آخرین خبرها از پرداخت معوقات پرستاران و جذب نیروهای جدید

آخرین خبرها از پرداخت معوقات پرستاران و جذب نیروهای جدید به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به كوشش های صورت گرفته جهت به روز شدن پرداخت معوقات پرستاران، اظهار داشت: هم اكنون میانگین پرداخت كارانه از 18 ماه به 6 ماه و پرداخت اضافه كار هم به 3 ماه كاهش پیدا كرده است. البته در بعضی از دانشگاه ها نیز پرداخت اضافه كار به روز است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دکتر مریم حضرتی در جلسه ویدیو کنفرانسی با مدیران پرستاری سراسر کشور، ضمن تشکر از کوشش های ۹ ماهه برای مدیریت و مقابله با بیماری کووید ۱۹، از مدیران سابق پرستاری در دانشگاهای علوم پزشکی تقدیر و انتصاب مدیران جدید را تبریک گفت.
وی با اشاره به اقدامات سه ماه گذشته معاونت پرستاری، گفت: پیرو دستور وزیر بهداشت در خصوص تقدیر از گروه های پرستاری منتخبی که تلاشهای شبانه روزی در امتداد کووید ۱۹ در دانشگاه های علوم پزشکی کشور داشتند، از یکهزار نفر از پرستاران فعال در بیمارستان های ریفرال کووید ۱۹ تقدیر به عمل آمد.

وی از کوشش برای به روز شدن پرداخت معوقات پرستاران خبرداد و اظهار داشت: هم اکنون میانگین پرداخت کارانه از ۱۸ ماه به ۶ ماه و پرداخت اضافه کار هم به ۳ ماه کاهش پیدا کرده است. البته در بعضی از دانشگاه ها نیز پرداخت اضافه کار به روز است.

حضرتی در ادامه اضافه کرد: ممکنست در بعضی دانشگاه ها پرداخت اضافه کار پرستاران با تاخیر طولانی صورت گیرد که نیاز به پیگیری دارد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، جذب نیروی پرستاری را از اولویت های معاونت پرستاری بر شمرد و اضافه کرد: در سال ۹۸ از ۱۰ هزار مجوز جذب در وزارت بهداشت بیش از ۴ هزار نفر به گروه پرستاری تعلق گرفت که جذب آنان انجام شد و در سال ۹۹ نیز مجوز ۳هزار نیروی پیمانی ستاندن شد که بیش از ۲ هزار نفر به پرستاری اختصاص داده شد و در حال جذب هستند. همین طور مجوز بیش از ۲ هزار نیروی قرارداد کار معین انجام شد که بیش از ۱۱۴۲ نفر سهمیه گروه پرستاری است و در ۱۴ شهریورماه سال جاری آزمون آنان انجام شد و مراحل جذب آنان نیز در دست انجام است.

وی از ستاندن مجوز ۷ هزار نیروی دیگر امسال آگاهی داد و اظهار داشت: امیدوار هستیم که درصد قابلا توجهی از این مجوزها باتوجه به وضعیت بحران موجود به گروه پرستاری تعلق گیرد.

حضرتی اضافه کرد: در جریان شیوع ویروس کرونا دانشگاه ها برای رفع کمبود نیرو مبادرت به جذب نیروهای ۸۹ روزه کردند و هم اکنون حدود ۹ ماه از این مساله می گذرد.

معاون پرستاری با تشکر از دانشگاه هایی که به نحو احسن این کار را مدیریت کردند و آنان را به صورت طرحی، تمدید طرح و یا به صورت شرکتی به کار گماردند، درخواست نمود که هر چه سریعتر تکلیف این همکاران در دانشگاه مشخص شود.

وی اضافه کرد: پیشنهاد تبدیل وضعیت استخدامی پرستاران شاغل در بیمارستانهای درگیر با کرونا به یک مرحله بالاتر و پایدارتر، در دست پیگیری بوده و پیشنهاد آن به سازمان اداری استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است که منتظر پاسخ آنها هستیم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری اولین آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران، ضمن قدردانی از سازمان سنجش آموزش پزشکی، روسای بورد پرستاری مناطق (الف، ب و ج)، اعضای هیات علمی پرستاری که در نظر سنجی، تدوین و طراحی سوالات آزمون فعالانه مشارکت داشتند و از روسای دانشگاه ها و دانشکده ها، مدیران پرستاری و اعضای شورای هماهنگی پرستاری و همه کسانی که در اجرای آزمون صلاحیت حرفه ای مشارکت داشته اند، اظهار داشت: آزمون صلاحیت بعنوان یکی از آرزوهای دیرینه پرستاری بعنوان برگ زرینی در ذهن ما خواهد ماند.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای توانمندسازی پرستاران ویژه آی. سی. یو و بخش های مراقبت ویژه، اضافه کرد: ﮐﻮرﻳﮑﻮﻟﻮم این دوره در مرکز ملی مهارتی مصوب شده و براین اساس ۶۵۰ نفر از پرستاران از سراسر کشور آموزش های لازم را می بینند و در ادامه به صوت آبشاری در دانشگاه ها و دانشکده های کشور به آموزش سایر پرستاران می پردازند.

حضرتی اظهار داشت: ساعت کار دانشجویان پرستاری ۵ هزار تومان است که با افزایش در سال ۱۳۹۷ به ۵۵۰۰ تومان رسیده و نیاز به بازبینی دارد. البته خیلی از دانشگاه ها این مساله را در هیات امنا مطرح کرده اند و مسئله را حل کردند و کمترین کار این است که سایر دانشگاه ها نیز این اقدام را انجام دهند.

وی از طرح ادغام مراکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل با مراکز ۱۶ ساعته بهداشت آگاهی داد و اظهار داشت: این اقدام کار بزرگ و ارزشمندی است خصوصاً در دوران کرونا که موجب بار کرونا به مراکز درمانی می شود.

حضرتی در ادامه با اشاره به این که پیش از شیوع کووید ۱۹ و باتوجه به نامگذاری سال ۲۰۲۰ بعنوان سال پرستاری از دانشگاه ها خواسته شد تا طرح های خودرا در جهت اهداف معاونت پرستاری به این معاونت ارسال نمایند که ۴۳ طرح به دست ما رسید، اضافه کرد: این طرح ها داوری شده است و تعدادی بعنوان طرح برتر انتخاب شدند که به دنبال اجرائی شدن آن هستیم.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در ادامه دکتر مریم رسولی - مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری نیز به تشریح طرح های این دفتر در جهت جذب مشارکت دانشگاه ها در امتداد اهداف معاونت پرداخت و اظهار داشت: دستیابی به اهداف کارگروه پیش گیری از بیماری های غیرواگیر که مسئولیت آن از طرف وزیر بهداشت به دکتر حضرتی سپرده شده، بسیار حائز اهمیت است؛ پس دو طرح پرستار پیگیر و تاسیس واحدهای مراقبت تسکینی که از قبل در دستور کار این معاونت بوده، در چارچوب کارهای این کارگروه بازتعریف شدند.

وی از دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، شیراز و بجنورد به سبب اجرای طرح آزمایشی پرستار پیگیر قدردانی نمود و اضافه کرد: برای بیماری های CVA، CHF و COPD طرح پرستار پیگیر تدوین و دستورالعمل مربوطه برای سه دانشگاه پایلوت ارسال شده است. در چارچوب این دستورالعمل، بیمارانی که به این بیماری ها مبتلا هستند به مدت شش ماه تا یکسال پیگیری می شوند که در صورت تایید اثربخشی به صورت طرح ملی اجرا می شود.

مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری در رابطه با کلینیک های مراقبت تسکینی گفت: بواسطه شیوع بالای سرطان در کشور بعنوان سومین علت مرگ، این کلینیک ها با محوریت پرستاران و بمنظور مراقبت از بیماران به صورت سرپایی و با هدف پیش گیری از بستری مجدد و مراجعات غیر ضروری به اورژانس تاسیس می شوند و در این طرح، هم کودکان مبتلا به سرطان و هم بزرگسالان پیگیری خواهند شد.

رسولی با اعلان اینکه بیماری های غیر واگیر طیف وسیعی را به خود اختصاص می دهند، اظهار داشت: هم اکنون ما برای چهار بیماری برنامه ریزی کردیم که در صورت تمایل و اعلام آمادگی دانشگاه ها، تدوین دستورالعمل سایر بیماری ها به آنها واگذار می شود.

وی ادامه داد: در چارچوب همین دستورالعمل ها امکان راه اندازی کلینیک های پرستاری وجود خواهد داشت تا در تمام کشور به صورت یک برنامه واحد و یکسان اجرا شود.

رسولی به ثبت گزارش های پرستاری به صورت الکترونیکی اشاره نمود و اظهار داشت: با همکاری معاونت درمان، کلیه اوراق پرونده که به صورتی به پرستاری مرتبط می شود بازبینی شده و مقرر است در فاز بعدی این برنامه درباب نحوه الکترونیکی سازی این گزارش ها برمبنای کدگذاری بین المللی اقدام گردد. این سیستم ها قابلیت اتصال به HIS بیمارستان ها را دارند و امیدواریم پس از پشت سرگذاشتن مراحل مقدماتی برنامه، پرستاران وقت بیشتری برای ارائه مراقبت مستقیم به بیماران داشته باشند.

گفتنی است در ادامه این جلسه مدیران پرستاری سوالات و خواسته های خودرا پیرامون مسایل مختلف پرستاری مطرح نمودند و معاون و مدیران پرستاری معاونت پرستاری به آنها پاسخ دادند.
منبع:

1399/07/14
13:31:48
5.0 / 5
1795
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک