معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست:

احیای تالاب ها و مقابله با ریزگرد ها از مهمترین اولویت های دولت است

احیای تالاب ها و مقابله با ریزگرد ها از مهمترین اولویت های دولت است خرید و فروش حیوان خانگی: زاهدان - ایرنا - معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: احیای تالاب ها بخصوص تالاب بین المللی هامون و مقابله با ریزگردها همچون مهمترین اولویت های دولت دوازدهم است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا كاوه مدنی چهارشنبه شب در نشست كارگروه احیای تالاب بین المللی هامون در زاهدان تصریح كرد: در عرصه بین المللی جمهوری اسلامی ایران به خوبی توانسته پیگیر مساله ریزگردها باشد.
وی بیان كرد: نیاز است تا مطالعات بیشتری در حوزه مقابله با گرد و غبار در كشور انجام شود.
وی اضافه كرد: بهره گیری از مطالعات بومی در زمینه مقابله با بی آبی و گرد و غبار بسیار حائز اهمیت است.
وی خاطرنشان كرد: سایر ظرفیت های منطقه برای مقابله با بی آبی باید به خوبی شناسایی شود تا معیشت مردم بهبود پیدا كند.
معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: برای مقابله با بی آبی و ریزگردها باید از ظرفیت جوامع محلی به خوبی استفاده گردد.
مدنی تصریح كرد: احیای تالاب ها باید مورد توجه تمامی دستگاه های دست اندر كار باشد و با هماهنگی و انسجام بیشتر در این زمینه با یكدیگر همكاری داشته باشند.
وی بیان كرد: در حوزه آبریز تالاب بین المللی هامون با ورشكستگی آبی مواجه هستیم.
وی اضافه كرد: همین مقدار آبی كه ناشی از سیلاب های غیر قابل كنترل افغانستان وارد دریاچه بین المللی هامون هم می گردد در حال محدود شدن است.
وی خاطرنشان كرد: بهبود وضعیت معیشتی مردم منطقه سیستان برای احیای تالاب بین المللی هامون بسیار حائز اهمیت است.
معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: احیای تالاب بین المللی هامون باید توسط مسئولان سیستان و بلوچستان تبدیل به یك مساله ملی شود.
معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان هم در این نشست اظهار داشت: به احیای تالاب بین المللی هامون باید بعنوان یك مساله مهم ملی توجه كرد.
علی اصغر میرشكاری تصریح كرد: تالاب بین المللی هامون شریان حیاتی و نبض كشاورزی منطقه سیستان است.
وی بیان كرد: مطالعات نشان داده است جرائم امنیتی در منطقه سیستان در زمان پر آبی تالاب بین المللی هامون حدود 70 درصد كاسته می شود.
وی اضافه كرد: كارگروه احیای تالاب هامون در سطح ملی باید شكل گیرد و یا حداقل در كنار كارگروه دریاچه ارومیه قرار گیرد.
وی خاطرنشان كرد: احیای تالاب بین المللی هامون با منافع و امنیت ملی كشور گره خورده است.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: احیای تالاب بین المللی هامون باید مورد توجه ویژه سازمان حفاظت محیط زیست باشد.
میرشكاری تصریح كرد: سیاست خارجی در زمینه احیای تالاب بین المللی هامون باید فعال تر برخورد كند.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا تالاب بین المللی هامون یكی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران به حساب می آید كه با مساحتی حدود 5700 كیلومتر مربع و دامنه عمقی 1 تا 5 متر در ناحیه كویری و بیابانی شرق كشور، در منطقه سیستان واقع شده است. این تالاب از سه بخش به نام های هامون پوزك در شمال شرقی، هامون صابری در شمال و هامون هیرمند در غرب و جنوب غربی سیستان تشكیل شده است. بخش بزرگی از هامون پوزك و قسمت عمده هامون صابری در خاك افغانستان و بقیه هامون ها در خاك ایران قرار دارد.
سطح هر یك از هامون ها بسته به میزان آب ورودی، فصول پر بارش، خشكسالی ها و ترسالی ها تفاوت داشته و تابعی از آب جریان یافته در رودخانه هیرمند، خروجی پشت سدها و رودخانه های فصلی دیگر است.
اغلب در سال های پر آبی و در فصل بهار بعد از بروز سیلاب رودخانه هیرمند و انشعابات آن، سه هامون به هم متصل شده و به شكل یك نعل اسب تالاب بین المللی هامون را تشكیل می دهند. تالاب بین المللی هامون با استفاده از رودخانه مرزی هیرمند آبگیری می شود، رودخانه هیرمند هم از كوههای بابایغما در مركز افغانستان سرچشمه گرفته و بعد از طی بیش از هزار كیلومتر و گذر از ولایات مختلف افغانستان به سد كجكی در ولایت هلمند ریخته و بعد از آن به ولایت نیمروز و سپس وارد خاك ایران در منطقه سیستان می گردد.
این رودخانه از 18 سال پیش رو به خشكی نهاده و هر ازگاهی با ریزش باران در مناطق میانی و سرازیر شدن آبهای سطحی مقادیری آب وارد خاك ایران می گردد.
بر اساس معاهده امضا شده میان دولتین وقت ایران و افغانستان در سال 1351 سهمیه ای معادل 820 میلیون مترمكعب آب از ذخیره گاه سد كجكی برای ایران در نظر گرفته شده كه دولت افغانستان بایستی در طول سال این میزان آب را رها سازی كند. با قطع جریان آب رودخانه هیرمند تالاب بین المللی هامون هم از 17 سال پیش دچار خشكسالی شد و اكنون به بستر حركت گرد و غبار و شن های روان تبدیل شده است.
3213**6081 خبرنگار: اكبر نوری **انتشاردهنده: حیدرسرایانی


1396/10/01
13:54:53
5.0 / 5
5280
تگهای خبر: حفاظت , دریا , شكار , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک