سالسولا و هالكنموم های كویر میقان احیا شدند

سالسولا و هالكنموم های كویر میقان احیا شدند خرید و فروش حیوان خانگی: مركزی رئیس اداره بیابانزدایی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مركزی اظهار داشت: با انجام پروژه هایی همچون بادشكن غیرزنده، گیاهان بومی كویر میقان مانند سالسولا و هالكنموم احیا شدند.


آتنا فرجی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه برای احیای گیاهان بومی در یک منطقه مانند کویر میقان اراک نیازمند پروژه های میان مدت و بلندمدت هستیم که شامل راه اندازی بادشکن های غیرزنده می شود، اضافه کرد: در پروژه راه اندازی بادشکن غیرزنده بیشترین اقدام در سال های ۹۵ تا سال ۹۷ انجام گرفت و با بهره گیری از سرشاخه های گیاهان هرس شده در منطقه و نی کاری دنبال شد.
وی اشاره کرد: این پروژه به صورت غیرمستقیم موجب بازگشت گیاهان بومی منطقه کویر میقان، کاهش سرعت بادهای فرساینده و جلوگیری از فرسایش خاک شد و گیاهان بومی منطقه مانند سالسولا و هالکنموم به کمک کنترل و تثبیت خاک احیا شدند.
فرجی با اشاره به پروژه کاشت گونه گیاهی قره داغ در کویر میقان اظهار داشت: پروژه حفظ و نگهداری و آبیاری این پروژه که همچنان در حال انجام می باشد، از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری در سال قبل شروع شد بطوریکه هزار هکتار بوته کاری سنواتی از محل این اعتبارات در سال ۹۸ اجرا شد که ۲۰۰ هکتار به توسعه گیاه بومی قره داغ در ضلع شمال شرقی کویر اختصاص یافت.
وی با اعلان اینکه توسعه و احیای گیاهان بومی کویر به کنترل گردوغبار کمک شایانی می کند و این پروژه ها در همین راستا انجام شد، اضافه کرد: قره داغ یکی از ذخایر ژنتیکی استان است و برای حفظ و مراقبت از این بوته کاری ها پروژه های نگهداری و آبیاری دنبال می شود.
رییس اداره بیابانزدایی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با اشاره به اینکه هنوز اعتبارات استانی سال ۹۹ ابلاغ نشده ولی اعتبارات ملی نیز بتازگی ابلاغ گردیده و هنوز هزینه ای در امتداد احیای گیاهان بومی صورت نگرفته است، اظهار داشت: پروژه هایی که هم اکنون در بعضی از مناطق استان در حال اجراست مربوط به اعتبارات سال قبل است تا منابع به اتمام برسد و سپس از بودجه های ۹۹ استفاده می شود.
فرجی اظهار نمود: اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی برای کویر میقان فقط برای بخش حفاظت و مراقبت از جنگل های دستکاشت استفاده خواهد شد و هنوز وارد اعتبارات مورد نیاز برای بوته کاری نشده ایم چونکه اعتبارات سال قبل هنوز باقی مانده است و باید این منابع صرف شود، اما برای تمام مناطق کویری و بیابانی استان یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان ابلاغ گردیده و امسال بر مناطق کویری ساوه و زرندیه تمرکز ویژه ای خواهیم داشت.1399/05/01
13:48:48
5.0 / 5
2629
تگهای خبر: آب , جنگل , حفاظت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک