ثبت بالاترین نرخ فرونشست زمین در رهنان استان اصفهان نیست

ثبت بالاترین نرخ فرونشست زمین در رهنان استان اصفهان نیست به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیركل دفتر بررسی مخاطرات سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور، استان اصفهان را نماد كشور در این حوزه دانست و اظهار داشت: فرونشست زمین در مناطقی مانند فرودگاه اصفهان دیده نمی گردد، اما در مناطقی مثل كوهستان ها و كوهپایه ها كه تغذیه آب زیر زمینی را انجام می دهند، اُفت شدید قابل مشاهده می باشد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، رضا شهبازی استان اصفهان را نماد فرونشست زمین در کشور توصیف کرد و اضافه کرد: امروز با مخاطرات طبیعی گوناگونی در کشور مواجه هستیم، اما مهمترین و بزرگترین چالش استان اصفهان، فرونشست زمین است.
وی فرونشست زمین را سخت ترین مبحث مخاطراتی کشور اعلام نمود و با اشاره به اینکه بعد از فرونشست زمین، مهمترین مسئله کشور ما انتشار گرد و غبار است، اظهار نمود: خطر و صدمه زایی زمینلرزه خیلی بیشتر از فرونشست است. در زمینلرزه یک گسل فعال می شود که آئین نامه ساخت وساز خاص برای مقابله با آن مشخص شده، اما در مبحث فرونشست با زیرِزمین سروکار داریم که دانش ما درباره آن محدود است و بهره برداران میلیونی در کشور در مورد آن وجود دارند.
شهبازی با اشاره به اینکه اصفهان در خیلی از زمینه ها در کشور پیشتار بوده است، تصریح کرد: نرخ فرونشست اصفهان در سال ۱۳۹۵ حدود ۱۵ سانتی متر در سال ثبت شده است. فرونشست در ۲۰ سال قبل در همه دشت های کشور که قابلیت این پدیده را داشتند، رُخ داده است و دیگر جای جدیدی برای فرونشست وجود ندارد و ما امروز فقط آثار جدید فرونشست را مشاهده می نماییم.
مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اظهار داشت: فرونشست زمین در مناطقی مانند فرودگاه اصفهان دیده نمی گردد، اما در مناطقی مثل کوهستان ها و کوهپایه ها که تغذیه آب زیر زمینی را انجام می دهند، اُفت شدید قابل مشاهده می باشد.
شهبازی از طرح احیا و تعادل بخشی بعنوان تنها راهکار نجات منابع آب زیرزمینی کشور یاد کرد و اظهار داشت: چاه های غیرمجاز توان تخلیه زیاد آب را ندارند، اما چاه های مجوزدار که ۱۲ درصد در سطح استان اصفهان است، با استفاده از تجهیزات و دستگاه های سنگین، حدود ۵۰ درصد از منابع آب استان را تخلیه می کنند و هیچ نظارتی هم بر آنها وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه که بالاترین نرخ فرونشست در اصفهان در منطقه "رهنان" به سمت خمینی شهر با ۱۸.۵ سانتی متر قابل مشاهده می باشد، خاطرنشان کرد: توجه به عوارض فرونشست از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ چونکه این پدیده یکسری عوارض و صدمه مهندسی در مورد فرودگاه ها، طرح های انتقال آب و جاده ها به دنبال دارد.
به گفته این کارشناس ارشد، آثاری که امروز از فرونشست قابل مشاهده می باشد، لزوما در جایی نیست که بیشینه فرونشست را دارد و خشکسالی و ترسالی یک مبحث نوسان دار در طبیعت است و از سال های ۷۵ تا ۸۸ شرایط ثبات در فرونشست را می توان مشاهده کرد و خشکسالی خیلی شدیدی تا سال ۷۹ در کشور به وقوع پیوست.
شهبازی با تاکید بر این که از سال ۱۳۸۸ به بعد دیگر تغذیه سفره های آب زیرزمینی انجام نشده و فقط برداشت صورت گرفته است، اضافه کرد: فرونشست زمین و شکاف ها و ترک خوردگی های شدید ناشی از آن در مهیار، مسیر اصلی اصفهان- شیراز، خط راه آهن، خطوط انتقال برق، و لوله های بنزین و نفت را تحت تأثیر قرار می دهد.
وی با اشاره به اینکه امروز فرونشست های مشابهی در نقاط دیگر کشور همچون تهران و کرج هم در حال وقوع است، خاطرنشان کرد: در صورتیکه فرونشست اصفهان را به صورت دقیق بشناسیم، می توانیم در سایر نقاط کشور هم از نتایج آن استفاده نماییم.
بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان زمین شناسی، به قول مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دشت کاشان خصوصیت خیلی خاص و جالبی دارد و گسل این خطه، مرز فرونشست را به خوبی کنترل می کند.
منبع:

1399/06/14
08:37:51
5.0 / 5
1980
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک