خودروسازان مردم و مسئولان را گول می زدند

خودروسازان مردم و مسئولان را گول می زدند خرید و فروش حیوان خانگی: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از خودروسازان به موضوعاتی از قبیل وضعیت دریاچه ارومیه، فرسایش خاك و تجهیزات محیط بانان پرداخت.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، عیسی کلانتری با اعلان اینکه متوسط بارش در ایران ۸۰ میلیونی، از ۲۰۰ میلیمتر بیشتر نیست، اظهارکرد: ما درمورد آب دو مشکل داریم؛ نخست اینکه تفکر کم آبی برای سیاستگذاران و تصمیم گیران ما تفکر سختی است و دیگری هم خود واقعیت کم آبی است.

وی با تاکید بر اینکه کل سیاست های توسعه ای و آمایشی باید به محوریت آب برگردد، اظهار داشت: تولید محصولات کشاورزی با آب دریا قیمت تمام شده محصولات را بیش از ۱۰ برابر قیمت جهانی می افزاید و توجیهی هم ندارد بدین سبب ما باید با کم آبی بسازیم و در حقیقت انتخاب الزامی ماست. ما حق انتخاب نداریم و همه سیاست های ما خصوصاً در بخش های پرمصرف مانند کشاورزی باید دگرگون شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همین طور روزگار سخت و محدودیت های بسیار گسترده ای را برای حاکمان و تصمیم گیران در آینده نزدیک پیش بینی نمود و اظهار داشت: تصمیم گیران آینده باید از بسیاری از خواسته ها و آرزوهایشان صرف نظر کنند خصوصاً که اگر قرار بر افزایش جمعیت کشور هم باشد البته وقتی برمبنای علم جهانی به این نتیجه برسیم که تا چه اندازه می توان از آب بهره برد آن وقت سیاستمداران آزادند که بر اساس سیاستهای جهانی و داخلی تعیین تکلیف کنند.

وی اضافه کرد: در این شرایط محدودیت آبی، دو مشکل دیگر به مصرف آب اضافه شده است؛ ما قبلا برای نیازهای زیست محیطی، آب تخصیص نمی دادیم چون آب مازاد داشتیم و خود به خود بخش عمده ای از این نیازها با سرریز سدها و رودخانه ها و آب دادن تالاب ها و دشتها تامین می شد و پدیده گرد و غباری هم نبود اما الان این نیازها هم اضافه شده و سالانه حدأقل بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد مترمکعب از همین آب را باید به نیازهای زیست محیطی تخصیص دهیم در غیراین صورت گرفتار پیامدهایی مثل گردغبار خوزستان خواهیم شد که هزینه های سرسام آوری هم دارد.

کلانتری درباره نتایج فرسایش خاک اظهار نمود: فشار جمعیت فعلی با وضعیت اکولوژیک کشورمان همسو نیستند و فرسایش خاک هم بعنوان یکی از این فاکتورها هم به آب ربط دارد و هم به سیاست های دیگری که ناشی از کم آبی هستند.

وی اضافه کرد: با افزایش دام در کشور، فشار بر مراتع هم بیشتر شد و پوشش گیاهی از بین رفت. از جانب دیگر توسعه کشت دیم و شخم زدن مراتع هم تتمه پوشش گیاهی را از بین برد و در نهایت فشار دوبارکشت به افزایش فرسایش خاک منجر گردید.
سالانه ۱۶ تن در هکتار فرسایش خاک داریم
کلانتری متوسط فرسایش خاک سالیانه در ایران را ۱۶ تن در هکتار (معادل ۰. ۷ دهم میلیمتر عمق خاک) اعلام نمود و اظهار داشت: این در حالیست که طبیعت هر ۴۰ سال یک میلیمتر خاک تشکیل می دهد اما هم اکنون سالانه ۰. ۷ دهم میلیمتر فرسایش داریم و این از بعد اکولوژیک بسیار وحشتناک است و اینها حاصل سیاست های کوتاه مدت برای تولید بیشتر است که هزینه آنرا نسل های بعدی خواهند پرداخت.

وی حفظ حقوق نسل های آینده را از اصول توسعه پایدار برشمرد و اشاره کرد: متاسفانه ما به هیچ وجه به این اصل عمل نمی نماییم چونکه حفظ حقوق نسل های بعدی برای نسل موجود ما معنایی ندارد.

کلانتری همین طور با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار کارکنان محیط زیست در سال ۹۲ اظهار داشت: متاسفانه کسی در سیاست گذاری های بخشی به این نکته که محیط زیست برای نسل های بعدی هم هست، توجه ندارد و مجالس شورای اسلامی هم یا به غلط لایحه دولت را تصویب می کنند و یا طرح های من دراوردی را، درحالی که شورای نگهبان و مراجع ذیربط باید جلوی تصویب این قوانین و تصمیمات را بگیرند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اذعان به اینکه سیاست بهره برداری از منابع آب و خاک کشور پایدار نیست، اظهارکرد: ما ۷۰ درصد خودکفا شدیم و ۳۰ درصد مابقی را هم باید وارد نماییم اما در صورت ادامه این فشار و باتوجه به تغییرات جوی و کاهش بارشها و افزایش درجه حرارت کره زمین، کار به شدت برای ما دشوار خواهد شد.

کلانتری با اشاره به طرح "حفاظت از تالاب های ایران" اظهار نمود: احیای تالاب ها یکی از دستورهای رئیس جمهوری است و ما هم پیشرفت های نسبتاً خوبی داشتیم. نخست اینکه با همکاری وزارت نیرو برای حدود ۴۰ تالاب کشور حق آبه تعیین کردیم و احتمالاً تا اختتام امسال به این تفاهم برسیم که وزارت نیرو به بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد تالاب ها حق آبه قانونی تخصیص دهد. قانونا وزیر نیرو موظف به تامین آب آشامیدنی، آب کشاورزی، آب تالابها و صنعت و محیط زیست است و نمی تواند بگوید من حق آبه تالاب را نمی دهم چون باید به کشاورزان حق آبه تخصیص دهم.

وی تصریح کرد: اتحادیه اروپا در تفاهمی با ایران ۱۰ میلیون یورو برای تالاب "هامون" پرداخت کرد تا سیاست معاش اطراف "هامون" از خود هامون جدا شود و برای مصرف بیشتر آب فشاری به این تالاب وارد نشود.

کلانتری همین طور درباره اقدامات صورت گرفته درباره دریاچه ارومیه اظهار داشت: رئیس جمهوری سال ها بعنوان رئیس مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت نموده بود و به این نتیجه رسید که به جز احیای دریاچه ارومیه چاره دیگری نداریم برای اینکه هزینه احیا ۱. ۵ میلیارد دلار اما هزینه عدم احیا صدها میلیارد دلار می شود. پس در سال ۹۲ با یک نگرش راهبردی تصمیم به احیای دریاچه گرفت و این درحالی بود که رئیس جمهوری های قبلی به این نگرش نرسیده بودند.

اتمام عملیات مهندسی دریاچه ارومیه تا چهار ماه آتی

وی اضافه کرد: دریاچه ارومیه مسیر تثبیت را گذارنده است و از سال قبل هم وارد مرحله احیا شد. امسال هم کلیه عملیات مهندسی اجرایی این دریاچه شامل تونل، کانال و سدهای انتقال آب تمام خواهد شد کمااینکه بیش از ۹۳ درصد عملیات تونل های انتقال آب تمام شده است و هفت درصد باقی مانده هم ظرف سه چهار ماه آتی تمام خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: از امسال در حوزه دریاچه ارومیه، گرد و غباری نخواهیم داشت و باتوجه به منابع سرمایه گذاری شده تقریباً بالای ۹۵ درصد مناطق گرد و غبار خیز دریاچه و اطراف آن تثبیت شده است البته محوریت برنامه ریزی برای احیای دریاچه ارومیه با دانشگاه شریف بود که از این بابت از متخصصان کشور خصوصاً این دانشگاه تشکر می نماییم.

وی در ادامه به اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست برای بهبود وضعیت آلودگی هوای کلانشهرها اشاره نمود و اظهار داشت: آلودگی هوای کلانشهرهای ایران به فرهنگ نحوه مصرف برمی گردد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست آلاینده ازن سطح پایین را از آلاینده های بسیار خطرناک برشمرد و اظهارکرد: تابش نور خورشید و گرمای بالای ۳۰ درجه و سوخت ناقص پمپ بنزین ها اکسیژن پایین را به ازن تبدیل می کند و این آلاینده قبلاً جزو شاخصهای اندازه گیری روزهای ناسالم نبود.
تهران در تیرماه امسال ۱۱ روز هوای ناسالم داشت
کلانتری اظهارکرد: تهران در تیرماه امسال ۱۱ روز هوای ناسالم را به سبب آلاینده ازن سطح پایین تجربه نمود بدین جهت تاکید کردیم که کلیه پمپ بنزین ها تا سال ۱۴۰۰ به طرح «کَهاب» بپیوندند تا فرّارهای آلاینده را به سیستم بنزین و گازوئیل کشور برگردانند.

وی عامل اصلی آلودگی هوا در تولید ذرات آلاینده را ناشی از حرکت خودرو ها و موتورسیکلت ها عنوان نمود و اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۹۰ درصد بنزین ما استاندارد یورو۴ و یورو۵ است و پس بهانه ای درباب بنزین نداریم.
خودروسازان مردم و مسئولان را گول می زدند
خودروسازان اول بهانه می آوردند و مردم و مسئولان را گول زده بودند که ما به خاطر تحریم ها تکنولوژی نداریم اما بعدها مشخص شد که تکنولوژی داشتند ولی به خاطر اینکه حدود ۱۰ میلیون تومان برای آنها آب می خورد می خواستند با سلامتی مردم معاوضه کنند که قبول نشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: وزارت نفت اعلام نموده که در زمستان نمی تواند همزمان صددرصد گاز مصرفی مردم و گاز نیروگاه ها را تامین کند بدین سبب اگر مردم در مصرف گاز خانگی صرفه جویی کنند و درجه حرارت آبگرمکن و شوفاژ منزل را پایین بیاورند بخش زیادی از این مشکل حل می شود.
الگوی مصرف انرژی مردم باید تغییر کند
وی اضافه کرد: اگر رسانه ها و مردم الگوی مصرف را تغییر دهند و ما هم سیستم خودرو ها و موتورسیکلت ها را جایگزین نماییم می توانیم هوای پاکی داشته باشیم البته باید توجه داشت که منابع ارزی کشورمان هم محدود است.
۸۰درصد آلودگی هوای کلانشهرها مربوط به خود مردم است
کلانتری معتقد می باشد که ۸۰ درصد آلودگی هوای کلانشهرها مربوط به خود مردم و ۲۰ درصد مربوط به تکنولوژی هاست. اگر مردم درست رفتار کنند، ما می توانیم هوای پاکی داشته باشیم و اگر رعایت نکنند باید آلودگی هوا را هم در کنار دیگر مسائلشان بپذیرند.
اختصاص وام ۶۰ میلیاردتومانی برای تجهیزات محیط بانی
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره کمبود نیروی محیط بان برای حفاظت از محیط زیست و مشکل تجهیزات آنان اظهار داشت: تعداد محیط بانان ما حدود ۵۰ درصد آن چیزی است که در قانون پیش بینی شده است اما درمورد تجهیزات هم اخیراً در تفاهم با مدیرعامل بانک ملی قرار شده که امسال ۶۰ میلیارد تومان وام برای تجهیزات محیط بانان اختصاص داده شود.

وی اضافه کرد: طبق مصوبات بین المللی همه کشورها موظفند ۱۷ درصد خاکشان را برای حفظ حقوق ژنتیکی نسل های آینده بعنوان مناطق حفاظت شده نگه دارند که ما هنوز به ۱۷ درصد نرسیدیم و برای این درصد از حفاظت هم به ۷۰۰۰ محیط بان نیاز داریم.

کلانتری با اعلان اینکه محیط بانان باید ماهانه ۱۸ شبانه روز معادل ۴۴۰ ساعت در ماه در پاسگاه های خود حضور داشته باشند، اظهار داشت: این درحالیست که یک کارمند عادی در طول یک ماه ۱۶۵ ساعت کار می کند.
وضعیت حقوق محیط بانان بهتر شده است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهارکرد: متوسط دریافتی محیط بانان تا سه سال قبل یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود و اجحاف فراوانی در حق محیط بانان می شد اما ما امروز با کمک سازمان برنامه متوسط دریافتی محیط بانان را از این مبلغ به ۴ میلیون تومان افزایش دادیم. بعضی از مدیران کل متاسفانه به سبب کمبود پرسنل در ادارات محیط بانان را از پاسگاه ها به ادارات کشانده بودند که با دستور ما تمام محیط بانان به جز کسانی که قابلیت پست مدیریتی را داشتند به پاسگاه های خود برگشتند.

وی اضافه کرد: قبلا اگر محیط بان در یک درگیری کسی را می کشت باید قصاص می شد و اگر کشته می شد هم که دیگر کشته شده بود اما ما به محیط بانان آموزش می دهیم تا حداقل بتوانند صورتجلسه بنویسند و از حق خود دفاع کنند. ما معتقدیم که هیچ کسی نباید کشته شود اما بالاخره درگیری است و ممکنست اتفاق بیفتد. خوشبختانه طی دو سال قبل تلفاتی از محیط بانان نداشتیم و حداقل تلفات را هم از شکارچیان داشتیم.

وی با اشاره به به روزرسانی تجهیزات محیط بانان اظهار داشت: ما سازمان ضعیفی هستیم و کل بودجه سازمان محیط زیست فقط ۷۵۰ میلیارد تومان است. محیط زیست برای مردم است و پس خود مردم باید محیط زیست را حفظ کنند. بنده با ۳۵۰۰ محیط بان قادر به حفظ محیط زیست نیستم و اگر مردم همراهی نکنند این ۳۵۰۰ محیط بان عملاً نمی توانند هیچ کاری کنند بدین سبب مردم برای حفظ سلامتی خود و محیط زیست و حقوق نسلهای آینده در مصرف صرفه جویی و مواد پلاستیکی را هم چندبار مصرف کنند.

کلانتری که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد، در آخر اظهار نمود: سازمان محیط زیست ۷۰۰۰ پرسنل دارد که فقط ۳۵۰۰ نفر آن محیط بان هستند و اگر مردم به امید سازمان بخواهند محیط زیست را حفظ کنند بطور قطع در اشتباهند پس همه مردم ما باید محیط بان باشند و صدا و سیما هم بیشتر کمک نماید و چگونگی حفظ محیط زیست را به مردم آموزش دهد.

منبع:

1399/05/11
15:14:54
5.0 / 5
2318
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک