9 اخطار صندوق جهانی حیات وحش

9 اخطار صندوق جهانی حیات وحش صندوق جهانی حیات وحش در گزارش اخیر خود آمارهای نگران كننده ای از وضعیت تنوع زیستی در كره زمین انتشار یافته است كه از بین رفتن ۸۵ درصد تالاب های جهان و آلودگی عمده اقیانوس های دنیا همچون آنها است.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، صندوق جهانی حیات وحش از سال ۱۹۹۸ هر دو سال یک مرتبه وضعیت تنوع زیستی جهان را اعلام می کند. گزارش اخیر صندوق جهانی حیات وحش به تغییر و تحولات در حوزه تنوع زیستی در بازه زمانی ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۶ پرداخته است. این مرکز در آخرین گزارش خود بیشتر از ۲۱ هزار جمعیت از گونه های مختلف پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان مورد پایش را قرار داده است که در ادامه به بعضی از نکات مهم این گزارش اشاره شده است.

*بررسی ۲۱ هزار جمعیت از گونه های مختلف جانوری و گیاهی نشان دهنده کاهش ۶۸ درصدی گونه های پایش شده از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۶ است. این یعنی شاخص کره حیات ۶۸ درصد کاهش یافته داشته که نشانگر وضعیت نزولی جمعیت گونه های گیاهی و جانوری جهان است.

*بر اساس گزارش صندوق جهانی حیات وحش ۷۵ درصد از زمین های عاری از یخ کره زمین تغییر و تحول یافته اند.

*۸۵ درصد تالاب های جهان طی ۵۰ سال گذشته از بین رفته اند.

*عمده اقیانوس های کره زمین آلوده هستند. صید بیش از اندازه، آلودگی، فاضلاب های صنعتی و انسانی و توسعه مناطق ساحلی عمده فشارهای بشر بر اقیانوس ها است.

*بر اساس این گزارش زیستگاه های آب شیرین (رودخانه ها، تالاب ها، دریاچه ها و... ) بیشترین صدمه را از نابودی تنوع زیستی طی ۵۰ سال گذشته دیده اند و این مساله تأثیر زیادی بر از بین رفتن تنوع زیستی محیط های آبی داشته است.

*بر اساس شاخص کره حیات، آب های شیرین در سطح زمین به صورت متوسط ۸۴ درصد کاهش یافته اند.

*بر اساس شاخص تنوع زیستی، آستانه تنوع زیستی کره زمین ۹۰ درصد برآورد شده است. یعنی ما باید ۹۰ درصد از تنوع زیستی سطح کره زمین را تابحال حفظ می کردیم اما این شاخص در گزارش صندوق جهانی حیات وحش تا سال ۲۰۱۶، ۷۰ درصد اعلام شده است.

*گروه های بسیار تاثیرگذاری که به آنها توجهی نمی گردد مانند حشرات به صورت عمده از بین رفته اند.

*یک پنجم گونه های وحشی به علت مسائل در رابطه با تغییرات اقلیم در معرض خطر انقراض هستند. صندوق جهانی حیات وحش اخطار داده است که پیشبینی می شود با وضعیت موجود نتوانیم این گونه ها را از انقراض نجات دهیم.

منبع:

1399/07/03
12:36:28
5.0 / 5
1958
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , انقراض
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک