گلایه رئیس علوم پزشكی اراك از صنایع

گلایه رئیس علوم پزشكی اراك از صنایع مركزی رئیس دانشگاه علوم پزشكی اراك اظهار داشت: بیمارستان آیت الله خوانساری در حال تكمیل ظرفیت است و بیمارستان ولیعصر در واقع تیر آخر دانشگاه برای بستری بیماران كرونایی است.


دکتر سید محمد جمالیان نوزدهم آبانماه با حضور در صحن رسمی شورای شهر اراک بیان نمود: برای مقابله با بیماری های اپیدمیک هیچ راهی جز پیشگیری وجود ندارد و در واقع درمان مرحله آخر است و تا امروز هیچ درمان قطعی برای ویروس کرونا وجود ندارد.
وی ضمن اشاره به وخامت این بیماری و با تکیه بر ضرورت کاهش عادی انگاری موجود نسبت به این بیماری اضافه کرد: در هشت سال دفاع مقدس استان مرکزی 6200 شهید را تقدیم کرد، اما در بحث بیماری کرونا اگر روزانه به صورت میانگین 20 فوتی داشته باشیم، در کمتر از یک سال تعداد جان باختگان این ویروس با شهدای 8 سال جنگ تحمیلی برابری می کند.
جمالیان خاطرنشان کرد: پیشبینی ما این است که در ماه های آتی موارد مبتلا شدن و فوت افزایش خواهد داشت، اما چرا در پیشگیری موفق نبوده ایم؟ هر جا موفقیتی حاصل شد، حاصل قرنطینه خوب بوده است، اما تا امروز نه توانستیم اقتصاد را به خوبی پیش ببریم و نه در تحقق سلامت موفق بودیم و فقط توقع به وجود آمد. امروز رئیس اتاق اصناف بارها تکرار می کند که اصناف دین خویش را ادا کرده اند، اما آیا به جز دو هفته پایانی اسفندماه و دو هفته نوروز تعطیلی در اصناف داشتیم؟
وی با اشاره به اینکه با رها کردن شرایط، در کمتر از یک ماه آینده همین مردم که امروز درگیر عادی انگاری شده اند به مراکز درمانی رجوع می کنند و تخت خالی برای عرضه خدمات به آنها نخواهیم داشت، اظهار داشت: نه تنها تخت خالی بلکه اکسیژن، پرستار و پزشکی هم نخواهیم داشت و مسلما در این شرایط همراهان بیمار شهر را بهم می ریزند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: به دنبال بزرگنمایی و سیاه نمایی یا نادیده گرفتن زحمات نیستیم، اما بعنوان متولی سلامت، وظیفه دارم که بگویم دو هفته آینده در این شهر چه اتفاقی می افتد.
وی خاطرنشان کرد: برپایه تصمیم ستاد ملی کرونا مقرر شده است از 20 آبان صنوف در ساعت 18 عصر تعطیل شوند، اما با قاطعیت اعلام می کنم هیچ اتفاقی نمی افتد، چون مصوبات اجرایی نمی گردد، هنوز مراسم عروسی و ختم برقرار است و مشاغل دو، سه و چهار همچنان فعالند.
جمالیان با تکیه بر اینکه تجربه هشت ماهه دنیا نشان داده راه درمانی جز رعایت صحیح پروتکل ها وجود ندارد، اظهار داشت: مشکلات اقتصادی را درک می نماییم، اما اگر آرایشگاه زنانه و تالارها را ببنیدیم بیشتر از 50 درصد مشکلات حل می شود، چرا هنوز در این شهر عرضه قلیان را شاهدیم در صورتیکه سه سال پیش در این کشور مصوب شده است عرضه قلیان ممنوع می باشد. در واقع عملا در ابتدایی ترین امور همچنان درجا می زنیم.
وی خاطرنشان کرد: به دنبال انتقاد نیستم، اما نتیجه و تبعات مشکلات امروز دو هفته دیگر دامنگیر همه ما می شود. زمانی که در بیمارستان تخت وجود نداشته نباشد، همه چیز زیر سوال می رود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار داشت: قبول داریم حاضرین در بازار روزها مشکلات اقتصادی دارند، اما تجمعات در این گونه فضاها به شدت بالاست و سلامت مردم را به خطر انداخته است. اگر امروز این مجموعه ها بسته شوند، بهتر از این است که فردا با خطراتی که ایجاد می شود، تعطیل شوند. باید این وضعیت یک بام و دو هوا را خاتمه ببخشیم.
وی با تکیه بر اینکه ما هیچ خواسته ای جز اجرای مصوبات و رعایت پروتکل ها نداریم، اما مصوبات به شکل باید و شاید اجرایی نمی گردد، اظهار داشت: گندزدایی ترمینال مسافربری هر شب توسط شهرداری انجام می شود، در آرامستان اراک به جهت پیشگیری از تردد دیوار کشیده شد، اما برخی رفتارها و بی اهمیتی مردم سبب بی انگیزگی می شود، مسلما ادامه این بیماری برای همه تبعات دارد و برای حفظ سلامت جامعه باید مقاومت کرد.
جمالیان ساماندهی اغذیه فروش ها، مدیریت پسماند و پیشگیری از دپوی پسماند در کوچه ها، ایجاد حساسیت اجتماعی در مبلمان شهری و نصب بنر و بیلبورد اطلاع رسانی، گندزدایی پارک ها و اماکن عمومی و میادین تره بار، پیشگیری از مصرف قلیان در پارک ها، مشارکت در اعمال محدودیت ها بخصوص از ساعت 18 به بعد، مشارکت فعالانه در پیشگیری از تجمع در اماکن تحت پوشش و پارک ها تحت نظر شهرداری را همچون خواسته های مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اراک دانست.
وی با اشاره به اینکه توقع داریم طی یک ماه آینده مصوبات به درستی و با جدیت صورت گیرد، اما هم اکنون اتوبوس ها با تکمیل ظرفیت مسافر سوار می کنند و باید برای این مشکل چاره اندیشی شود و شرایط خاص را بپذیریم، اظهار نمود: هم اکنون 190 بیمار در بیمارستان امیرالمومنین و 120 بیمار در بیمارستان آیت الله خوانساری بستری هستند، ظرفیت اکسیژن سازها با وجود اینکه 3 برابر شده است اما جواب نمی دهند و از دیشب میزان خلوص اکسیژن در بیماری خوانساری افت کرده است. در تابستان 12 میلیارد تومان دستگاه اکسیژن ساز خریداری شد، اما همچنان کمبود وجود دارد، کپسول ها در کمتر از 2 تا 3 ساعت خالی می شوند و این شرایط تهدید بزرگی است.
جمالیان افزود: بیماران سرطانی بستری در بیمارستان آیت الله خوانساری به بیمارستان امیرکبیر منتقل شدند، کل ظرفیت بیمارستان آیت الله خوانساری به کرونا اختصاص یافت و تا آخر هفته اگر با همین منوالپیش برویم ظرفیت این بیمارستان تکمیل می شود و در این شرایط فقط بیمارستان ولیعصر برای بستری بیماران کرونایی باقی می ماند.
وی خاطرنشان کرد: بیمارستان ولیعصر تنها مرکز جراحی استان است و اگر بخشی از آن به بیماران کرونا اختصاص پیدا کند و تکمیل ظرفیت شود عملا مرکزی برای بستری بیماران مبتلا به کرونا در استان نخواهیم داشت و در واقع تیر آخر ما بیمارستان ولیعصر با حداکثر 100 تخت بستری است که با این وضعیت اگر در مدار قرارگیرد به سرعت پر می شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: در کنار کمبود فضا، مشکلات پرستاری و کمبود منابع مالی وجود دارد، برای هر بیمار 6 میلیون تومان هزینه می شود که بازگشتی ندارد، برای هر پرستار در هر شیفت کاری یک میلیون تومان لباس حفاظتی تهیه می شود که آنهم بازگشتی ندارد و حدودا تمامی دانشگاه های علوم پزشکی به سمت ورشکستگی عظیمی پیش می روند.
وی با اشاره به اینکه از صنایع گلایه دارم، اظهار داشت: فولاد مبارکه اصفهان به کل کشور نامه زد و برای تأمین اکسیژن مایع ویژه مراکز درمانی بیماران کرونایی اعلام آمادگی کرد، اما در استان مرکزی کارخانه های اکسیژن ساز قیمت را دو برابر کردند و می گویند باید نقد پرداخت گردد، اتاق بازرگانی اصفهان 80 میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کمک کرده است، اما در استان مرکزی صنایع به دنبال گرفتن ماسک و دستکش از دانشگاه هستند.
جمالیان بیان نمود: آیا در این استان کارخانه سود ده وجود ندارد؟ آیا این صنایع در ایجاد آلودگی سهمی ندارند که در این بحران پشت به مردم و دانشگاه کرده اند؟ چه کسی باید صنایع را دعوت کند؟ همه جا می گوییم و خواهان کمک صنایع هستیم، اما دریغ از یک بازخورد.
وی با تکیه بر اینکه کادر بهداشت و درمان خسته اند، شرایط بسیار سختی وجود دارد، اظهار داشت: هم اکنون 451 پرستار، پزشک و بهیار مبتلا شده اند و هرکدام از مدار بیرون برود فشار به باقی پرسنل می آورد. اگر تاب آوری تمام شود امکان دارد روزی برسد که خدمات در مراکز درمانی دریافت نشود. تحت فشار قرار داریم، اصلا مباحث مالی را به میان نمی آورم در حالیکه در همین لحظه پرسنل بهداشت سه ماه است که حقوق نگرفته اند و هر روز اعلام می نماییم که عصرها از مراکز عمومی، پاساژها و... بازرسی کنند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان نمود: کرونا امروز مساله در رابطه با دنیاست و هرجا در مقابل کرونا موفق بوده نتیجه همدلی بوده است، در استان مرکزی در اسفند و فروردین نتیجه همدلی را به چشم دیدیم و حالا نتیجه بی تفاوتی را شاهدیم و امروز فوتی ها به 20 نفر رسید.
جمالیان تصریح کرد: دورنما خوب نیست و سن فوتی های ما در حال کاهش است، قبلا فوتی ها بالای 70 سال سن داشتند، اما امروز سن فوتی ها به بالای 60 سال رسیده و امیدوارم دو هفته دیگر نگویم به بالای 50 سال رسیده است.1399/08/20
12:24:10
5.0 / 5
1388
تگهای خبر: آب , آلودگی , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک