وجود 4 میلیون مصرف كننده مستمر و تفننی موادمخدر در كشور

وجود 4 میلیون مصرف كننده مستمر و تفننی موادمخدر در كشور به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: موادمخدر صدمه ای است كه همه كشور را مستقیم و غیرمستقیم درگیر خود كرده است و امروز بالغ بر ۴ میلیون نفر در كشور مصرف كننده مستمر و تفننی موادمخدر هستند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، تفاهم نامه همکاری مشترک میان ستاد مبارزه با موادمخدر و سازمان نظام پزشکی ایران با هدف کاهش نرخ بروز و شیوع اعتیاد در کشور در چارچوب ارتقاء سطح دانش پزشکی اعتیاد و پشتیبانی از حقوق بیماران (معتادان) با اجرای برنامه های پیشگیری، درمان، بازتوانی و کاهش صدمه اعتیاد به مدت دو سال به امضا رسید.
سردار دکتر اسکندر مؤمنی- دبیرکل ستاد بامداد امروز در مراسم امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: موادمخدر صدمه ای است که همه کشور را مستقیم و غیرمستقیم درگیر خود کرده است و امروز بالغ بر ۴ میلیون نفر در کشور مصرف کننده مستمر و تفننی موادمخدر هستند.
وی ادامه داد: ۴۰ درصد زندانیان زندان های کشور به صورت مستقیم و ۳۰ درصد به صورت غیرمستقیم در رابطه با جرائم موادمخدر هستند و خیلی از صدمه های اجتماعی همچون طلاق، جرائم خشن، سرقت ها و... ریشه در معضل موادمخدر دارد.
دبیرکل ستاد تاکید کرد: برای حل معضل اجتماعی موادمخدر، باید از ظرفیت گروه های مرجع بخصوص جامعه پزشکی بهره برد تا با یاری یکدیگر، این امر ساماندهی گردد.
مؤمنی با اشاره به اینکه مردم کشورمان به جامعه پزشکی احترام می گذارند و اعتماد دارند، اظهار داشت: جامعه پزشکی ایران، سرمایه اجتماعی بسیاری بزرگی است که در دنیا حرف برای گفتن دارد و اگر تا دهه ۷۰ پزشکانی از کشورهای همسایه در کشورمان بودند اما افتخار جمهوری اسلامی است که امروز نه تنها در این امر خودکفا شده بلکه پزشکان ایرانی در سرتاسر دنیا مشغول خدمت رسانی هستند و کمبودی در دانش پزشکی ندارد.
ایشان در ادامه استفاده از شیوه های نوین درمان، آموزش، کاهش صدمه و جلوگیری از اعتیاد را از محورهای مهم این تفاهم نامه خواند و بیان نمود: سازمان نظام پزشکی حدود ۳۰۰ هزار عضو دارد که می توان از این فرصت در زمان رجوع بیماران به پزشکان چه در حین انتظار ویزیت و چه وقت ملاقات با پزشک، در مورد عرضه آموزش های جلوگیری از اعتیاد و مضرات انواع موادمخدر بهره برد.
دبیرکل ستاد در انتها ابراز امیدواری کرد که امضای این تفاهم نامه مقدمه ای برای راهی بزرگ باشد تا با استفاده از ظرفیت جامعه پزشکی از بازگشت مجدد افرادی که به بهبودی رسیده اند، جلوگیری کرد.
همینطور دکتر محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی در این مراسم اظهار داشت: با این تفاهم نامه در حوزه های جلوگیری از اعتیاد و کاهش صدمه قدم های خوبی برداشته می شود و با تمام توان پزشکی، در حوزه درمان اعتیاد اقدام خواهیم کرد.
وی ادامه داد: سازمان نظام پزشکی با حدود ۳۰۰ هزار عضو ظرفیت مناسبی است که اگر این سرمایه اجتماعی به کار گرفته شود در سه حوزه جامعه پزشکی، عموم مردم و درمانگران اعتیاد می توان وارد شد و فعالیتهای پیشگیرانه را ارائه نمود. ظفرقندی خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت انجمن های علمی هم در این عرصه اثرگذار است که می توان از آن استفاده کرد؛ بنابراین امیدواریم بتوانیم وظیفه خویش را در مقابل این معضل ملی انجام دهیم.
گفتنی است؛ این تفاهم نامه در ۸ ماده تنظیم شده که به امضای دکتر اسکندر مؤمنی، دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر و دکتر محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی رسید.
به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ همینطور «همکاری و مشارکت در تهیه و تدوین محتوای آموزشی استاندارد برپایه قوانین، آیین نامه ها و دسـتورالعمل هـای اجرایـی، اسناد راهبردی، طرح و برنامه های در رابطه با پیشگیری، درمان و کاهش صدمه اعتیاد»، «همکاری و هم افزایی در برگزاری دوره های آموزشی کاهش تقاضای موادمخدر و روان گردان ویژه پزشکان»، «همکاری و مشارکت در برگزاری همایش ها، جشنواره های علمی و آموزش های تخصصی در سطح ملی و منطقه ای ویژه درمانگران و عموم مردم»، «همکاری و مشارکت در جهت افزایش آگاهی عمومی با اولویت بهره برداری از فضای مجازی در جهت کاهش تقاضای موادمخدر و روان گردان ها» و «همکاری در برگزاری رویدادهای کمک نوآور (استارت آپ) کارآفرینی اجتماعی با محوریت کاهش تقاضای موادمخدر و روان گردان ها» از اهم مفاد این تفاهم نامه می باشد.
منبع:

1399/08/12
14:41:16
5.0 / 5
1421
تگهای خبر: آموزش , پزشك , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک