یك كارشناس حوزه منابع طبیعی:

حال منابع طبیعی گلستان خوب نیست

حال منابع طبیعی گلستان خوب نیست گلستان رئیس بخش منابع طبیعی و آبخیزداری مركز تحقیقات گلستان اظهار داشت: حال منابع طبیعی ما خوب نیست و متأسفانه مدیران توجهی به آن نمی كنند. نگاه نسبت به منابع طبیعی اصلاً مناسب نیست؛ نگاه به این بخش بسیار كوتاه مدت و با هدف موردی برای خودكفایی در یك زمینه خاص است.لطف الله پارسایی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: نسبت جمعیت به مساحت و خاک در استان گلستان، مناسب می باشد و ظرفیت برای توسعه در این استان وجود دارد. لازمه این کار لحاظ کردن اصول اولیه و زیرساخت های مورد نیاز است.

وی با اشاره به اینکه دیدگاه غالب در استان بخش کشاورزی است، اضافه کرد: پرداختن به کشاورزی بدون توجه به منابع طبیعی، مانند چاپ پول بدون پشتوانه ارزی است. پس از چندین سال که مرتعی را شخم زدیم و جنگلی را تغییر کاربری دادیم، آثار تخریبی آن همچون ریزگرد و سیل مشخص می شود.

رئیس بخش منابع طبیعی و آبخیزداری مرکز تحقیقات گلستان با اشاره به اینکه تنوع زیاد کشت گیاهان در یک منطقه مناسب نمی باشد، خاطرنشان کرد: هر گیاه آفت مخصوص به خویش را دارد. روزی ما در این منطقه ده ها آفت را داشتیم اما امروز صدها آفت داریم.

پارسایی با اشاره به تغییرات اقلیمی، تصریح کرد: انسان در طول زمان خودش را با تغییرات محیطی وفق داده است. امروز که شرایط تغییر کرده و هوا گرم تر شده، باید دستکاری در طبیعت را کمتر نماییم. نیاز است مصرف آب را مدیریت نماییم نه اینکه ده ها هزار هکتار شالیکاری را با استفاده از آب چاه انجام دهیم. روی کوه و جنگل نمی توان قیمت گذاشت بنابراین تغییر کاربری در این نقاط حتی به منظور اشتغال زایی، معنا ندارد.


وی اظهار داشت: بسیاری می گویند وسعت جنگل های ما کم نشده ولی مبحث مهم این است که آیا کیفیت جنگل ها تغییری نکرده؟ در زمینه جنگل کاری کارهای خوبی صورت گرفته اما اساسا کیفیت جنگل های اولیه را ندارد.

رئیس بخش منابع طبیعی و آبخیزداری مرکز تحقیقات گلستان با اشاره به اینکه برگشت طبیعت به آسانی انجام نمی گیرد، اظهار نمود: اوایل انقلاب حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار مرتع در استان گلستان داشتیم که این میزان الان به ۸۵۰ هزار هکتار رسیده است. حدود ۴۵۰ هزار هکتار از مراتع استان در این سال ها شخم زده و به اراضی کشاورزی تبدیل شدند؛ اراضی کشاورزی که برای کشاورزان بهره چندانی نداشته و حتی خیلی از آنها پس از مدتی، رها شدند.

پارسایی با تاکید بر اینکه هر گونه عملیات در منابع طبیعی باید با نظارت، برنامه و کارشناسی شده باشد، اظهار داشت: پروژه هایی در همین استان اجراشده که پس از چندین سال به این نتیجه رسیدند که مشکل زیست محیطی دارد. ساخت وسازهای غیرمجازی در عرصه های منابع طبیعی انجام می گیرد و بعد به دنبال تخریب آن هستند. علاوه بر اینکه عرصه ای که در آن ساخت وساز انجام شده دیگر به حالت اول بر نمی گردد، سرمایه های کشور که صرف این ساخت وسازها شده هم از بین خواهد رفت.وی تاکید کرد: متأسفانه قاچاق چوب خصوصاً پس از توقف طرح های جنگل داری و افزایش قیمت چوب، یکی از اشکالات اساسی در جنگل ها است. در طرح های جنگل داری به ازای هر درختی که قطع می شد، یک درخت کاشته و به مدت ۵ سال از آن حفاظت می شد ولی قاچاقچیان فقط درخت قطع می کنند. مجازات در حوزه قاچاق چوب متناسب با نوع جرم نیست و این مساله بازدارندگی ایجاد نمی کند.

پارسایی در ادامه به کشت پالونیا در استان اشاره نمود و اظهار داشت: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان بعنوان مرجع رسمی اظهار نظر در مورد پالونیا، مخالف کاشت این گونه در استان است. هنوز مضرات و فواید درخت پالونیا برای ما مشخص نشده و دلیلی ندارد که آنرا کشت نماییم. چندین سال برای تحقیق در مورد گونه ای وقت بگذاریم بهتر از این است که کشت گونه ای را در استان گسترش دهیم و بعداً عوارض آن دامن گیر بخش زیادی از جامعه ما شود.وی بیان نمود: اگر مدیران پاسخگوی عملکردشان باشند، امروز دیگر دعوا بر سر گرفتن پست وجود ندارد. اگر مدیری بدون کارشناسی مجوزی صادر و یا اقدامی انجام دهد، بعدها هزینه اضافی آنرا مردم و بیت المال پرداخت می کنند.

رئیس بخش منابع طبیعی و آبخیزداری مرکز تحقیقات گلستان با تاکید بر اینکه حفظ منابع طبیعی باید به مطالبه عمومی همه مردم تبدیل گردد، خاطرنشان کرد: باید بگونه ای در مردم دغدغه ایجاد شود که هر کس پیشگام در نهال کاری باشد. دولت و شهرداری ها هم می توانند در این راستا گام های مؤثری بردارند.
1399/06/26
11:42:57
5.0 / 5
2111
تگهای خبر: آب , آموزش , اقلیم , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک