جزو موارد محتمل بیماری کووید 19 قلمداد می کنند.
ماجرای حواشی تست کرونا فوتبالیست هاسمیعی درباره حواشی که در مورد انجام تست کرونای فوتبالیست ها صورت گرفت اظهار نمود: این مورد هم جزو چالش های بازگشت به کار شمرده می شود. بیمارستان مسیح دانشوری یکی از بهترین آزمایشگاه های کشور دراین زمینه است. در مورد تست فوتبالیست ها برخورد منافع یا تضاد منافع سبب زیر سوال رفتن نتایج شد. اما بدانیم که اقداماتی که بیمارستان مسیح دانشوری انجام داد همان اقدامی است که برای همه مردم انجام می دهند مبحث در این میان کمی متفاوت بود چون که باشگاه مربوطه از اعلام نتایج یک نفعی می برد و فدراسیون و لیگ هم نفعی دیگری می بردند. حالا می دانیم که انجام تست در زمان های مختلف می تواند نتایج متفاوتی را نشان دهد؛ چون که مراحل بیماری تغییر کرده است. من از این دوستان خواهش کردم اگر مقرر است از آزمایش ها استفاده کنند به خاطر تضاد منافع خود اعتبار مراکز آزمایشگاهی ما را زیر سوال نبرند.
وی با اشاره به این که هزینه ها در آزمایشگاه ها افزایش پیداکرده است، اظهار داشت: علاوه بر مواردی که هنگام انجام آزمایش از آن استفاده می شود هزینه لباس هایی که کارکنان در آزمایشگاه ها می پوشند هم بسیار بالا است و تأمین آن ارزی از سیستم بانکی نمی گیرد. از تاریخ 30 اردیبهشت ماه سال جاری قیمت ها افزایش پیدا کرد و برای کاهش هزینه ها باید از سازمان غذا و دارو و سایر سازمان ها بخواهیم که مشکلی در زنجیره تأمین پیش نیاید.
سمیعی درباره میزان ابتلای کادر آزمایشگاهی به کرونا خاطرنشان کرد: مطمئنم کسانی را داریم که شاغل در آزمایشگاه ها هستند که به این ویروس مبتلا شدند، اما احتمال انتقال ویروس کرونا به همکاران کادر درمان و پرستاران و پزشکان بسیار بیشتر از احتمال انتقال ویروس به آزمایشگاهیان است؛ چون که آنها پوشش های کامل تری نسبت به کادر درمان دارند. اما این که بخواهیم تشخیص دهیم نیروی ما دقیقا در کجا به ویروس مبتلا شده است کار راحتی نیست.
منبع:

1399/04/22
15:04:26
5.0 / 5
2907
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک