حمایت محیط زیست از طرح انتقال آب خلیج فارس

حمایت محیط زیست از طرح انتقال آب خلیج فارس به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی سازمان حفاظت محیط زیست می گوید كه ارزیابی اثرات زیست محیطی انتقال آب خلیج فارس چند سال قبل به تصویب رسیده بود همینطور با وجود چالش هایی كه بر سر انتقال آب بین حوضه ای وجود دارد، معاون محیط زیست انسانی این سازمان می گوید كه ما از طرح هایی مانند انتقال آب خلیج فارس حمایت می نماییم چونكه برای این گونه پروژه ها برنامه های مشخصی تدوین شده است و می دانیم كه چه میزان آب و با چه شرایطی باید انتقال پیدا كند تا خسارت های زیست محیطی به حداقل برسد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، درحالی طی روزهای اخیر اولین مرحله طرح انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی کشور راه اندازی شد که این گونه پروژه ها همواره با انتقادات زیادی همراه هستند چونکه به قول خیلی از کارشناسان راهکارهای ساده تری برای تأمین آب در فلات مرکزی کشور - همچون اصلاح شیوه آبیاری در بخش کشاورزی - وجود دارد.

از سوی دیگر بسیاری اعتقاد دارند که انتقال آب مشکلی را حل نمی کند و حتی آثار سوء و جبران ناپذیری بر مبدا انتقال آب دارد. طی سال قبل در بحبوحه موافقت سازمان محیط زیست با انتقال آب دریای خزر عباس کشاورز - معاون وزیر جهاد کشاورزی وقت - در نشستی اظهار کرده بود که در سالهای ۹۰ و ۹۱ می خواستند که آب دریای خزر را به دریاچه ارومیه منتقل کنند. همزمان نشست هایی با انجمن علوم آبیاری آمریکا برگزار گردید و در این جلسه ها متخصصان این حوزه گفتند که ۲۰ سال است متوجه شده ایم که انتقال آب بین حوضه ای بزرگترین اشتباه ما بود.
ارزیابی اثرات زیست محیطی پروژه انتقال آب خلیج فارس ۷ سال پیش به تصویب رسیده بود
آنچه که بعضی از متخصصان محیط زیست را درمورد انتقال آب خلیج فارس نگران کرده است تخلیه پساب شور در محیط دریا، تخریب دریا برای جانمایی لوله های انتقال آب و در نتیجه تهدید اکوسیستم و موجودات زنده دریا است. این نگرانی ها درحالی مطرح می شود که سازمان حفاظت محیط زیست می گوید که ارزیابی زیست محیطی این پروژه به تایید رسیده است. حمید جلالوندی - مدیرکل دفتر ارزیابی اثرات زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست - در گفت و گو با ایسنا می گوید: ارزیابی اثرات زیست محیطی این پروژه طی سال ۹۲ نهایی شده و به تصویب رسیده بود.

او در ادامه ضمن اشاره به اینکه برای پروژه های انتقال آب، فاکتورهایی در محیط آبی و در محیط خشکی برای ما مهم می باشد که باید رعایت شود، تصریح می کند: مسیر عبور لوله های انتقال آب، محل راه اندازی ایستگاه های پمپاژ و رعایت حریم مناطق حفاظت شده ازجمله این فاکتورها است که ادارات کل محیط زیست در استان ها باید روی این موارد نظارت دقیق و کافی داشته باشند.
انتقال آب خلیج فارس صرفاً برای شرب نیست
هرچند همواره تاکید وزارت نیرو در پروژه های انتقال آب، تأمین آب آشامیدنی در مناطق خشک کشور است اما انتقال آب خلیج فارس قرار نیست که صرفاً برای تأمین آب آشامیدنی باشد و مصارف صنعتی را هدف قرار گرفته است. مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با ایسنا دراین باره توضیح می دهد: سیاست سازمان محیط زیست این است که اگر انتقال آب از منطقه ای صورت می گیرد صرفاً باید به مصرف شرب برسد اما دولت چند پروژه محدود انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان را تعریف کرده است که به مصارفی غیر از تأمین آب آشامیدنی می رسد و در بخش هایی ازجمله صنعت و کشاورزی مصرف می شود. هدف از این کار هم پیشگیری از فشار بیش از اندازه بر منابع آب زیرزمینی در فلات مرکزی است.
تاکید ما بر انتقال صنایع آب بر به کنار دریاها است
او ادامه می دهد: تاکید ما بر این است که به جای انتقال آب به فلات مرکزی ایران، صنایع آب بر کشور را در کنار دریاها تاسیس نماییم تا تخریب های کمتری به محیط زیست تحمیل شود البته ما از طرح هایی مانند انتقال آب خلیج فارس حمایت می نماییم، چونکه برای این گونه پروژه ها با همکاری وزارت نیرو برنامه های مشخصی تدوین شده است و می دانیم که چه میزان آب و با چه شرایطی باید انتقال پیدا کند که خسارت های زیست محیطی به حداقل برسد. از طرفی می توان روی این پروژه ها نظارت دقیقی داشت.
نمی توانیم با پروژه انتقال آب خلیج فارس مخالفت کنیم
تجریشی در انتها با اشاره به اینکه هر پروژه عمرانی آثار سوء زیست محیطی خویش را دارد، تصریح می کند: گزارش های ارزیابی به ما نشان داده است که چگونه باید این آثار را به حداقل رساند و فعالیتهای خویش را متناسب با ظرفیت های موجود انجام دهیم. برای مثال ما نباید در اصفهان که مشکل کم آبی دارد کارخانه ذوب آهن تاسیس می کردیم. ازاین رو لازم بود که خیلی از این سیاست گذاری ها طی ۵۰ سال گذشته مورد توجه قرار می گرفت اما حالا وزارت نیرو - بعنوان مسئول تأمین آب کشور - می گوید که برای استقرار جمعیت در یک نقطه احتیاج به انتقال آب است. بنابراین ما هم نمی توانیم مخالفت نماییم بلکه فقط می توانیم الزامات زیست محیطی را در این پروژه ها لحاظ نماییم.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، درحالی این روزها پروژه های مختلف انتقال آب از دریای خزر و خلیج فارس گرفته تا رودخانه کارون مجوز می گیرند که کارشناسان بسیاری نگران تبعات اجرای این گونه پروژه ها هستند و تاکید می کنند در کشور ما سالانه حداقل ۱۵ میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی قابل صرفه جویی است و به جای صرف هزینه های کلان برای انتقال آب و صدمه به محیط زیست می توان آبیاری قطره ای را در زمین های کشاورزی اجرا کرد. ازسویی دیگر اقلیم شناسان همواره تاکید می کنند که اقلیم ایران در آینده خشک تر و بارش ها در منطقه کمتر می شود و ازاین رو باید با این اقلیم خشک سازگاری پیدا نماییم اما در این بین طرح های مختلف انتقال آب بین حوضه ای نشان داده است که ما نه تنها با اقلیم خشک خود سازگار نشده ایم بلکه به جنگ با آن رفته ایم و اصرار بر انتقال آب به نقاطی داریم که ذاتا اقلیم خشکی دارند و فشارهای بی رویه ما طی سالهای اخیر سبب شکننده تر شدن آن نقاط شده است. بهرحال نباید فراموش نماییم که اکوسیستم های آبی ما در کشور به علت بهره برداری های ناپایدار و انواع و اقسام آلودگی ها بیشتر از هر زمان دیگری در معرض خطر هستند و دخالت های انسانی می تواند اثرات جبران ناپذیری بر این ذخیره های زمین داشته باشد.

منبع:

1399/08/19
14:55:38
5.0 / 5
1385
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک