حضور قوهای آوازخوان در تالاب لپو مازندران

حضور قوهای آوازخوان در تالاب لپو مازندران به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی تالاب 700 هكتاری ؛لپو؛ در غرب تالاب بین المللی میانكاله در روستای زاغمرز مازندران كه تا روزهای گذشته به دلیل نیامدن پرندگان زمستان گذران حسرت به دل مانده بود، با ورود اولین گروه از قوهای آوازخوان بار دیگر رنگ زندگی به خود گرفت.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا با ورود اولین گروه از قوهای آوازخوان به تالاب لپو در شرق مازندران، روستاییان اطراف با دانه پاشی و تشكیل 'كمپین' برای جلوگیری از تعرض شكارچیان، از پرندگان زمستان گذران استقبال كردند.
براساس آمار به طور میانگین همه ساله در فصل سرما 40 گونه از پرندگان زمستان گذران با 4 هزار بال، مسافر تالاب لپو می شوند و بعد از حدود 90 روز زمستان گذرانی تالاب را به مقصد منزلگاه اصلی خود در سیبری ترك می كنند.
اگرچه در سال های گذشته به علت كم شدن آب تالاب لپو و میانكاله و كمبود تغذیه آمار پرندگان كاهش یافته، ولی به نظر می رسد با پرنده كشی در سایر تالاب های مازندران به خصوص فریدونكنار، زمستان پرباری را تالاب لپو شاهد باشد.
** اقامت 40 گونه پرنده زمستان گذر در لپو
كارشناس محیط زیست شهرستان بهشهرگفت كه اولین گروه از قوهای آوازخوان از عصر روز گذشته وارد تالاب لپو در شرق مازندران شدند و به نگرانی انجمن دوستداران محیط زیست خاتمه دادند.
علی ابوطالبی روز سه شنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: در سال های نه چندان دور سالانه 40 گونه از پرندگان زمستان گذران با جمعیت 4 هزار بال به لپو مهاجرت می كردند كه در2 تا 3 سال اخیر آمار این پرندگان به دلیل كاهش میزان دبی آب و تغذیه به یك سوم كاهش یافت.
وی پیش بینی نمود امسال آمار جمعیتی پرندگان مهاجر زمستان گذر به تالاب لپو افزایش یابد.
** چتر حفاظت بر سر تالاب لپو
وی افزود: مردم 12 روستای اطراف این تالاب همچون دهستان زاغمرز و میانكاله داوطلبانه حفاظت از پرندگان تالاب را همانند سال های گذشته عهده دار شدند.
به گفته وی انجمن دوستداران طبیعت و كانون شكار زاغمرزبا كمك مردم از آذرماه سال 95 تابحال موفق شدند با كمك مسئولان محلی هرگونه شكار را در تالاب لپو ممنوع كنند و با استخدام نگهبان از پرندگان زمستان گذران در برابر شكار غیر قانونی حفاظت می كنند.
مازندران با داشتن تالاب بین المللی میانكاله و 800 تالاب و آببندان محلی هر سال در فصل سرد سال پذیرای 150 گونه از زمستان گذران با جمعیت یك میلیون و 500 هزار بال است.


 

1396/09/28
17:28:49
5.0 / 5
5225
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک